poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój to niewielki kurort uzdrowiskowy leżący w województwie podkarpackim, na granicy Beskidu Niskiego oraz Pogórza Bukowskiego. Cechą charakterystyczną uzdrowiska jest jego klimat – łączy on w sobie bowiem cechy klimatu nadmorskiego oraz górskiego. Jako miasteczko uzdrowiskowe Rymanów-Zdrój może pochwalić się trzema ujściami wód leczniczych oraz ofertą zabiegów leczniczych nie tylko dla osób starszych, ale również dla dzieci. Charakter uzdrowiskowy miasteczka dostrzeżono już w drugiej połowie XIX wieku, a podczas spacerów po okolicy na zwiedzających czekają zabudowania pamiętające początki kurortu. Ze względu na położenie, klimat, liczne zabytki oraz szeroką ofertę dla kuracjuszy w każdym wieku Rymanów-Zdrój sprawdza się jako doskonałe miejsce na regeneracyjny urlop.

Co robić w Rymanowie-Zdroju w czasie wolnym?

W czasie urlopu w Rymanowie-Zdroju najlepiej spacerować, zwiedzać oraz cieszyć się zarówno urokiem samego miasteczka, jak i jego charakterystycznym klimatem. Podczas wędrówek uliczkami miasta będziemy mieli okazję dotrzeć do wielu zabytków, jednak przebywając w uzdrowisku najlepiej wybrać się do Parku Zdrojowego – pełen zieleni, kwiatów oraz krętych alejek pozwoli nam się zrelaksować i wyciszyć. W rozciągającym się po obu stronach rzeki Tabor Parku Zdrojowym natrafimy na oryginalne drewniane budynki uzdrowiskowe pięknie komponujące się z okoliczną zielenią. Jednym z najciekawszych obiektów na terenie parku jest niewątpliwie Amfiteatr na Wodzie – znajduje się on na środku niewielkiego sztucznego stawu, nie jest on jednak umieszczony na wysepce, ale na palach wbitych w dno. W sezonie letnim odbywają się w nim koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne. Spacerując po parku, znajdziemy również piękną fontannę, która może i nie jest zabytkiem, jednak warto zatrzymać się przy niej na chwile, usiąść na ławeczce i posłuchać szumiącej wody.


W pobliżu fontanny, w samym centrum Parku Zdrojowego, znajduje się Pijalnia Wody Mineralnej. Wewnątrz budynku będziemy mogli nie tylko skosztować jednej z trzech lokalnych wód leczniczych, ale także zobaczyć źródła, z których są czerpane.


Wizyta w Rymanowie-Zdroju może spodobać się również najmłodszym. Po wizycie w Parku Zdrojowym i skorzystaniu z lokalnych dobrodziejstw natury mogą one przekonać zrelaksowanych rodziców do wizyty w Śliwkowej Krainie. W parku zabaw dzieci mogą szaleć w dmuchanym basenie z kolorowymi kulkami, dmuchanych zjeżdżalniach oraz bawić się na klasycznych atrakcjach – w piaskownicy, domku zabaw, ciuchci czy bujać się na zwierzątkach na sprężynach. Na terenie placu organizowane są także zabawy, ogniska, zawody oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.


Z charakterystycznego klimatu okolicy można korzystać, wędrując miejscowymi szlakami i ścieżkami turystycznymi. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wyruszyć na wycieczkę trasą prowadzącą do Iwonicza-Zdroju – okolicznego uzdrowiska, z którego możemy wyruszyć na podbój szlaków wiodących przez Beskid Niski. W okolicy czeka na nas również ścieżka przyrodnicza, która zabierze nas do punktów widokowych oraz miejsc historycznych, takich jak Góra Zamczyska czy miejsce dawnej osady Łemkowskiej z drewnianymi figurami rozbójników.


Zajęcie dla siebie znajdą tu również miłośnicy wycieczek rowerowych. Mogą oni wyruszyć m.in. na Beskidzką Trasę Kurierską „Jaga-Kora”, stanowiąca rekonstrukcję historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej AK lub wjechać na przebiegający w okolicy Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy szlak w polskich górach o łącznej długości niemal 500 km. Niezależenie czy zdecydujemy się na podróż pieszą bądź rowerową, okolica zagwarantuje nam piękne widoki niezleżenie od pory roku.

Rymanów-Zdrój – co warto zobaczyć?

