10 najciekawszych szlaków górskich w Polsce
Szlaków turystycznych w polskich górach jest naprawdę wiele. Różnią się one zarówno długością, jak i stopniem trudności czy też walorami krajobrazowymi. Wybraliśmy dziesięć, naszym zdaniem, najciekawszych i najpiękniejszych szlaków górskich, które zdecydowanie warto przejść. Które trasy znalazły się na naszej liście? Zobaczcie sami!
Beskid Żywiecki
Szlak na Babią Górę
Babia Góra jest masywem górskim w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Najwyższym szczytem masywu jest Diablak (1725 m), często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich i poza Tatrami najwyższym szczytem w Polsce, zaliczanym do Korony Gór Polski.
Najwyższy wierzchołek - Diablak, odznacza się wybitnymi walorami widokowymi. Roztacza się z niego panorama na wszystkie strony, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry oraz góry Słowacji.
Z powodu wysokości i wyjątkowości całego masywu, w XIX wieku Babiej Górze nadano nazwę „Królowej Beskidów’’. Natomiast z racji zmiennych warunków pogodowych, jakie panują w jej obrębie, zyskała przydomek „Matki Niepogód” i „Kapryśnicy”. Nieco inaczej nazywają Babią Górę mieszkańcy Orawy, mówiąc o niej „Orawska Święta Góra”.
Sam przemarsz na Babią Górę zajmuje około dwie i pół godziny. Trasę możemy pokonać kilkoma szlakami, prowadzącymi zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej.
Pieniny
Szlak na Sokolicę
Sokolica jest jednym z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Dlaczego? Oczywiście dla niesamowitych widoków. Najszybsze dojście na szczyt prowadzi zielonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Szlak jest krótki, ale stromy. Pozwala jednak wejść na górę już po godzinie marszu.
Sokolica jest górą niewysoką i wygląda dość niepozornie. Jednak kiedy znajdziemy się już na szczycie, rozumiemy, że to tylko pozory. To właśnie stąd rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram górskich i to właśnie tu rośnie najbardziej popularna sosna w Polsce. Jeśli zależy nam na niezapomnianych widokach, wybierzmy się na Sokolicę rano. Wschód słońca, poranne mgły wyglądające niczym mleczna rzeka zachwycą każdego.
Trasa: Schronisko Orlica – Wysoka
Jest to niezwykle malownicza trasa, która rozpoczyna się w Schronisku Orlica i prowadzi na szczyt Wysokiej, czyli najwyższej góry w Pieninach. Ze szczytu Wysokiej rozciągają się wyjątkowo piękne widoki na Pieniny. Śmiało można powiedzieć, że jest to wizytówka Pienin.
Na Wysoką można wejść na kilka sposobów. Najszybsza trasa prowadzi ze słowackiej Przełęczy Korbalowej, a od polskiej strony - szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole. Jednak zdecydowanie warto zrobić dłuższą wycieczkę i przejść cały grzbiet Małych Pienin, wieńcząc ją osiągnięciem najwyższej góry całego pasma.
Beskid Sądecki
Trasa: Szczawnica – Łącko
Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim. Wybierając właśnie ten szlak, wędrujemy przez przepiękne polany, mijamy po drodze schronisko i drewniane domostwa, a wokół rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry, Kotlinę Sądecką i Gorce. Trasa jest długa, do pokonania mamy 20 kilometrów, jednak naprawdę warto spróbować.
Co ciekawe, na koniec wycieczki czeka nas niespodzianka: każdy uczestnik wyprawy przepływa przeprawą promową - małą drewnianą łódką, do Łącka.
Trasa: Piwniczna-Zdrój – Nawojowa
Kolejną, niezwykle ciekawą trasą Beskidu Sądeckiego jest szlak wiodący z Piwnicznej-Zdroju na Halę Pisaną, potem na Jaworzynę Kokuszczańską i przez Wilcze Doły do Nawojowej. W sumie do przejścia jest ok. 19 km.
