10 sposobów na agroturystykę
Żyjąc pośród hałasu miejskiego zgiełku, przytłoczeni codziennymi sprawami coraz częściej szukamy ucieczki w miejsce, gdzie bliskość natury pomoże nam się odpreżyć i odnaleźć spokój po stresującym tygodniu. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego niż gospodarstwo agroturystyczne?
Do dobrze prosperujących gospodarstw wiejskich turyści powracają wielokrotnie. Co ich tam przyciąga? Może jest to właśnie ten niepowtarzalny klimat, który niestety trudno jest odtworzyć w innych kategoriach noclegowych. Przy prowadzeniu działalności agroturystycznej ważne jest indywidualne podejście do klienta i wychodzenie naprzeciw jego potrzebom.
Zastanówmy się więc teraz, jak stworzyć obiekt, do którego chce się wracać?
1. Postaw na oryginalność!
Nie wystarczy sama lokalizacja, w której znajduje się obiekt noclegowy. Poszukaj jakiejś dziedziny, w której będziesz specjalistą i zachęć turystów, aby skorzystali z Twojej oferty.
Jak możesz się wyróżnić?
- Dysponujesz sadem, stadniną koni, czy ogródkiem z własnymi uprawami? Opowiedz turystom o cennych zasobach swojego gospodarstwa.
- A może mieszkasz w miejscu, z którym wiąże się jakaś tradycja? Urlopowicze uwielbiają poznawać kulturę innych regionów, a także próbować lokalnych produktów.
- Ci, którzy na co dzień mieszkają w mieście będą zaciekawieni możliwością uczestniczenia w pracach przy gospodarstwie. Spróbuj zaproponować np. wspólne karmienie zwierząt z dziećmi lub przygotowanie regionalnych potraw.
- Jeśli w pobliżu Twojego obiektu można znaleźć jakieś szlaki rowerowe, zorganizować kulig albo spływ kajakowy - jak najszybciej poinformuj swoich gości o tego rodzaju atrakcjach.
- A może jesteś instruktorem narciarstwa, pasjonujesz się wędkarstwem lub posiadasz inne hobby, o którym mógłbyś opowiadać godzinami? W tej sytuacji sam możesz zaplanować czas swoim turystom.
2. Tego nie może zabraknąć!
Decydując się na prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego, powinieneś dysponować podwórkiem z ogrodem, dodatkowym miejscem na grilla bądź ognisko, miejscem parkingowym, a także placem zabaw dla dzieci. Ponadto, nie może zabraknąć rowerów i sprzętu plażowego.
3. O czym jeszcze warto pomyśleć?
Turyści przyjeżdżający do obiektu często pytają o dostęp do Internetu, a także możliwość zabrania zwierząt. Bądź otwarty na potrzeby swoich urlopowiczów.
4. Czym chata bogata!
Przyjemne kolory, ogień tańczący w kominku i miękkie koce sprawią, że Twoje wnętrze stanie się o wiele bardziej przytulne. Powinieneś wiedzieć, że te wszystkie detale odgrywają istotną rolę w postrzeganiu Twojego gospodarstwa przez gości.
5. Grunt to dobre podejście!
Pamiętaj, że gości powinno się traktować tak jak swoją rodzinę. Nic dodać, nic ująć. Na pewno dbasz o jakość produktów, które spożywają Twoi bliscy, starasz się, aby dobrze czuli się w Twoim towarzystwie i z reguły masz dla nich czas. Podejdź w taki sam sposób do turystów.
6. Otwórz się na innych!
Nie ma nic gorszego niż gospodarz, który daje odczuć swoim klientom, że są w jego domu intruzami. Postaraj się cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania, w razie problemów zaoferuj im swoją pomoc i pokaż, że jesteś przyjaźnie nastawiony.
7. Aktywne uczestnictwo
Jeśli tylko masz taką możliwość, weź udział we wspólnym spędzaniu czasu, np. przy wieczornych pogawędkach przy ognisku. Dzięki temu, dasz się poznać z lepszej strony.
8. Znajdź idealne rozwiązanie
Nie należy zapominać, że turysta jest osobą samodzielną, więc ciągłe nachodzenie go i upewnianie się, czy wszystko u niego w porządku tylko go rozzłości. Jeżeli gość nie będzie zadowolony z pobytu, poszukaj jakiegoś rozwiązania lub spytaj wprost, jakie są jego oczekiwania.
9. Przygotuj sobie przestrzeń
Poinformuj członków swojej rodziny, z czym wiąże się prowadzenie agroturystyki. Bardzo ważne jest, aby Twoi bliscy potrafili zaakceptować obecność innych osób w twoim otoczeniu.
10. Nie przynoś problemów do domu
Osiągnij kompromis pomiędzy byciem gospodarzem, który dba o swoich gości i jednocześnie ma na uwadze dobro rodziny. Przygotuj miejsce, w którym będziesz zajmować się tylko pracą.
Zobacz także:
Wskazówki, jak zadbać o swoją opinię
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 1
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 2
Fot. Pexels, Pixabay.com, CC0 Public Domain
Komentarze (1)
Ela