Poza korzystaniem z naturalnych walorów Rymanowa-Zdroju warto znaleźć chwilę na odnalezienie okolicznych zabytków. Jedną z głównych atrakcji okolicy jest Dwór Potockich wraz z parkiem krajobrazowym. Pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku obiekt stanowi niezwykle popularne miejsce wśród przyjeżdżających tu wczasowiczów. Został on wybudowany dla właścicielki Rymanowa – Zofii Skórskiej – natomiast od 1873 roku należał do Stanisława i Anny Potockich – założycieli miasteczka.


Kolejnym interesującym zabytkiem znajdującym się w Rymanowie-Zdroju jest kościół pw. świętego Wawrzyńca. Pochodzącą z 1779 roku świątynię w stylu barokowym wybudowano z inicjatywy Józefa z Tenczyna Ossolińskiego, który sfinansował całe przedsięwzięcie. Odwiedzając wnętrze kościoła ,będziemy mogli zobaczyć obraz Matki Boskiej Bolesnej namalowany na desce i zdobiący główny ołtarz oraz znajdujące się w przedsionku figury św. Piotra i Pawła. Na wyposażeniu kościoła znajdują się również organy z 1887 roku, dwa oranty z fraków szambelańskich, natomiast w wieży wiszą dwa dzwony z XVII wieku. W podziemiach znajduje się sarkofag ze szczątkami fundatora świątyni. Obok kościoła stoi także zabytkowa plebania z XVIII wieku oraz wikarówka z początku XX wieku.


Na terenie Rymanowa-Zdroju znajduje się również kościół pw. świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Wzniesiony został w stylu neogotyckim na początku XX wieku i początkowo był dostępny jedynie dla gości uzdrowiska. Zmieniło się to w czasie wojny, gdy kościół służył wszystkim wiernym z miasteczka i okolic. W jego wnętrzu znajduje się polichromia z lat 70-tych XX wieku oraz relikwie św. Faustyny Kowalskiej. Świątynia zastąpiła małą drewnianą kaplicę ufundowaną przez Annę Potocką na początku XIX wieku.


Wartym uwagi zabytkiem w Rymanowie-Zdroju jest także synagoga pochodząca z pierwszej połowy XVII wieku. Ze względu na swój wiek jest ona najstarszą synagogą na terenie województwa podkarpackiego oraz jedną z najstarszych w całej Polsce. Cechą charakterystyczną obiektu jest również materiał, jakiego użyto do jego wzniesienia – został on zbudowany z kamieni rzecznych, piaskowca oraz cegły. Wnętrze synagogi zdobią liczne malowidła oraz napisy w języku hebrajskim, a zwiedzający mogą zobaczyć również zabytkową bimę – miejsce, gdzie czytana jest Tora.


Równie wiekowym miejscem znajdującym się w okolicy jest Cmentarz żydowski. Został on założony w XVI wieku. Na powierzchni ponad dwóch hektarów znajduje się ponad 200 nagrobków. Na terenie cmentarza znalezione zostały również kamienne stele z XVII wieku – najstarsza pochodzi z 1616 roku – kilkanaście macew z XVIII wieku oraz wiele nagrobków z XIX wieku. Na cmentarzu znajdują się również dwa ohele – niewielkie żydowskie grobowce – ze szczątkami cadyków.

Rymanów-Zdrój – walory uzdrowiskowe

W Rymanowie-Zdrój funkcjonują liczne sanatoria oraz obiekty leczniczo-wypoczynkowe zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na gości czekają w miasteczku liczne zabiegi, a pośród nich m.in. kąpieli mineralne i kwasowęglowe, hydroterapia, inhalacje, leczenie zimnem oraz kuracje leczniczymi wodami pitnymi. Występujące na terenie uzdrowiska wody lecznicze wykorzystywane są w leczeniu nieżytu żołądka i jelit, wadliwej przemiany materii, chorób skóry, układu oddechowego oraz krążenia, a także miażdżycy tętnic. Przede wszystkim wody te mają wpływ na choroby wieku dziecięcego. Dodatkowym walorami przemawiającymi za Rymanowem-Zdrojem jest charakterystyczny klimat łączący w sobie cechy klimatu zarówno górskiego, jak i morskiego – co jeszcze lepiej wpływa na nasz organizm podczas wizyty w uzdrowisku.

Noclegi w Rymanowie-Zdroju

Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Rymanowie-Zdroju jest agroturystyka. Cena za usługę w tej kategorii może wynieść nawet od 25 złotych. Na wyposażeniu pokoi znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory oraz dostęp od internetu i dobrze wyposażonej kuchni.


