10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?
Wiedziałeś o tym, że Stare Miasto w Lublinie jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce? A wrocławski Rynek jest aktualnie jednym z największych rynków w Europie? Zimą na Rynku w Zamościu funkcjonuje lodowisko, natomiast wokół kazimierskiego Rynku są trzy kościoły... Chcesz dowiedzieć się więcej? Zerknij na nasze zestawienie 10 najpiękniejszych Starówek w Polsce.
1. Oryginalne Stare Miasto w Lublinie
Na rynku Starego Miasta warto zwrócić uwagę na Trybunał Koronny, który pełnił funkcję najwyższego sądu szlachty ruskiej i małopolskiej. Obecnie mieści się tam siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. Ciekawym budynkiem jest też kościół franciszkanów, znajdujący się na końcu ulicy Złotej, oraz Plac po Farze gdzie odkryto i zabezpieczono fundamenty nieistniejącego już kościoła św. Michała, który pełnił funkcję kościoła farnego.
Niedawno swój blask i funkcję odzyskał Teatr Stary, który należy do najstarszych obiektów teatralnych w kraju. Pochodzący z XIX wieku budynek znajduje się przy ulicy Jezuickiej, która prowadzi do innego lubelskiego teatru – Andersena z repertuarem dla dzieci.
Zwiedzając Stare Miasto, warto przyglądać się oknom. Z niektórych spoglądają na turystów „twarze nieistniejącego miasta”, czyli powiększone przedwojenne portrety polskich i żydowskich mieszkańców kamienic. Fotografie zostały kilka lat temu odkryte na strychu jednego z budynków, nadal trwają poszukiwania osób na nich utrwalonych.
2. Wrocławski Rynek – jeden z największych w Europie
W średniowieczu rynek służył jako plac targowy. Aktualnie jest jednym z największych rynków w Europie, a zabudowa wokół niego pochodzi z różnych epok historycznych. Podawane są dwie daty powstania rynku: według nowszych badań datuje się go między 1214, a 1232, natomiast w starszych książkach można spotkać się z datą 1241-1242. W XIX w. aż do lat 70-tych XX w. przez rynek kursowały linie tramwajowe. Po 2000 roku odnowiono nawierzchnię rynku i odnowiono elewacje, a ruch samochodowy został zupełnie zamknięty.
3. Dwa koziołki i hejnał - znak rozpoznawczy poznańskiej Starówki
Sercem starówki w Poznaniu jest zabytkowy, renesansowy ratusz projektu włoskiego architekta Giovanni Battista di Quadro. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Tam też, każdego dnia o godzinie 12:00, ukazują się słynne koziołki.
Sam Stary Rynek jest kwadratowym placem z 1253 roku. To jeden z trzech największych rynków w Polsce i Europie. Do najważniejszych, poza ratuszem, zabytków, należą zrekonstruowana Waga miejska, Odwach i barokowa Bazylika Farna. Uwagę na rynku przykuwają także barwne kamienice, w których znajdują się kawiarnie i restauracje.
4. Jedyne w swoim rodzaju - Stare Miasto w Krakowie
Stare Miasto w Krakowie nieustannie przyciąga nie tylko polskich, ale także zagranicznych turystów. W 1978 roku wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Krakowski Rynek Główny powstał w 1257 roku, a na wschodzie od niego pojawił się Mały Rynek, jako pomocniczy. Jest jednym z największych rynków w Europie, zaraz po rynku w Olecku i rynku w Latowiczu. W jego sąsiedztwie można zobaczyć Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha oraz Wieżę Zegarową.
5. Zrekonstruowana Starówka w Warszawie
Do najważniejszych obiektów warszawskiego Starego Miasta należą Plac Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim, Katedra św. Jana i zespół murów miejskich z barbakanem.
6. Zamość i kolorowe, renesansowe kamienice
Najbardziej okazałe są kamienice ormiańskie. Wyróżniają się bogato zdobionymi attykami i przepięknymi płaskorzeźbami, mają również charakterystyczne dla innych kamieniczek podcienie.
7. Klimatyczny Kazimierz Dolny ...i trzy kościoły
Jednak o wyglądzie rynku zdecydowały wybudowane tam kamienice: Pod św. Michałem, Pod św. Krzysztofem – należące do braci Przybyłów – czy też kamienica Gdańska. Ich fasady są bogato zdobione płaskorzeźbami i zwieńczone attykami, stanowiąc kolejny przykład renesansu lubelskiego w architekturze.
Na kazimierskim Rynku znajdziemy inny symbol Kazimierza. Jest to oczywiście zabytkowa studnia, którą można znaleźć niemal na każdej pocztówce. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku według projektu Albrechta Zielcherta.
Zobacz obiekty noclegowe w Kazimierzu Dolnym
8. Główne Miasto - zwarty zespół zabytkowy Gdańska
Wielką atrakcją jest bez wątpienia Ratusz Głównego Miasta, który został zbudowany w latach 1379-1492 i obecnie jest najokazalszą i najcenniejszą świecką budowlą dawnego Gdańska. Przez wiele lat był siedzibą władz miejskich, jednak teraz rezyduje tu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
9. Sandomierz – Stare Miasto położone na wzgórzach
Najważniejsze zabytki Starego Miasta w Sandomierzu: Brama Opatowska, ratusz, Dom Długosza, katedra, zamek, romański kościół św. Jakuba.
Kto choć raz odwiedził Sandomierz, ten pozostanie pod wrażeniem tego niezwykłego miasta.
10. Toruń i Rynek Staromiejski
Rynek Staromiejski w Toruniu to obszar zlokalizowany w centralnym punkcie Starego Miasta będący głównym placem Torunia. Miejsce to jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania toruńskich zabytków. Znajdziemy tu Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka i wiele innych.
Komentarze (5)
Irma
Pazdzioch
pod względem uroku to Kraków, Toruń, Wrocław i długo nic