12. Gdańsk DocFilm Festival

12. Gdańsk DocFilm Festival

Już jutro rozpocznie się Gdańsk DocFilm Festival, który każdego roku gromadzi liczne grono miłośników kina dokumentalnego z całej Polski oraz świata. Do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów świata i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna zakwalifikowała 26 filmów. Szykuje się więc rozrywka na najwyższym poziomie!

12. Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 5-8 czerwca br. w kinach Neptun i Kameralne przy ulicy Długiej 57. Do konkursu zgłoszono prawie trzysta filmów niemal ze wszystkich kontynentów! Komisja preselekcyjna zakwalifikowała z tego dwadzieścia sześć filmów, z czego dziewięć to produkcje polskie. Filmy konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak.

Serwis Nocowanie.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad wydarzeniem.

Do Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się bardzo ciekawe dokumenty, m.in. „Dziennik z podróży” Piotra Stasika, przedstawiający historię przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką. Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń, w którym nauka fotografowania staje się tylko tłem. „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz, ukazujący historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Swojemu synkowi składa obietnicę, że  zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej. Dla niego prowadzi blog „Chustka”. Kolejnym polskim dokumentem, który zakwalifikował się do konkursu jest film Mateusza Głowackiego „Sonda o mężczyznach” – refleksje 24 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony jest na 9 rozdziałów – każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.

Z zagranicznych produkcji widzowie będą mogli zobaczyć kanadyjski dokument „Duchy wielkiej machiny” (reż. Liz Marshall), dedykowany zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało z niej uratować, szwajcarski dokument „Jesteśmy z soli” w reżyserii Farida Pacha o pustyni solnej w Indiach i ciężkiej pracy Chhanabhaia i jego rodziny przy jej wydobyciu, a także film „Tango nocy letniej” – niezwykle humorystyczny film drogi. Reżyserka Viviane Blumenschein towarzysząc trzem argentyńskim muzykom z Buenos Aires odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii. Bo choć Argentyńczycy przekonani są, że tango narodziło się w Buenos Aires i nikt nie wykonuje tego tańca równie namiętnie jak oni, to dla Finów tradycyjne tango jest równie ważną częścią ich życia, jak sauna czy jazda na nartach.

Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, w ramach którego zobaczymy „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego. Bohaterem filmu jest Piotr odsiadujący długi wyrok. Reżyser towarzyszy mu na przepustce, którą otrzymał po raz pierwszy od wielu lat. Skromna więzienna rzeczywistość, do której przywykł, okazuje się niczym w stosunku do świata na zewnątrz. Kolejną propozycją jest „Więzienna Wyspa Bastøy” w reżyserii Michela Kapteijnsa opowiadająca o więzieniu na wyspie na Fiordzie Oslo w Norwegii, gdzie 115 mężczyzn odbywa swoje wyroki. Nie ma tam cel, kamer ani ogrodzeń, a strażnicy nie noszą przy sobie broni, gdy więźniowie pracują z piłami łańcuchowymi i nożami kuchennymi. Na Bastøy nikt nie wierzy w to, że przestępcy staną się lepszymi ludźmi, gdy ich kara będzie długa i ciężka. Panuje tam przekonanie, że jeśli da się ludziom odpowiedzialność i szacunek, istnieje większa szansa, że będą chcieli rozpocząć życie na nowo.

W piątek, 6 czerwca o godz. 20.00 w kinie Kameralne, odbędzie się pokaz filmu amerykańskiego reżysera Iana Thomasa Asha, „A2-B-C” – niezwykle przejmującego dokumentu opowiadającego o problemach dzieci z tarczycą, które zostały objęte badaniami po katastrofie jądrowej w Fukushimie. Ich matki na własną rękę prowadzą śledztwo i weryfikują rządowe oświadczenia o bezpieczeństwie regionu. Po pokazie tego filmu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dziemianczukiem – gdańszczaninem, przeciwnikiem powstawania elektrowni atomowych, aktywistą Greenpeace, jednym z 30 zatrzymanych podczas słynnego, pokojowego protestu w obronie Arktyki. Z tematyką festiwalu związany jest również film „Cegła” wyświetlany w ramach pokazu specjalnego „Birma w Gdańsku”.

