10 miejsc w Polsce znanych z filmów
W Polsce nie brak malowniczych miejscowości, w których człowiek może odpocząć, nabrać sił i oczywiście podziwiać piękne krajobrazy. Nic dziwnego, że polskie miasteczka bardzo często odgrywają dużą rolę w sztuce a dokładniej mówiąc – w filmach. Już od wielu lat polscy i zagraniczni reżyserzy decydują się na polską scenerię, która dodaje ich dziełom niepowtarzalnego charakteru. Piękne zdjęcia są często głównym wyznacznikiem filmu. Sprawdźmy najpiękniejsze zakątki Polski znane z kultowych filmów.
Góry Stołowe
Naszą wędrówkę rozpoczniemy w iście amerykańskim stylu. Nie tylko polscy twórcy realizują swoje filmy na obszarze naszego kraju. Chętnie korzystają z nich także zagraniczni reżyserzy. Góry Stołowe są jednymi z najbardziej atrakcyjnych pasm górskich w Sudetach. Zbudowane są ze spękanych masywów, na których powstały liczne skalne labirynty. Miejsce z pewnością wyjątkowe, chętnie odwiedzane przez turystów, którzy doceniają jego niepowtarzalny charakter. Góry Stołowe upodobali sobie także twórcy dwóch dużych amerykańskich produkcji: "Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa" oraz "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Mało kto wie, że to właśnie urokliwe zakątki Gór Stołowych są widoczne w obu częściach sagi.
W "Lwie, czarownicy i starej szafie" bardzo dobrze widoczna jest charakterystyczna rzeźba Gór Stołowych oraz labirynt skalny. Reżyser filmu, Andrew Adamson wprost zachwycił się otaczającymi go widokami. Kazał więc dokładnie sfotografować krajobraz, a następnie na tej podstawie odtworzyć wygląd Gór Stołowych w studiu filmowym w Nowej Zelandii. Charakter i wyjątkowość Gór Stołowych tak oczarowały Adamsona, że ten postanowił powrócić tu podczas realizacji kolejnej części "Narnii". W "Księciu Kaspianie" doskonale widoczne są Góry Stołowe wraz z lasami, szczelinami skalnymi i labiryntami. Wszyscy doskonale pamiętamy scenę w której główni bohaterowie: Łucja, Zuzanna, Edmund i Piotr, podróżują z karłem Zuchonem po bajkowej krainie Narnii. To właśnie nasze piękne Góry Stołowe! Także scena w której której Łucja w blasku słońca przebijającego się przez drzewa, przechodzi przez las a po drodze rozstępują się brzozy, powstawała na polanie, przy wylocie labiryntu skalnego.
Sprawdźcie koniecznie najlepsze oferty noclegowe w Sudetach i cieszcie się udanym wypoczynkiem.
Pałac w Kozłówce
Kolejnym przystankiem w naszej podróży jest Pałac w Kozłówce. Wspaniała kozłowiecka rezydencja, pałacowe wnętrza i okazały park w stylu późnego baroku francuskiego stały się inspiracją dla wielu artystów. Pałac wraz z parkiem zostały doskonale zaprezentowane w filmie Jerzego Antczaka i Jadwigi Barańskiej "Chopin – pragnienie miłości". Niezapomniane role Danuty Stenki i Piotra Adamczyka przeszły do historii polskiej kinematografii. Magnacka siedziba "udawała" w filmie posiadłość we francuskim Nohant, w której mieszkała pisarka George Sand (w tej roli Danuta Stenka), przez długie lata towarzyszka życia Chopina (Piotr Adamczyk). Tutaj także kręcono sceny rozgrywające się w salonie baronowej Rodschild. Każdy kto widział to dzieło zgodzi się z nami, że zdjęcia zapadają w pamięci widza na bardzo długo.
Lublin
Pozostając w dalszym czasie na Lubelszczyźnie, przenieśmy się do serca województwa lubelskiego – Lublina. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to miasto filmowe. Scenerie Lublina posłużyły jako tło do wielu znanych obrazów, m.in. "Chopin – pragnienie miłości", "Ogniem i mieczem", "Tajemnicy Enigmy”, "Kamienie na szaniec". Mało kto jednak wie, że powstał tu także wielokrotnie nagradzany "Lektor" Stephena Daldry'ego ze zjawiskową Kate Winslet w roli głównej.
