4 mazurskie parki krajobrazowe, które musisz zobaczyć

4 mazurskie parki krajobrazowe, które musisz zobaczyć

Przyroda to jeden z największych skarbów naszego regionu. Te najcenniejsze i najpiękniejsze miejsca zasłużenie stały się parkami krajobrazowymi. Znajdziesz tam wyjątkowe rośliny i rzadko spotykane gatunki zwierząt, poza tym zobaczysz inne, bo bardziej zielone, oblicze Warmii i Mazur. Zapraszamy na krótką wycieczkę.

Mazurski Park Krajobrazowy


To jedno z miejsc na Mazurach, które każdy turysta po prostu musi odwiedzić. Tutaj znajduje się bowiem wszystko, z czego słynie region – jeziora, gęste lasy i kręte rzeki. Właśnie w tym parku krajobrazowym kryje się większość mazurskich „-naj”.

Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w 1977 r. i obejmuje najcenniejszy fragment Puszczy Piskiej. Znajdziesz tu przede wszystkim bogaty świat roślin oraz zwierząt, tajemnicze lasy Wielkiej Kniei a także torfowiska, jeziora oraz rzeki. W granicach parku krajobrazowego leżą słynne Śniardwy i rzeka Krutynia, będąca ulubionym miejscem kajakarzy. Oprócz tego Mazurski Park Krajobrazowy upodobały sobie liczne gatunki ptaków, w tym bieliki, orliki, czaple, kormorany i żurawie. Jednak prawdziwym władcą i symbolem tego miejsca jest bocian, którego gniazda są nieodłącznym elementem okolicznych obejść. We wsi Krutyń znajduje się nawet Ośrodek Rehabilitacji Bocianów, gdzie trafiają kontuzjowane ptaki lub pisklęta, które wypadły z gniazda.

Mazurski Par Krajobrazowy można zwiedzać na kilka sposobów – szlakiem kajakowym rzeki Krutyni, pieszo lub na rowerze. Łączna długość tras to 150 kilometrów, a pokonanie takiego odcinka zajmie naprawdę dużo czasu. Stąd świetnym pomysłem będzie zatrzymanie się w jednej z miejscowości leżących na terenie parku. Polecamy nie tylko Krutyń, ale również niezwykle piękny Zgon.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego


W Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego na pewno zachwycisz się widokami. Park znajduje się w środkowej części pojezierza, które zajmuje krajobraz polodowcowy. Jeśli więc na własne oczy chcesz zobaczyć pola sandrowe, moreny oraz przede wszystkim jeziora, koniecznie odwiedź to miejsce. Najsłynniejszym jeziorem rynnowym parku jest oczywiście Jeziorak – jego rynna obejmuje kilka akwenów: Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Płaskie oraz Jeziorak Duży. Nie zapominajmy o faunie, bo Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego jest domem rzadkich gatunków ptaków, które w Polsce i Europie prawie nie występują. Są to między innymi kanie, rybołowy, żurawie, derkacze i bieliki.

Na terenie parku czekają na ciebie ścieżki rowerowe, szlaki piesze oraz dydaktyczne a także liczne szlaki żeglarskie, które możesz pokonać łodzią albo kajakiem. Pojezierze Iławskie to również świetne miejsce na turystykę konną – można tu zorganizować kilkudniowy rajd na przykład szlakiem zamków krzyżackich oraz pruskich pałaców. Oprócz tego na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego warto odwiedzić kilka wybranych miejsc – urocze Siemiany z wieżą widokową nad brzegiem Jezioraka, Jerzwałd, gdzie zbudowano pomost widokowy oraz Solniki, dawną wieś, po której zostało już tylko jedno zabudowanie…

Najsłynniejszą miejscowością pojezierza jest Iława. Sprawdź więc, jakie oferty noclegowe znajdziesz w tym miasteczku. Wejdź i zobacz: Noclegi w Iławie

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich


Czy wiesz, że Wzgórza Dylewskie są nazywane Mazurskimi Bieszczadami? Zapewne trudno się spodziewać, że pomiędzy Ostródą, Lubawą, Dąbrównem oraz Grunwaldem mogą znaleźć się wzniesienia, które nasuną takie skojarzenie. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich znajduje się w zachodniej części łańcucha Garbu Lubawskiego, który należy do najwyższych wzniesień polskich pojezierzy.

Wiosną, latem i jesienią Wzgórza Dylewskie to wprost wymarzone miejsce dla pieszej turystyki. Wytyczono tu bowiem ścieżki przyrodnicze, które umożliwiają poznanie Góry Dylewskiej i Jeziora Francuskiego. Skąd taka nazwa akwenu? Według miejscowych historii, w jeziorze utopiono kilku żołnierzy z armii Napoleona. W ten sposób chłopi pomścili krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie. Równie ciekawy okazuje się szlak grunwaldzki, prowadzący do miejsca wielkiej bitwy.

Rzeźba terenu Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich sprawia, że zimą okolica zamienia się w mazurskie centrum sportów zimowych. Śnieg leży tu dość długo, więc amatorzy biegówek chętnie korzystają z tutejszych tras. A na miłośników tradycyjnego narciarstwa czeka wyciąg narciarski Góra Czubatka. Aby w pełni cieszyć się urokami zimy wcale nie trzeba jechać w góry.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej


Puszcza Romincka uważana jest za jeden z najbardziej tajemniczych kompleksów leśnych na Mazurach. Tworzą ją przede wszystkim świerki z niewielką domieszką dębu, grabu oraz sosny. Lasy przetykane są torfowiskami, a morenowe wzgórza oraz duże obniżenia terenu nasuwają skojarzenia z krajobrazami tajgi. Park leży tuż przy granicy z Rosją, więc na spacer warto zabrać dokument tożsamości – tak na wszelki wypadek.

Co ciekawego można zobaczyć w Puszczy Rominckiej? Oczywiście słynne puszczańskie akwedukty, czyli mosty kolejowe w Stańczykach, i urocze pałacyki w Rogajnach, Galwieciach i Zawiszynie. Warte odszukania są również głazy Wilhelma, które upamiętniają polowania na jelenie, w których lubował się pruski cesarz. Na terenie Puszczy Rominckiej wytyczono też ścieżki rowerowe i spacerowe dla osób szukających bardziej aktywnych form odpoczynku.

Fot. Givaga (Fotolia.com)

Następny artykuł Balaton - atrakcje i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!