Pierwsze prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca o godzinie 15.00 filmem Tomasza Śliwińskiego „Nasza klątwa” – osobistą wypowiedzią reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Uroczysta gala otwarcia festiwalu odbędzie się o 5 czerwca o godzinie 19.00 w kinie Neptun, podczas której zaprezentujemy dokument muzyczny „O krok od sławy”, wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego reżysera z Los Angeles, Morgana Neville’a. Wstęp wolny! Widzowie mogą także liczyć na pokaz filmów członkiń Jury, Magdaleny Łazarkiewicz (piątek, godz. 16.00, kino Kameralne) i Evy Weber (sobota, godz. 17.00, kino Kameralne) masterclass – „Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego” – wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem (sobota, godz. 20.00, kino Kameralne) oraz tego samego dnia o godzinie 14.00 – masterclass z reżyserem Bartoszem Paduchem: „Relacja bohater - reżyser w filmie dokumentalnym”.

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera, wybitnego austriackiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych (Przewodniczącego Jury 6.Gdańsk DocFilm Festival), który zmarł nieoczekiwanie 23 kwietnia br. w wieku 54 lat, zostaną wyświetlone dwa filmy tego autora: „Śmierć Człowieka Pracy” – 5 czerwca, o godz. 16.30 w kinie Kameralne oraz „Chwała dziwkom” – 8 czerwca po uroczystej gali rozdania nagród (początek gali – 18.30) i pokazie zwycięskiego filmu (kino Neptun).

Karnet na cały festiwal – 35 zł. Bilet na jeden dzień – 12 zł.

 

Program 12. Gdańsk DocFilm Festival


Czwartek, 05.06.2014
KINO NEPTUN
KONKURS
15.00    „Nasza klątwa”, reż. Tomasz Śliwiński, Polska
15.30    „Minerita”, reż.Raúl De la Fuente, Hiszpania. Po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Raúlem De la Fuente   
16.30    „Ucieknijmy stąd”, reż. Viktor Nordenskiöld, Szwecja. Po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Viktorem Nordenskiöldem
17.00    „W ruchomym kadrze - Kadir van Lohuizen”, reż. Tinus Kramer, Holandia. Po projekcji spotkanie z reżyserką filmu – Tinus Kramer
19.00    UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU – wstęp wolny
19.15    POKAZ SPECJALNY: „O krok od sławy”, reż. Morgan Neville, USA
KONKURS
21.00    „Wątpliwości pana Miłości”, reż. Dagmar Smržová, Czechy. Po filmie telekonferencja z producentem filmu Jiřím Konečným
KINO KAMERALNE
POKAZ SPECJALNY – MICHAEL GLAWOGGER IN MEMORIAM   
„Chwała dziwkom”, reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy

Piątek, 06.06.2014
KINO NEPTUN
FILMY PENITENCJARNE
12.30    „Poza Wriezen”, reż. Cristina Marx, Niemcy
14.00    „3 dni wolności”, reż. Łukasz Borowski, Polska
KONKURS
14.45    „Pożegnanie z Hollywood”, reż. Henry Corra, USA
16.30    „O której wrócisz?”, reż. Alex Casianov, Polska. Po filmie spotkanie z reżyserem Alexem Casianovem
17.15    „Jesteśmy z soli”, reż. Farida Pacha, Szwajcaria. Po filmie telekonferencja z reżyser filmu Faridą Pachą
19.15    „Czas zabijania”, reż. Jaap van Hoewijk, Holandia. Po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Jaapem van Hoewijkiem
20.45    „Niewiadoma Henryka Fasta”, reż. Agnieszka Elbanowska, Polska. Po filmie spotkanie z reżyser Agnieszką Elbanowską
22.00    „Tango nocy letniej” , reż. Viviane Blumenschein, Niemcy
KINO KAMERALNE
PRZEGLĄD FILMÓW MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ
16.00    „Służba”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
16.15    „Cud”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
16.25    „Żwirowisko – ostatnia niedziela”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
17.00    „Głęboka woda” (2 odcinki), reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska. Po filmach spotkanie z reżyser Magdaleną Łazarkiewicz
POKAZ SPECJALNY – PO FUKUSHIMIE
20.00    „A2-B-C”, reż. Ian Thomas Ash, Japonia. Po filmie spotkanie z aktywistą Greenpeace’u Tomaszem Dziemiańczukiem (ok. 21.15)

