10 największych maratonów w Polsce
Ostatnie lata pokazały, że bieganie jest coraz popularniejszym sportem wśród Polaków. Można dostrzec to niemal wszędzie. Wystarczy przykład większych lub mniejszych miast, w których każdego dnia, przed pracą i po pracy, na osiedlach, bulwarach nadrzecznych, ścieżkach spacerowych można spotkać miłośników biegania. Jedni podchodzą do tej aktywności amatorsko, innych z kolei charakteryzuje pełen profesjonalizm i przygotowanie. Każdego roku w Polsce organizowane są maratony, będące główną imprezą w roku pośród biegaczy. Które z nich są najpopularniejsze? Sprawdźmy!
Można śmiało rzec, że obecnie biega prawie każdy. Większość startujących w miejskich maratonach uczestników to amatorzy, którzy potrzebują ruchu. Są to m.in. lekarze, adwokaci, sędziowie, policjanci, dziennikarze, celebryci. Coraz częściej można zauważyć również zaangażowanie dużych korporacji międzynarodowych.
Patrząc na ulice miast i zainteresowanie tym sportem w naszym kraju, można śmiało stwierdzić, że z roku na rok jest coraz więcej biegaczy. Jest to spowodowane przede wszystkim odwołaniem się do naszych pierwotnych instynktów, naturalną chęcią rywalizacji oraz poprawą samopoczucia. Które maratony w związku z tym, cieszą się największą popularnością? Oto nasze zestawienie.
1. Orlen Warsaw Marathon w Warszawie
To największy i najpopularniejszy polski maraton, który w dość krótkim czasie stał się niezwykłym wydarzeniem, organizowanym w naszym kraju. Historia tego maratonu nie jest długa, bo ma zaledwie 7 lat. Wydarzenie organizowane jest na wiosnę, a dokładniej w kwietniu. Z roku na rok widać jednak, że cieszy się niezwykłym zainteresowaniem biegaczy. Zawody określane są Narodowym Świętem Biegania. Nie ma co się temu dziwić, bo na starcie można spotkać naprawdę sporą grupę biegaczy, marzących o zdobyciu królewskiego dystansu. Warto podkreślić również fakt, że w maratonach biorą udział sportowcy niepełnosprawni, co zasługuje na wyjątkowy szacunek. Maraton ten wyróżnia się na tle innych imprez biegowych, wysokimi nagrodami finansowymi dla zwycięzców, przez co ściąga do siebie najlepszych biegaczy z kraju. Warto również podkreślić wymagającą trasę – start i meta zlokalizowana została w okolicach Stadionu PGE Narodowy.
2. Maraton im. Macieja Frankiewicza w Poznaniu
To wydarzenie organizowane w stolicy Wielkopolski w październiku każdego roku. Pierwsza edycja wystartowała w 2000 roku, przez co ten rok będzie wyjątkowy, bo będziemy obchodzić 20-lecie tej wspaniałej imprezy biegowej. To drugi popularny maraton w Polsce, ściągający do siebie również najlepszych polskich biegaczy. Według opinii ekspertów, jest to jeden z lepiej zorganizowanych biegów ulicznych. A wszystko to dzięki wspaniałej i wymagającej trasie oraz tłumom kibiców, dopingujących biegaczy w ich trudzie. Start maratonu zazwyczaj ma miejsce na ulicy Grunwaldzkiej, natomiast meta na placu św. Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Poznań Maraton stanowi część Korony Maratonów Polskich.
3. Cracovia Maraton w Krakowie
To kolejna popularna impreza biegowa w kraju, w której bierze udział duża ilość biegaczy z zagranicy. Tradycja tego maratonu sięga 2002 roku, w związku z czym nie trzeba go nikomu rekomendować. Wystarczy spojrzeć na liczby – w dotychczasowych edycjach tej imprezy startowali biegacze z aż 55 krajów. Start i meta tego biegu zlokalizowane zostały na Rynku Głównym. Trasa została dobrze przemyślana, dzięki czemu prowadzi ona przez najpiękniejsze krakowskie zakątki. Maraton w mieście ściśle związanym z historią Polski musi być wyjątkowy. I można śmiało rzec, że tak jest, bo z roku na rok na starcie można spotkać coraz większą liczbę uczestników.
