10 najciekawszych miejsc w Małopolsce

10 najciekawszych miejsc w Małopolsce

Małopolska to wręcz idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników górskich wędrówek i odkrywców tajemnic średniowiecznych zamków. Odnajdą się tutaj także turyści lubiący odwiedzać piękne świątynie i muzea. Znajdziemy tu także liczne zabytki, atrakcje turystyczne i przyrodnicze oraz miejsca ustronne, ciche i spokojne. Dla każdego coś innego!


1. Kraków – stolica Małopolski


Kraków jest niewątpliwie jednym z bardziej klimatycznych miast w Polsce. Rynek Główny w Krakowie określany jest przez turystów jako miejsce z duszą i co roku o każdej porze przyciąga prawdziwe tłumy zwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Kraków to miasto wypełnione historią, młodymi ludźmi, artystami i wszechobecną sztuką. Muzea, rzeźbione kamieniczki oraz bardzo liczne wąskie uliczki przenoszą nas swoim urokiem w historyczne czasy dawnej Polski. Z pewnością każdy, kto choć raz pospaceruje po Rynku Głównym obok przepięknych Sukiennic albo zdecyduje się na przejażdżkę bryczką przy dźwiękach hejnału, prędzej czy później zdecyduje się na kolejne odwiedziny tego magicznego miasta.

Miasto rozkłada przed nami cały wachlarz miejsc wartych zobaczenia. Oczywiście kilka z nich powinno znaleźć się na obowiązkowej liście każdej wyprawy. Koniecznie powinniśmy zwiedzić słynny Zamek Królewski na Wawelu – dawną siedzibę królów polskich, gdzie obecnie możemy podziwiać liczną kolekcję sztuki.


2. Pustynia Błędowska


Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. Leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Piaski mają średnią miąższość 40 m, maksymalnie 70 m. Przez pustynię, ze wschodu na zachód, przepływa Biała Przemsza. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.

Na terenie pustyni organizowane są rożnego typu wydarzenia cykliczne, takie jak biegi, pikniki rodzinne, koncerty. Znajdują się tam także punkty widokowe: Wzgórze Czubatka (382 n.p.m.), Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.) i Róża Wiatrów.

Pustynia jest także atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych oraz konnych. Błędów połączony jest z Kluczami żółtym szlakiem turystycznym - Szlakiem Pustynnym. Miejscowości te łączy także szlak jeździecki – szlak konny Transjurajski Szlak Konny.



3. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach


Skamieniałe Miasto jest rezerwatem przyrody nieożywionej położonym na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Znajduje się w odległości od kilkuset metrów do 1 km od centrum Ciężkowic, na grzbiecie oraz na zachodnich i północnych stokach wzniesienia Skała (367 m), w granicach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Przez Skamieniałe Miasto prowadzi niebieski szlak turystyczny. Można rozpocząć jego zwiedzanie od parkingu znajdującego się w odległości około 1 km od centrum Ciężkowic, po lewej stronie drogi Tarnów – Ciężkowice – Gorlice.


4. Szlaki górskie w Pieninach: Wąwóz Homole, Sokolica, Trzy Korony


Pieniny to piękne i niezwykle atrakcyjne pasmo górskie będą częścią łańcucha zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym. Przybywający tu turyści mogą liczyć na wyjątkowe widoki, przyjemny klimat oraz świeże powietrze. Poza tym czekają na nich różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Bez wątpienia jednak większość z nas rusza w Pieniny, by zdobywać poszczególne szczyty.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj trzy miejsca: Wąwóz Homole, Sokolica i Trzy Korony. Wąwóz Homole leży w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy i ma długość ok. 800 m. Sokolica (747 m) natomiast jest szczytem górskim położonym w północno-wschodniej części Pienin Środkowych, w tzw. Pieninkach, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek turystycznych w tym regionie. Szczyt jest także bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.

Trzy Korony z kolei to najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron i jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, doskonały widok na Pieniński Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską.



5. Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju


Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Jest to pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej.

Ma wysokość 49,5 m i prowadzi do niej specjalnie skonstruowana stopniowo wznosząca się drewniana ścieżka o łącznej długości 1030 m umiejscowiona w koronach drzew pozwala na podziwianie walorów krajobrazowych okolicy. Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym.


6. Ojcowski Park Narodowy


Ojcowski Park Narodowy znajduje się około 16 km od Krakowa, na Wyżynie Olkuskiej w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje on środkową część Doliny Prądnika, część Doliny Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej.

Na zwiedzających czekają nie tylko niezwykłe widoki, ale również ciekawe zabytki, m.in. zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna, pustelnia bł. Salomei i kaplica „Na Wodzie”.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się sześć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów. Przecinają się one i łączą, tworząc ciekawą sieć tras, która zainteresuje zarówno doświadczonych, jak początkujących piechurów.


7. Dolinki Podkrakowskie


Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” składa się z jarowych dolin położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje obszar Wyżyny Olkuskiej i ciągnie się aż do Rowu Krzeszowickiego. Należy do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Usłany jest potokami i licznymi dolinami z formami rzeźby krasowej.

Szlaki i ścieżki oferowane turystom na tym terenie zapewniają oprócz oglądania przyrody, również spotkanie z historią. Oprócz turystyki pieszej, można także uprawiać turystykę rowerową. Liczne skałki i ostańce wapienne stwarzają przede wszystkim pole do uprawiania wspinaczki.


8. Nowy Sącz


Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast regionu, istniejącym już od 1292 roku jako miasto królewskie na ziemi krakowskiej. Posiada bogate zaplecze kulturalne i obszerną historię, od siedmiu wieków był miastem wielokulturowym i wielonarodowym. W Nowym Sączu w sposób pokojowy mieszały się twórczo kultury: niemiecka, austriacka, słowacka, czeska, węgierska, żydowska, bizantyjska, ruska, ukraińska i ta rdzenna — polska, lachowska. W mieście znajduje się wiele obiektów historycznych, które o każdej porze roku przyciągają prawdziwe tłumy turystów.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji wśród turystów odwiedzających Nowy Sącz stanowi Miasteczko Galicyjskie. Oddział Muzeum Okręgowego, będący rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej, składający się z niewielkiego placu rynkowego oraz pierzei z kilkunastoma domami. Miasteczko przybliża zwiedzającym atmosferę dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.


9. Babia Góra – najwyższy szczyt w Beskidach


Babia Góra to masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Najwyższym szczytem jest Diablak, często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Odznacza się on wybitnymi walorami widokowymi. Roztacza się z niego panorama na wszystkie strony, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry oraz góry Słowacji.


10. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie


Nadwiślański Park Etnograficzny to skansen, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich charakterystycznego dla zachodniej części Małopolski. Położony u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie, do końca 2006 r. znajdował się pod zarządem Muzeum w Chrzanowie, a od 2007 r. weszły w skład nowo utworzonej instytucji pod nazwą Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.

Następny artykuł Z dala od tłumów:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!