4 najbardziej dzikie zakątki Polski
Górskie szlaki, nadmorskie plaże – to wszystko już znamy! Pora poszukać miejsc, które dotychczas turyści omijali. Przygotowaliśmy cztery interesujące propozycje wycieczek.
Bory Tucholskie
Bory Tucholskie należą do największych leśnych kompleksów w Polsce – nadal można tam poczuć klimat pierwotnej puszczy. Prastary las kryje przed naszymi oczami wiele tajemnic, bo gdzie indziej spotkamy kamienne kręgi czy cmentarzysko z początków naszej ery? Bory Tucholskie to także miejsce, które urzeka wspaniałym krajobrazem, ukształtowanym przez lodowiec. Natomiast dzięki rzekom Brdzie i Wdzie powstały doliny i zakola. Ułożone w ich korytach kamienie tworzą kaskady – napotkanie ich podczas spływu kajakowego gwarantuje ciekawe przeżycia.
Wizyta w Borach Tucholskich to świetna propozycja dla wielbicieli przyrody. Na terenie utworzonego tu parku narodowego znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody. Chronią one zarówno rzadkie zwierzęta, jak i rośliny. Warty zobaczenia jest z pewnością rezerwat cisów, a także Bagno Grzybna będącym miejscem zamieszkania żurawia popielatego, którego trudno gdzie indziej spotkać.
Chcesz lepiej poznać okolice Borów Tucholskich? Koniecznie spędź tam chociaż kilka dni! Sprawdź oferty noclegowe, wejdź: Noclegi w Borach Tucholskich
Drawieński Park Narodowy
Park narodowy znajduje się w centralnej części Puszczy Drawskiej, gdzie dominują głównie bory sosnowe. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku są torfowiska oraz podmokłe łąki. Oprócz nich widoki urozmaicają jeziora o ciekawym pochodzeniu – można to zauważyć już na pierwszy rzut oka, ponieważ różnią się między sobą barwą wody, od szmaragdowej po niemal czarną! Nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że w takim miejscu występują liczne gatunki płazów. Jednak fauna parku narodowego to nie tylko żaby czy ropuchy, ale również ptaki. Na stosunkowo niewielkim terenie żyje ponad połowa gatunków występujących w Polsce – w tym również zaliczane do rzadkich kormorany…
Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego warto zwrócić uwagę na ślady historyczne. To przede wszystkim dawne osady, młyny oraz brukowane trakty. W średniowieczu biegł tędy ważny węzeł komunikacyjny – tzw. Droga Solna, którą dostarczano sól z Kołobrzegu do całej Wielkopolski, oraz trasy wiodące do państwa krzyżackiego i na całe Pomorze.
Biebrzańskie Bagna
W tym miejscu z pewnością każdy zdoła odpocząć i się wyciszyć. Nad Biebrzą życie płynie tak, jak przed laty, kiedy działania ludzi kierowane były przez pory roku. Położona na pograniczu kraina stała się tyglem kulturowym – w rękodziele czy architekturze zobaczymy wpływy różnych narodów…
Nad Biebrzą bardzo łatwo złapać kontakt z przyrodą, która pozostała niemal nietknięta przez człowieka. Szczególnym miejscem są tutejsze mokradła, zajmujące powierzchnię niemal 100 tysięcy hektarów. Przecina je meandrująca rzeka, każdego roku zalewająca pobliskie pastwiska i łąki. Biebrzańskie Bagna to ulubione miejsce ptactwa – w porze przelotów na niebie łatwo dostrzec klucze dzikich gęsi czy żurawi. Mocno po ziemi stąpa za to łoś, którego coraz trudniej spotkać na innych terenach.
Stawy Milickie
Miejsce może nie jest „dzikie”, ale z pewnością warto je odwiedzić! Stawy Milickie znajdują się w dolinie rzeki Baryczy, gdzie od kilkuset lat hoduje się ryby. Stąd do powstania tutejszych niezwykłych krajobrazów w równej mierze przyczyniła się natura, co człowiek.
W części Stawów Milickich nadal znajdują się łowiska, z których można korzystać komercyjnie, jednak na pozostałym obszarze utworzono rezerwat. Obejmuje on między innymi Staw Stary, Mewi Duży oraz Grabownicę – niektóre z akwenów wybudowano jeszcze w średniowieczu! Otaczają je podmokłe łąki oraz lasy, gdzie swoje siedliska mają ptaki wodno-błotne (czajki, żurawie, bociany czarne, bieliki, zimorodki i wiele innych gatunków).
Komentarze (1)
Sid
oprócz bagien biebrzańskich reszta zestawienia to jakaś pomyłka, niewiedza albo tylko chwytliwy tytuł