Niektórzy z właścicieli obiektów noclegowych oferują turystom dostęp do dodatkowych udogodnień takich jak możliwość korzystania z przestronnych ogrodów z miejscami na grilla oraz placami zabaw z trampolinami, huśtawkami i piaskownicami. Dodatkowo przyjezdni mogą liczyć na bliskość spokojnego lasu oraz rzeki. Niektórzy właściciele w deszczowe dni oferują swoim gościom warsztaty z wykonywania kwiatów bibułkowych oraz ozdób świątecznych.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Rymanowie-Zdroju

Turyści poszukujący noclegu w Rymanowie-Zdroju liczą przede wszystkim na dostęp do prywatnej łazienki z wyposażeniem oraz miejsc parkingowych. Zależy im również na dostępie do telewizora oraz bezprzewodowego internetu, a także możliwości wygodnego korzystania z kuchni czy wyżywienia na miejscu. Istotnymi kwestiami przy wyborze obiektu noclegowego była możliwość przyjazdu z psami oraz dostęp do placu zabaw dla dzieci.

Ceny noclegów w Rymanowie-Zdroju

Średnia cena noclegów w Rymanowie-Zdroju wynosi zaledwie 80 złotych. Najkorzystniejszych ofert najlepiej szukać w kategorii agroturystyka. Cena za nocleg może tam wynieść zaledwie 25 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie sezonu oraz w weekendy. Ceny weekendowe w Rymanowie-Zdroju mogą być o kilkanaście procent wyższe niż w dzień powszedni. W czasie planowania wyjazdu warto zwrócić uwagę na oferty specjalne przygotowane przez niektórych właścicieli. Dotyczą one najczęściej ferii zimowych, okresu wakacyjnego, długich weekendów w maju i czerwcu, a także Sylwestra i karnawału.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Rymanowie-Zdroju

Ile kosztuje nocleg w Rymanowie-Zdroju?
Cena za nocleg w Rymanowie-Zdroju zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Rymanów-Zdrój, wtedy koszt noclegu może wynieść od 35 zł. Średnia cena noclegu w Rymanowie-Zdroju wynosi 158 zł.
Czy ceny noclegów w Rymanowie-Zdroju w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 41% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Rymanowie-Zdroju?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Rymanów-Zdrój”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Rymanowie-Zdroju zaczynają się od kwoty 35.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Rymanowie-Zdroju?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Rymanowie-Zdroju mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Rymanów-Zdrój opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Rymanowie-Zdroju to: Wczasy u Tomkiewiczów, Apartamenty Defala i Strefa Relaksu Natural Touch, Agroturystyka Pod Różami.
Które noclegi w Rymanowie-Zdroju są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Rymanowie-Zdroju poleca Apartamenty Defala i Strefa Relaksu Natural Touch, Asturia - Apartamenty & pensjonat, Karpacki Dworek.
Które noclegi w Rymanowie-Zdroju są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Agroturystyka Śnieżka, Wczasy u Tomkiewiczów, Pensjonat Szajna SPA.
Jakie są atrakcje w Rymanowie-Zdroju i okolicach?
Do atrakcji Rymanowa-Zdroju należą zabudowania uzdrowiskowe – drewniane wille, Park Zdrojowy ze słynną fontanną oraz pijalnia wód mineralnych. Warto zobaczyć tam również zabytki sakralne, takie jak kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz barokowy kościół św. Wawrzyńca.
W jakiej dzielnicy Rymanowa-Zdroju szukać noclegów?
Rymanów-Zdrój to nieduże miasto, więc nie trzeba się martwić lokalizacją obiektu noclegowego. Warto jednak zwracać uwagę na te oferty, które znajdują się nieopodal dzielnicy uzdrowiskowej.
Czy Rymanów-Zdrój to uzdrowisko?
Rymanów-Zdrój to jedno ze starszych polskich uzdrowisk. Jego profil leczniczy opiera się na walorach klimatycznych, wodach leczniczych i peloidach (torfie, borowinie), stosowanych w kuracjach pitnych, kąpielach czy inhalacjach.
Jakie są sanatoria w Rymanowie-Zdroju?
W Rymanowie-Zdroju dostępne są sanatoria, w których leczy się choroby dróg oddechowych, układu krążenia, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne oraz choroby nerek i dróg moczowych. Odbywa się tam również uzdrowiskowe leczenie dzieci.
Jakie są szlaki turystyczne i spacerowe w Rymanowie-Zdroju?
Przez Rymanów-Zdój przechodzi czerwony Główny Szlak Karpacki, natomiast aby poznać miasto można wybrać się na spacer ścieżką historyczną (na trasie znajduje się między innymi synagoga, dom dr. Bieleckiego, kirkut oraz dwór Potockich). Na rowerzystów czeka między innymi pętla Między Zdrojami oraz szlak doliną Wisłoka.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!