Sobota, 07.06.2014
KINO NEPTUN
FILMY PENITENCJARNE
10.45    „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych”, reż. Janusz Mrozowski, Polska       
12.15    „Więzienna wyspa Bastøy”, reż. Michel Kapteijns, Holandia
KONKURS
13.15    „Jak Wam się podoba”, reż. Paula Onet, Rumunia. Po filmie telekonferencja z reżyser filmu Paulą Onet
14.00    „Inny film”, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska
15.00    „Rybaczymy”, reż. Maciej Głowiński, Polska. Po filmie spotkanie z reżyserem Maciejem Głowińskim
16.30    „Duchy wielkiej machiny”, reż. Liz Marshall, Kanada. Po filmie telekonferencja z reżyser filmu Liz Marshall
18.30    „Sklepik przy głównej ulicy”, reż. Peter Zakutansky, Słowacja. Po filmie spotkanie z reżyserem filmu Peterem Zakutanskym
19.15    „Joanna”, reż. Aneta Kopacz, Polska
20.00    „Matka 24 h”, reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska. Po filmie spotkanie z reżyserem Marcinem Janosem Krawczykiem
21.00    „Krew”, reż. Alina Rudnitskaya, Rosja
22.15    „SickFuckPeople”, reż. Jury Rechinsky, Austria
KINO KAMERALNE
MASTERCLASS – BARTOSZ PADUCH
14.00    „Relacja bohater – reżyser w filmie dokumentalnym”. Wykład i spotkanie z reżyserem Bartoszem Paduchem (ok. 2 h)
PRZEGLĄD FILMÓW EVY WEBER
17.00    „Zaciemnienie”, reż. Eva Weber, Wielka Brytania
17.45    „Samotne życie żurawi”, reż. Eva Weber, Wielka Brytania
18.15    „Renifer”, reż. Eva Weber, Wielka Brytania, Finlandia. Po filmach spotkanie z reżyser Evą Weber
MASTERCLASS – MIROSŁAW PRZYLIPIAK
20.00    „Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego”. Wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem (ok. 2 h)

Niedziela, 08.06.2014
KINO NEPTUN
KONKURS
10.30    „Dzień górnika”, reż. Gaël Mocaër, Francja
12.00    „Pozytyw”, reż. Polina Kelm, Ukraina
12.30    „Moja Wola”, reż. Bartosz M. Kowalski, Polska. Po filmie spotkanie z reżyserem Bartoszem M. Kowalskim
13.45    „Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do Ciebie”, reż. Rodzina al-Haddad, Izrael, Palestyna. Po filmie telekonferencja z producentem filmu
POKAZ SPECJALNY – BIRMA W GDAŃSKU
14.30    „Zwyczajny dzień”, reż. Myat Min Khant, Su Su Hlaing, Min Min Hein Nan, Oo Hlaing Kyaw, Zay Ya, Thet Htoo, Birma
14.45    „Cegła”, reż. Htoo Tay Zar, Min Thu Aung, Htuu Lou Rae, Yan Naing Kho, Zin No No Zaw, Birma
KONKURS
15.00    „Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik, Polska. Po filmie spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem i kierownikiem produkcji Maciejem Kuziemskim
16.30    „Sonda o mężczyznach”, reż. Mateusz Głowacki, Polska. Po filmie spotkanie z reżyserem Mateuszem Głowackim
18.30     UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA NAGRÓD
19.30    Pokaz zwycięskiego filmu + POKAZ SPECJALNY – MICHAEL GLAWOGGER IN MEMORIA „Śmierć człowieka pracy”, reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy

Więcej informacji na: www.gdanskdocfilm.pl

Następny artykuł Wakacje w Parku...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!