11. Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych
Rusza jedenasta edycja najbardziej optymistycznego festiwalu filmowego w Polsce - Multimedia Happy End w Rzeszowie! W programie znalazła się m.in. „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, wieloletniego prowadzącego tej imprezy.
Festiwal kina optymistycznego po raz kolejny zagości w Wojewódzkim Domu Kultury. Od 8 do 12 października widzowie zobaczą ponad pół setki filmów niezależnych, profesjonalnych, fabularnych, dokumentalnych, które łączy jeden mianownik – optymizm.
Serwis Nocowanie.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad festiwalem.
W konkursie zostaną zaprezentowane takie filmy jak: „Wszystkie kobiety Mateusza” w reż. Artura Więcka, „Bobry” w reż. rzeszowskiego twórcy, Huberta Gotkowskiego, „Być jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur-Bluszcz, „Piąta pora roku” Jerzego Domaradzkiego, a także „Dziewczyna z szafy”. Ten ostatni to profesjonalny debiut niezależnego twórcy, Bodo Koxa, który przez wiele lat prowadził Multimedia Happy End w Rzeszowie.
Finałowego dnia festiwalu rozdane zostaną statuetki Złotych Ryb dla najlepszych filmów konkursowych oraz honorowa Złota Ryba za promocję polskiego kina niezależnego, a w sobotni poranek, 12 października, tradycyjnie odbędzie się pokaz „Multimedia Happy End Dzieciom”, podczas którego najmłodsi zobaczą najnowszego „Pinokio” w reż. Enzo D’Aló.
W tym roku honorową Złotą Rybę Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych otrzyma aktor teatralny i filmowy, Jan Stawarz. Kapituła doceniła wkład artysty w promocję polskiego kina niezależnego.
Jan Stawarz to znakomity polski aktor. Po raz pierwszy na srebrnym ekranie pojawił się w 1972 roku, w filmie Janusza Kondratiuka pt. „Dziewczyny do wzięcia” gdzie zagrał „inżyniera”. Ta rola otworzyła mu drogę do kolejnych ról filmowych m.in. u takich reżyserów, jak Bohdan Poręba („Hubal” 1973), Krzysztof Kieślowski („Blizna” 1976), Waldemar Krzystek („Ostatni prom” 1989), Andrzej Barański („Kramarz” 1990). Ostatnio mogliśmy go oglądać w takich filmach, jak „Moja krew” w reż. Marcina Wrony, „Prosto z nieba”, „Lubię mówić z tobą” reż. Piotr Matwiejczyk, „Niebo” reż. Paweł Sarbinowski, Piotr Żukowski i ostatnio „Antyterapia” reż. Bartosz Brzeskot.
Pan Jan będzie obecny od pierwszego do ostatniego dnia festiwalu. Widzowie będą mogli spotkać się z nim po projekcjach kilku filmów, prezentowanych na festiwalu m.in. „Niebo” i „Szybka forsa” w reżyserii Pawła Sarbinowskiego i Piotra Żukowskiego.
- To nie pierwszy raz, kiedy będę pomagał przy organizacji tego festiwalu. Uwielbiam przyjeżdżać do Rzeszowa, ponieważ tutaj jest najlepsza widownia i atmosfera, jedyna w swoim rodzaju. Poza tym to niezwykle inspirujące przyglądać się pracy młodych pasjonatów, którzy tworzą i prowadzą ten festiwal – mówi Jan Stawarz.
Honorowa Złota Ryba to nagroda, którą co roku otrzymują osoby angażujące się w promocję polskiego kina offowego, nie tylko finansowo, ale również dzieląc się z młodymi twórcami swoim doświadczeniem, czy firmując niezależne produkcje swoim nazwiskiem. W ubiegłym roku nagrodę odebrał Edward Linde Lubaszenko. Laureatami honorowej Złotej Ryby są także m.in. Jerzy Stuhr, Jan Machulski, Cezary Pazura, Marcin Dorociński, Andrzej Gałła, Grzegorz Halama, a także Canal Plus, Telewizja Kino Polska i Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
W tym roku festiwalowa Złota Ryba i sponsor tytularny, Multimedia Polska, ponownie spełnią dziecięce marzenie. Życzenia, w formie pisemnej lub plastycznej, należy wrzucać do specjalnej urny w Wojewódzkim Domu Kultury lub zostawić je Złotej Rybie, która będzie przemieszczała się ulicami Rzeszowa w trakcie festiwalu.
Organizatorzy zapraszają również na otwarte warsztaty filmowe, które poprowadzi reżyser młodego pokolenia, Paweł Sarbinowski. Efektem kilkudniowych prac warsztatowiczów będzie film, który zostanie zaprezentowany ostatniego dnia festiwalu.
Festiwal ma swoją oficjalną piosenkę - utwór zespołu Piersi pt. „Bałkanica”, do którego wideoklip został zrealizowany na rzeszowskiej starówce.
Więcej szczegółów: www.happyend.multimediaoff.pl
Komentarze