4 miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić wiosną

4 miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić wiosną

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, Mazury nabierają wyjątkowego charakteru. Warto wtedy zejść z utartych ścieżek i zagłębić się nieco w rzadziej uczęszczane szlaki. Niżej przedstawiamy miejsca, których nie można pominąć podczas wiosennych eksploracji regionu.

Stacja badawcza PAN w Popielnie


Wielu osobom Mazury kojarzą się przede wszystkim ze zwierzętami żyjącymi w wodzie i w pobliżu niej. Czas zweryfikować te poglądy – najlepiej podczas wyjazdu do Popielna, gdzie nad brzegiem jeziora Śniardwy ulokowała się stacja badawcza PAN. Naukowcy hodują tam między innymi koniki polskie, będące potomkami tarpanów. Gatunek ten wyginął jeszcze w XIX wieku, a do kilkudziesięciu lat trwają prace nad jego odtworzeniem. Koniki w Popielnie żyją zarówno w zagrodach, jak i biegają w tabunach. Te ułożone są bardzo ufne i przyjazne wobec ludzi – bardzo chętnie do nich podchodzą. Na terenie należącym do stacji badawczej PAN żyją także jelenie oraz bobry.

W Popielnie udostępniono dwie ścieżki przyrodnicze o długości 6 oraz 10 kilometrów. Podczas spaceru można oglądać wspaniałą mazurską przyrodę i piękne jeziora. Zachęcamy również do wizyty w niewielkim muzeum przyrodniczym stacji, gdzie można lepiej poznać życie zwierząt zamieszkujących mazurskie lasy i puszcze.

Stacja badawcza PAN w Kosewie Górnym


Stacja badawcza w Kosewie Górnym niedaleko Mrągowa to kolejne miejsce, którym opiekuje się Polska Akademia Nauk. Żyją tu jelenie, sarny, daniele, łosie, muflony a także konie Przewalskiego. Można je codziennie oglądać w naturalnym środowisku od początku maja do końca sierpnia (ferma jest niedostępna dla turystów tylko w poniedziałki).

Koniecznie sprawdź ofertę noclegów w okolicy! Zobacz: Noclegi w Mrągowie

Zwiedzający mogą spacerować wśród oswojonych jeleni, pasących się nad jeziorem Kuc. Kolejnym punktem programu jest wizyta u oswojonych danieli i muflonów. Warto zajrzeć też do miejscowego muzeum, w którym zgromadzono bogatą kolekcję poroży. Uwaga! Zwiedzanie odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika.

Ostoja żubrów w Wolisku


Dla wielu osób zaskoczeniem będzie informacja, że Mazury, a dokładnie Puszcza Borecka, to drugie miejsce po Białowieży, gdzie żubry żyją na wolności. Aby zobaczyć je w naturalnym środowisku warto pojechać do leśniczówki w Wolisku – położonym około 30 kilometrów od Giżycka. Wybudowano tam platformę widokową, z której rozciąga się widok na zagrodę, w której przebywają zwierzęta. Żubry można oglądać od początku maja do końca września.

Zainteresowani? Już teraz poznajcie więc ofertę noclegową w pobliżu: Noclegi w Giżycku

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie


Park Dzikich Zwierząt Znajduje się na terenie Puszczy Piskiej – zamieszkują go między innymi wilki rysie, puchacze oraz cietrzewie. Większość zwierząt jest zaprzyjaźniona z ludźmi, dlatego możliwe jest wejście na ich wybiegi, głaskanie czy nawet karmienie. Park można zwiedzać przez cały rok.

Następny artykuł Pogoda na drugą połowę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!