3 rzeczy, które trzeba zrobić na Mazurach
Osoby, które planują wypoczynek na Mazurach, zwykle chcą spędzić czas na żeglowaniu. Ale region oferuje również inne atrakcje – zarówno związane z wodą, jak i z lądem. Przedstawiamy więc trzy rzeczy, które naprawdę warto zrobić w naszym regionie.
Spędzając lato na Mazurach warto wyczarterować jacht lub łódź, by poznać uroki całego pojezierza. Jednak region oferuje turystom o wiele więcej ciekawych atrakcji. Przedstawiamy kilka z nich.
Rejs statkiem Kanałem Elbląskim
Kanał Elbląski to jedna największych z mazurskich atrakcji! Jego budowę rozpoczęto w 1844 roku, a celem było połączenie Prus Wschodnich z Bałtykiem. Ostatecznie kanał połączył Ostródę z Elblągiem, tworząc najdłuższy w Polsce szlak żeglugowy. Pomiędzy tymi miastami jest jednak duża różnica poziomów, co rozwiązano wprowadzając system śluz i pochylni. Znajdują się one w kilku miejscowościach: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny, Miłomłyn oraz Zielona. Dzięki nim statki „płyną” po trawie! Warto zobaczyć to na własne oczy.
Sprawdź noclegi w miastach leżących po obu stronach kanału, wejdź:
Noclegi w Elblągu
Noclegi w Ostródzie
Żegluga Ostródzko-Elbląska ma w swojej ofercie kilka rejsów turystycznych. Pochylnie można obejrzeć wybierając rejs „Statkiem po trawie” z Elbląga do Buczyńca lub odwrotnie. W cenę wliczony jest transport z powrotem do Elbląga. Żegluga Ostródzko-Elbląska pracuje od czerwca do października.
Spływ kajakowy rzeką Krutynią
Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur. Te słowa Karola Małłka mimo upływu lat nie tracą na aktualności. Rzeka należy do najbardziej malowniczych szlaków kajakowych – nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Trasa licząca ponad sto kilometrów przebiega przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego przez Mazurski Park Krajobrazowy. Są miłośnicy spływów, którzy bez problemu pokonają cały szlak i poznają bogactwo jego flory i fauny, ale i na najpopularniejszym, liczącym zaledwie dwa i pół kilometra odcinku, będzie co oglądać. Zaczyna się on na jeziorze Krutyńskim i prowadzi do wsi Krutyń. Rzeka wraz z jeziorem ma tu status rezerwatu przyrody.
Jedną z ciekawostek na szlaku Krutyni jest półtorakilometrowy odcinek znajdujący się w okolicy Sorkwit. Na wypływającej z jeziora Lampasz rzeczce Sobiepanka znajduje się nurt, który może płynąć w obie strony!
Udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem
Tak, Grunwald znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim! Inscenizacja największej bitwy stoczonej w średniowieczu jest również jedną z atrakcji regionu. Organizowana jest każdego roku w połowie lipca. Zatem turyści wypoczywający w tym czasie na Mazurach, nie mogą pominąć udziału w takim wydarzeniu!
Oczywiście zachęcamy do odwiedzania Grunwaldu nie tylko po to, by obejrzeć inscenizację. Warto zwiedzić również pole bitwy, gdzie ustawiono zespół pomnikowy. Składa się on z granitowego obelisku, amfiteatru, w którym wyeksponowano makietę z rozstawieniem wojsk polskich i krzyżackich przed bitwą, oraz z mieszczącego się w jego podziemiach muzeum. Muzealna ekspozycja obejmuje broń znalezioną podczas wykopalisk, fotografie znalezisk archeologicznych, a także średniowieczny oręż i zrekonstruowane zbroje. W obiekcie znajduje się też sala kinowa, w której wyświetlane są fragmenty filmu Krzyżacy.
Komentarze