Film kręcony był pod koniec kwietnia 2008 roku na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Pracownicy obozowego muzeum zostali jednak zobowiązani do utrzymania przez następny rok tajemnicy o pobycie tutaj filmowców z zagranicy. Kate Winslet nie przyjechała do Lublina na zdjęcia, bo nie wymagał tego scenariusz filmu.
O tym, że Lublin doceniają filmowcy z całego świata świadczy także fakt, że lubelskie plenery wykorzystała międzynarodowa ekipa, pracująca nad thrillerem ,"The Aryan Couple". W filmie widoczne są charakterystyczne budowle: budynek Trybunału Koronnego oraz lubelski zamek.
Kraków
Przenieśmy się teraz do Krakowa. Miasto strzeżone przez smoka wawelskiego przyciąga turystów jednym z najpiękniejszych rynków w Europie, licznymi zabytkami i ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Tutaj także zostały nakręcone takie filmy jak m.in.: "Vinci", "Nie kłam kochanie", "33 sceny z życia", "Noce i dnie", "Lista Schindlera" czy "Karol – człowiek, który został papieżem". Ilość tytułów świadczy o tym, że twórcy filmowi doceniają architekturę miasta i jego niepowtarzalne scenerie.
W komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego "Vinci" obrazy Krakowa widać najpełniej. Wiele scen rozgrywa się na tle krakowskich budowli a także w charakterystycznych miejscach na mapie Krakowa. To właśnie z krakowskiego Muzeum Czartoryskich znika legendarna ,"Dama z łasiczką’". Na Bulwarze Czerwieńskim z kolei rozgrywa się słynna scena przy stołach szachowych. Jeden z głównych bohaterów ,"Szerszeń" (w tej roli Borys Szyc) spotyka się z Tadeuszem Hagenem (Jan Machulski), słynnym fałszerzem obrazów i namawia go do namalowania kopii ,"Damy z łasiczką". Scena ta wspaniale ukazuje malowniczą panoramę dawnej stolicy Polski.
W Krakowie w dużej części powstało także kultowe dzieło Stevena Spielberga "Lista Schindlera". To właśnie na krakowskim Kazimierzu znajduje się Fabryka Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera. Z kolei na ulicy Szerokiej reżyser umieścił kilka ważnych dla tego filmowego obrazu scen. Przede wszystkim pamiętna scena selekcji, która powstała przed Starą Synagogą. Dawniej ta ulica stanowiła centrum tzw. Miasta Żydowskiego. Na Szerokiej Spielberg zarejestrował także sceny zapisywania ludzi do przymusowej pracy, udzielania zezwoleń na pobyt w getcie, pieczenia ziemniaków przy ognisku przez głodnych Żydów, a także dramatyczną scenę likwidacji dzielnicy żydowskiej.
Sprawdźcie pozostałe ciekawe atrakcje w Krakowie.
Poligon w Biedrusku
Poligon w Biedrusku pod Poznaniem znane jest chyba każdemu filmowcowi w Polsce. Panują tu idealne warunki do kręcenia scen zbiorowych: bogactwo flory i fauny a także elementy krajobrazu stepowego. Wykorzystał to m.in. Jerzy Hoffman który zdecydował się na umieszczenie właśnie tutaj scen do "Ogniem i mieczem". W rezultacie wszystkie sceny bitewne, potyczki oraz przejazdy husarii powstawały na poligonie.
Dogodne warunki panujące na poligonie przekonały także Taylora Hackforda do nakręcenia tu początkowych scen słynnej produkcji pod tytułem "Dowód życia" w której zagrały amerykańskie gwiazdy: Meg Ryan i Russel Crowe. Historia inżyniera porwanego przez partyzantów, jego walczącej za wszelką cenę żony oraz zawodowego negocjatora to przykład doskonałej gry aktorskiej i wciągającej fabuły.
Warto wiedzieć, że poligonowe tereny są dostępne dla zwiedzających. Zwłaszcza rowerzyści i miłośnicy wypoczynku na łonie natury upodobali sobie tę przestrzeń.
