Zatoka Kotorska
Najbardziej charakterystycznym elementem wybrzeża Czarnogóry jest Zatoka Kotorska (Boka Kotorska), która nieco paradoksalnie przypomina fiord norweski...
Nie jest to jednak przypadek, gdyż podobnie jak jej odpowiedniki na północy Zatoka Kotorska powstała z zatopienia dwóch równoległych podłużnych dolin śródgórskich. Na jej brzegach znajduje się bujna roślinność śródziemnomorska oraz piękne miasteczka z licznymi zabytkami.
Historia Zatoki jest niezwykle bogata, co doskonale odzwierciedla architektura położonych nad jej brzegiem miast.
Miasto i port Kotor leżą u podnóża masywu Lovcen. To właśnie tutaj znajdowała się renomowana szkoła morska, w której nakreślono pierwszą mapę Adriatyku. Stary Kotor jest otoczony potężnymi murami łączącymi się na wschodzie z położonymi na samotnym wzgórzu potrójnymi murami twierdzy św. Ivana. W skład starego miasta wchodzą usytuowane przy krętych uliczkach i nieregularnych placach domy, cerkwie i kościoły w różnych stylach architektonicznych: romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. O unikalności Kotoru świadczy fakt, że został on wpisany do narodowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając Kotor należy uwzglednić fakt, że podobnie jak inne nadmorskie miejscowości bardzo ucierpiał podczas licznych trzęsień ziemi, przy czym ostatnie, w 1979 roku, było szczególnie dotkliwe, co daje się zauwazyć w budowlach, które nie zostały odbudowane.
Można zaryzykować twierdzenie, że prawie każde miasto leżące nad zatoką Kotorska ma w sobie coś wyjątkowego. Koniecznie trzeba odwiedzić nie tylko byłą Iliryjską stolice Risan, ale także Perast - piękny port i miasto, w którym znajduje się 18 kościołów, ale również znajdujące się opodal dwie malownicze wyspy: Sveti Djordje i Gospa od Skrpjela oraz Prcanj - miasto muzeum.
Źródło: szymanscy_w_podgoricy.webpark.pl
Komentarze