W tym przypadku już od samego początku możemy podziwiać Tatry. Jednak najciekawsze widoki czekają nas na Polanie Jesionowej, tuż obok Szałasów Jarzębackich.
Bieszczady
Szlak na Tarnicę
Tarnica jest najwyższym szczytem w Bieszczadach po polskiej stronie i liczy 1346 m. Turyści bardzo chętnie ją odwiedzają, zarówno ze względu na wysokość, jak i dla wspaniałych widoków.
Szczyt ten należy do Korony Gór Polski a w rejon tych gór prowadzą zaledwie dwa piesze szlaki turystyczne. Pierwszy to końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego (Ustroń – Wołosate), wiodący od schroniska w Ustrzykach Górnych (znaki czerwone). Odcinek ten w swojej końcowej partii jest bardzo atrakcyjny widokowo, prowadząc do przełęczy pod szczytem Tarnicy połoninami Szerokiego Wierchu. Drugi jest zaś nieco bardziej stromy, to szlak niebieski: Biała – Grybów. Prowadzi on z Wołosatego bezpośrednio na przełęcz pod szczytem Tarnicy. Z przełęczy na szczyt prowadzi krótki boczny szlak koloru żółtego.
Szlak na Połoninę Wetlińską
Połonina Wetlińska jest masywem górskim i połoniną w Bieszczadach Zachodnich. To jeden z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Posiada kilka wierzchołków, a jego kontynuacją jest góra Smerek oddzielona przełęczą M. Orłowicza.
Większa część masywu znajduje się na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego a jego najwyższe partie pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny. Poniżej 1050 m znajdują się lasy bukowe, które najlepiej zachowały się w dolinie Tworylczyka. Z połonin zaś roztaczają się rozległe widoki i znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko: „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.), usytuowane tuż pod Hasiakową Skałą.
Gorce
Szlak na Turbacz
Ten szlak jest naprawdę zachwycający. Początkowo spaceruje się cichą i pustą doliną Kamienieckiego Potoku, później przez polanę Stawieniec. Wędrujemy podziwiając panoramę na wewnętrzne Gorce. Tuż pod szczytem Kudłonia, od północnej strony, przy czarnym szlaku, znajduje się skalny ostaniec – Kudłoński Baca. Jak głoszą legendy, jest to skamieniały zły baca. Człowiek, który za życia był niezwykle okrutny dla swoich juhasów, a dodatkowo oszukujący innych ludzi.
Dalej szlak wiedzie na przemian widokowymi halami oraz leśnymi ścieżkami. Przejście całej trasy prowadzącej do schroniska na Turbaczu, zajmuje ok. 6h.
Tatry
Trasa: na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję
Rusinowa Polana to polana reglowa w polskich Tatrach Wysokich. Znajduje się pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m) a Gołym Wierchem (1205 m), na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Położona jest na wysokości około 1180-1300 m n.p.m.
Walory widokowe tej polany są nadzwyczaj piękne. W bezpośredniej bliskości polany znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach a w bacówce sprzedawane są w sezonie oscypki i inne wyroby z owczego mleka.
Spacer na Rusinową Polanę jest idealną propozycją na początek przygody z Tatrami. Tym bardziej, że z parkingu na Wierch Porońcu w zaledwie 1:15 h możemy dotrzeć w miejsce.
Będąc na Rusinowej Polanie ruszamy na Gęsią Szyję – trasa nie jest zbyt wymagająca, jednak na szczytowych Waksmundzkich Skałkach trzeba zachować ostrożność gdyż są trochę śliskie.
Szlak na Sarnią Skałę
Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) jest szczytem w pasie reglowym Tatr Zachodnich, między Doliną Białego a Doliną Strążyską. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach i przyciąga turystów o każdej porze roku. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na Zakopane i Tatry Zachodnie. Doskonale widoczne są także północne ściany Giewontu.
Atrakcyjna jest także sama droga prowadząca na szczyt. By dotrzeć do Sarniej Skały przechodzimy przez najpiękniejsze tatrzańskie doliny: Dolinę Białego Potoku i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica. Do przejścia mamy blisko 4 h.
Komentarze