Zamek w Olsztynie pod Częstochową
Nasze kolejne kroki zmierzają ku Olsztynowi koło Częstochowy a dokładnie ruinom zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. To właśnie krajobrazy wokół ruin można oglądać w początkowych i końcowych scenach kultowego polskiego filmu "Demony Wojny Według Goi". Pod zamkiem znajdował się obóz majora Kellera (w tej roli Bogusław Linda).
Zamek w Niemodlinie
Niemodlin to zabytkowe miasto w województwie opolskim, znane ze wspaniałego kompleksu pałacowo-zamkowego. To właśnie on stał się efektownym tłem do filmu Jana Jakuba Kolskiego "Jasminum" ze znakomitą rolą Janusza Gajosa. Akcja filmu rozgrywa się w klasztorze kamedułów, w którym zakonnicy wydzielają niespotykane zapachy. Zamek w Niemodlinie jest właśnie filmowym klasztorem. Ciekawostką jest, że reżyser filmu przed rozpoczęciem zdjęć zamieszkał na zamku. Podobno odwiedziały go duchy w tym znana Biała Dama.
Dolina Strążyska
Kolejnym miejscem w Polsce znanym z filmów jest położona w Tatrach Zachodnich Dolina Strążyska. Miejsce to zostało rozsławione dzięki "Potopowi" Jerzego Hoffmana. To tutaj bowiem powstawały najważniejsze sekwencje ze słynną kolubryną czyli olbrzymią armatą, która miała rozkruszyć mury klasztoru jasnogórskiego. Z kolei pod Trzema Kominami, na dukcie prowadzącym przez Dolinę Strążyską, powstała legendarna scena spotkania się orszaku króla Jana Kazimierza z oddziałem szwedzkim.
Dolina Strążyska jest oblegana przez turystów a to dlatego że jest jedną z dróg prowadzącą na Giewont. Szlak prowadzi wzdłuż Strążyskiego Potoku. Zachwycające górskie krajobrazy i niespotykana nigdzie indziej fauna i flora – nic dziwnego, że filmowcy realizują tu swoje dzieła.
Planujecie wyjazd w Tatry? Sprawdźcie koniecznie aktualne oferty noclegowe: Noclegi w Tatrach.
Staw w Kołodziążu
Przenieśmy się teraz do malowniczego Kołodziąża w województwie mazowieckim, gdzie znajduje się chyba najbardziej rozpoznawalny staw w Polsce. Została nakręcona tu kultowa już scena do filmu "Noce i dnie", w której Karol Strasburger jako Józef Toliboski wchodzi w białym garniturze do błotnistego stawu, zrywa kwitnące nenufary i kładzie je u stóp Barbary. Scena przeszła do historii polskiego kina! Jeśli dodamy do tego rozbrzmiewający w tle walc Waldemara Kazaneckiego, otrzymamy niezapomniany obraz. Warto wiedzieć, że staw położony jest 44 kilometry od Mińska Mazowieckiego i 4 kilometry od Seroczyna, gdzie powstawała większa część zdjęć do "Nocy i dni''.
Jeśli i Wy chcecie poczuć się jak w scenie z "Nocy i dni", zapraszamy do Kołodziąża. Informacje o noclegach znajdziecie tutaj: Noclegi Kołodziąż.
Międzyzdroje
Naszą podróż po najpiękniejszych polskich zakątkach zakończymy w Międzyzdrojach. Malowniczy nadmorski kurort co roku przyciąga tłumy turystów. Międzyzdroje są nazywane letnią filmową stolicą Polski. Znajduje się tu bowiem Promenada Gwiazd z odciśniętymi dłońmi znanych aktorów i reżyserów. W tym mieście nakręcono także wiele scen do polskich filmów. Jednym z nich jest film sensacyjny "Młode wilki" z 1995 roku w którym zagrali m.in. Paweł Deląg, Piotr Szwedes czy Jarosław Jakimowicz. Opowieść o młodych ludziach, którzy po upadku komunizmu poszukują mocnych przeżyć. W filmie wielokrotnie można zobaczyć plaże w Międzyzdrojach, słynny Hotel Amber Baltic czy wspaniałe molo.
Najlepsze oferty w Międzyzdrojach znajdziecie tutaj: Noclegi Międzyzdroje.
Musicie przyznać, że inspirujących miejsc w Polsce jest naprawdę dużo. A jakie są Wasze ulubione miejsca w Polsce do wypoczynku?
Komentarze