4. Maraton Warszawski
To jeden z najstarszych maratonów Polsce, organizowany nieprzerwanie od 1979 roku. W ostatnich latach odbywał się zazwyczaj we wrześniu, jednak wcześniej bywało z tym różnie. Ta impreza biegowa cieszy się szczególnym zainteresowaniem zawodników, którzy pragną podjąć wyzwanie przebycia królewskiego dystansu w drugiej połowie roku. Impreza ta ma nie tylko wymiar sportowy. Liczy się również pomoc innym – biegacze mogą pomagać, dzięki zbiórkom dla potrzebujących z Fundacji „Maraton Warszawski”. Trasa nieco inna niż ma to miejsce w przypadku Orlen Warsaw Marathon, jednak równie interesująca i wymagająca.
5. Maraton we Wrocławiu
Impreza ta, organizowana w stolicy Dolnego Śląska ma również bogatą historię, sięgającą roku 1983. Każdego roku gromadzi tłumy miłośników biegania z całej Polski i nie tylko. Zawody organizowane na początku września, z roku na rok rozkręcają się coraz bardziej. Maraton wrocławski słynie z wyjątkowych medali dla zwycięzców i malowniczej trasy, prowadzącej przez najatrakcyjniejsze części miasta.
6. Maraton Dębno
To jeden z najstarszych i najszybszych maratonów w Polsce. W tym roku, na początku kwietnia odbędzie się 47. edycja tego sportowego wydarzenia. Impreza ta jest jedną z lepiej obsadzonych w kraju, ale ze znacznie mniejszą liczbą biegaczy, w porównaniu do tych najpopularniejszych. Mając na uwadze słowo „najszybszy”, podkreślić należy, że średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30. Trasa biegu ciekawa i wymagająca – wiedzie przez popularne ulice miejscowości.
7. Maraton Łódź
To wydarzenie sportowe o 9-letniej historii, więc stosunkowo młode. Nie oznacza to jednak, że mało popularne. Maraton ten jest określany jako „najgłośniejsza impreza biegowa w Polsce” - wzdłuż trasy jest wiele punktów kibicowania, w których można posłuchać muzyki na żywo. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Maratonu Warszawskiego, również i tu biegacze włączają się w pomoc potrzebującym. Trasa biegu prowadzi przez najciekawsze zakątki Łodzi, jest też wymagająca. Impreza co roku odbywa się w połowie kwietnia.
8. Maraton Gdański w Gdańsku
Również w połowie kwietnia odbywa się maraton na Pomorzu. Mowa tu oczywiście o biegach w Gdańsku, które gromadzą tłumy biegaczy. Trasa biegu urozmaicona, prowadząca przez wiele ciekawych i symbolicznych miejsc związanych z Gdańskiem. Start i meta biegu znajdują się w hali targowej AMBEREXPO.
9. Maraton Lubelski w Lublinie
W tym miejscu warto również wspomnieć o imprezie organizowanej w naszym regionie. To impreza biegowa, która w tym roku zostanie zorganizowana po raz ósmy. Jej start przewidziano na 10 maja. Bieg odbywa się głównymi ulicami miasta oraz wzdłuż Zalewu Zemborzyckiego, przez co trasa jest urozmaicona i nie taka prosta. Profesjonaliści powinni jednak spokojnie dać sobie z nią radę. Cieszy fakt, że z roku na rok, impreza rozkręca się coraz bardziej. Start i meta maratonu znajdują się na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie, przy alejach Zygmuntowskich.
10. Silesia Marathon
To jedyny w Polsce i w Europie bieg maratoński, prowadzący ulicami aż 4 miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Uważany za jeden z największych maratonów w Polsce. Od pierwszej edycji zawody rozgrywane są pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. W 2020 roku wydarzenie to odbędzie się na początku października. Pierwszy Silesia Marathon odbył się 3 maja 2009 roku i od tamtego czasu gromadzi prawdziwe tłumy biegaczy z Polski i nie tylko.
Mamy nadzieję, że przedstawiona przez nas lista najpopularniejszych maratonów w Polsce, przekona Cię do rozpoczęcia treningów biegowych. Nadchodzi wiosna, więc śmiało można rozpoczynać przygotowania. Wystarczy pozytywne nastawienie, chęci, energia i dobre buty. O trasę się nie martw – bieganie nie jest zabronione, można biegać dosłownie wszędzie.
Źródło informacji:
bieganieuskrzydla.pl
Komentarze