10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

Cerkwie, czyli prawosławne świątynie, podobnie jak kościoły, różnią się od siebie stylem, materiałem, z którego zostały wybudowane, ale też kolorami. Jedne z nich zachwycają urokliwą, nieco starodawną architekturą, inne zaś zaskakują nowoczesnym stylem. Niektóre z cerkwi mają swoją historie, często dość mroczne, inne owiane są intrygującymi legendami. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, w którym prezentujemy 10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce.



Cerkiew w Białym Borze


To jedna z najbardziej niepowtarzalnych cerkwi, które można znaleźć w Polsce. Jest niewielka, ale zdecydowanie nietypowa. Jej wnętrzne przypomina jakby graficzny kształt, który wraz z utrzymanym w ciemnej kolorystyce wnętrzem, rozjaśnionym jedynie malowanymi na ścianach wizerunkami świętych, zdecydowanie działa na wyobraźnię Cerkiew ta została wpisana do rejestru zabytków i stała się najmłodszym w kraju obiektem objętym ochroną konserwatorską.

Cerkiew w Narwi


Cerkiew w Narwi uznawana jest za najpiękniejszą cerkiew na Podlasiu. Miejscowa legenda głosi, że była nagrodą za pobożność flisaka, z którym kniaź przeprawiał się tratwą przez rzekę Narew. Budowla, którą obecnie podziwiamy, jest cerkwią odbudowaną po pożarze. Remont sprawił, że zamiast zielonego koloru, zyskała przepiękny błękitny kolor. Warto wiedzieć, że makietę narewskiej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego można zobaczyć również w Parku Miniatur w Hajnówce.

Sobór Św. Trójcy w Hajnówce


Cerkiew ta wyróżnia się wyjątkowym, organicznym kształtem. Na pierwszy rzut oka jest po prostu nieregularną bryłą powstałą z betonowych łupin przykrytych dachami.


Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku


Cerkiew Świętego Ducha uznawana jest za najpiękniejszą cerkiew w Polsce! Jednocześnie jest jedną z największych cerkwi w Europie. Zbudowana została na planie centralnym i ma charakterystyczny kształt. Została bowiem zwieńczona cebulastymi kopułami, z których najwyższa z nich ma aż 23 metry. Jej wnętrze pokrywają freski, znajduje się tam również imponująca liczba 260 ikon!


Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi


To piękna, wyróżniająca się na tle krajobrazu cerkiew. Wybudowano ją z funduszy zebranych w zbiórce przeprowadzonej przez bogatych łódzkich fabrykantów. Do dziś zdobi miasto, choć mówiono, że jej budowa była wyrazem lojalności wobec zaborcy.


Cerkiew w Puchłach


Jej powstanie związane było z objawieniem się ikony Bogarodzicy mężczyźnie chorującemu na opuchliznę, który po objawieniu został uzdrowiony. Jest ona niezwykle istotnym ośrodkiem Kultu Maryjnego, której wnętrze zdobi szczególnie czczona przez prawosławnych ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

Cerkiew w Łosince


To świątynia, od której bije blask! Ściany zewnętrzne wyłożone są jasnym drewnem, wybudowano również ozdobny ganek, a budowlę zwieńczono niebieskimi kopułami. Legenda głosi, że została przeniesiona z pobliskiej wsi, ale nie ma na to żadnych dowodów.

Cerkiew w Nowej Woli


Wzniesiona na planie krzyża, zachwyca turystów swoim piernikowym kolorem i cebulastą kopułą na dachu. Została wpisana do rejestru zabytków.


Skit w Odrynkach


Jest to jedyna prawosławna pustelnia dla mnichów w Polsce. Prowadzi do niej kładka zawieszona nad Narwią. Po przekroczeniu bramy od razu rozpościera się piękny widok na inne budynki. Obszar ten jest udostępniony turystom.

Cerkiew w Szastałach


To niewielka błękitna cerkiew, która zachwyca swoim malowniczym położeniem. Została wzniesiona na planie krzyża, a jej dach zwieńczył cebulasty dach. Główna uroczystość w Cerkwi Ikony Matki Bożej „Pomnożycielka Chlebów” odbywa się 28 października.



Następny artykuł City break - pomysły i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!