4 najlepsze miejsca na wakacje pod namiotem w Polsce
Wakacyjny wypoczynek w ostatnich latach przybiera różnorodne formy. Jedni turyści wybierają hotele, domki, czy pensjonaty, a drudzy pragną wypoczynku na świeżym powietrzu, na łonie przyrody, przez co wybierają się pod namiot. To z pewnością wspaniała przygoda. Które miejsca w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem? Sprawdźmy!
Rzucić wszystko i wyruszyć pod namiot - taka myśl przyświeca z pewnością sporej części turystów. Nie da się ukryć, że ta forma wypoczynku cieszy się sporym zainteresowaniem, głównie wśród miłośników odkrywania nowych miejsc i lubiących obcowanie z przyrodą. Niektórzy traktują to również jako swego rodzaju lekcję przetrwania. Inni chcą w ten sposób również zaoszczędzić. Niezależnie od tego, do której grupy osób się zaliczamy, nie powinniśmy żałować tej wspaniałej przygody.
Miejsc, w których możemy rozbić namiot w Polsce jest naprawdę sporo. Jeśli planujemy wybrać się w ustronne i dzikie miejsce, będziemy musieli zadowolić się standardem ograniczonym do minimum - te miejsca są polecane szczególnie osobom, które chcą przejść przez tzw. lekcję przetrwania. W Polsce jednak znajdziemy dużo wspaniałych miejsc, przystosowanych do rozstawienia namiotów. Są to oczywiście pola namiotowe i biwakowe, posiadające zaplecze sanitarne i możliwość korzystania z prądu. Polskie prawo reguluje takie miejsca, które mogą przynależeć do tej określonej kategorii miejsca noclegowego. Pole namiotowe musi mieć przede wszystkim dostęp do ujęcia wody pitnej, dostęp do umywalki i toalety, miejsca do wylewania nieczystości oraz pojemniki na śmieci.
O czym pamiętać, rozbijając namiot?
Wydawać by się mogło, że rozbicie namiotu to prosta sprawa i możemy to uczynić w dowolnym miejscu. Tak jednak nie jest - wszelkie zasady z tym związane mają odpowiednie regulacje w polskim prawie. Możemy to uczynić tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, natomiast w pozostałych dzikich i “nieoficjalnych” miejscach - tylko i wyłącznie za zgodą właściciela terenu lub uprawnionej jednostki terytorialnej.
Pamiętać również musimy o tym, by nie zaśmiecać terenu, w którym przebywamy oraz by nie dokonywać wyrębu gałęzi, korzeni, krzewów w miejscu, w którym przebywamy. Zabronione jest również biwakowanie w rezerwatach, parkach narodowych, na plażach, wydmach i klifach.
Za złamanie powyższych zakazów, możemy otrzymać kilkaset złotych mandatu. W związku z tym lepiej będzie, jeśli na swoje biwakowanie wybierzemy przystosowane do tego miejsce.
Gdzie wybrać się pod namiot w Polsce?
Nie da się ukryć, że ta forma wypoczynku cieszy się sporym zainteresowaniem turystów w całej Polsce. W tym artykule skupiliśmy się na kilku regionach, w których mamy do dyspozycji najwięcej pól namiotowych. Mowa to oczywiście o morzu, górach, Mazurach, a także o ustronnych miejscach, w których każdy znajdzie ciszę i spokój.
Pola namiotowe nad morzem
Miejscowości nadmorskie bez wątpienia cieszą się największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o pola namiotowe w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Z wielu powodów. Nie od dziś wiadomo, że morze obok gór stanowi popularny region na wakacyjny wypoczynek w Polsce. Powstaniu pól namiotowych sprzyja tu również infrastruktura. Sporą część ziemi oraz łąk można z powodzeniem przekształcić w tego typu ofertę noclegową. Według statystyk na polskim wybrzeżu funkcjonują łącznie 73 pola biwakowe.
Szukasz ciszy i spokoju? Poznaj dzikie plaże w Polsce
Bez wątpienia najwięcej tego typu miejsc znajdziemy na Półwyspie Helskim, na którym to mamy wszystko, co niezbędne do noclegu pod namiotem. Mając na uwadze miejscowości nadmorskie, w których znajdziemy najlepsze miejsca na namiot, należy tu wymienić przede wszystkim: Władysławowo, Chałupy, Jastarnię, Juratę, Ustronie Morskie, Kołobrzeg, Mielno, Gdańsk, Łebę i Lubiatowo. Jest zaplecze sanitarne, można podłączyć się do prądu, a i zazwyczaj mamy też darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu. Mało tego, znajdziemy tu również różnorodne formy rozrywki, takie jak chociażby piłkarzyki, stół do ping-ponga. Jest też kuchnia, a nawet sklep i bar. Czy trzeba chcieć czegoś więcej? No może sprzyjającej aury, bo przy ulewnym deszczu może być nieciekawie.
Chcesz spędzić urlop w tradycyjny sposób? Tutaj znajdziesz propozycje noclegów nad morzem
Pola namiotowe w górach
To kolejny z polskich regionów, który jest chętnie wybierany na nocleg pod namiotem. Ta forma jest niezwykle popularna głównie wśród miłośników wspinaczek górskich, którzy to bardzo często wybierają się na dany szczyt na noc, następnie tam rozbijają namiot i budzą się skoro świt, by móc podziwiać wschód słońca.
Poznaj najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
W polskich górach prym wiodą głównie pola namiotowe w Bieszczadach, w Tatrach oraz Pieninach. W samym województwie małopolskim i podkarpackim mamy łącznie aż 30 pól namiotowych. Najpopularniejsze miejscowości, w których znajdziemy pola to Zakopane, Ustrzyki Górne, Będkowice, Frydman, czy Niedzica. Większość z nich posiada zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Charakteryzuje je również doskonała lokalizacja - możemy je znaleźć blisko atrakcyjnych turystycznie miejsc. Każdy, kto chce się wybrać na pole namiotowe w górach, na pewno znajdzie tu coś dla siebie.
Oto propozycje noclegów w górach dla tradycjonalistów
Pola namiotowe na Mazurach
Spora część osób przyzwyczaiła się do standardu, że wakacyjny wypad nad jeziora, jest równoznaczny z nocowaniem pod namiotem. Tak się składa, że w regionie Warmii i Mazur znajdziemy wiele wspaniałych miejsc, na których możemy bezpiecznie i wygodnie rozbić namiot. Łączna ilość takich miejsc w tym regionie wynosi 21. Mamy w związku z tym, z czego wybierać. Podkreślić jednak należy, że największą popularnością cieszą się takie miejscowości, jak: Mikołajki, Osiek, Uciechów, Gacki, Wydminy, Wigry, czy Sielpia Wielka. Każde pole biwakowe na Mazurach spełnia określone standardy i wymogi niezbędne do tego, by nocleg pod namiotem mógł się odbyć.
Już dziś sprawdź koniecznie standardowe oferty noclegowe na Mazurach
Pola namiotowe w ustronnych miejscach
W obecnych czasach coraz częściej poszukiwane są ustronne miejsca, w których każdy będzie mógł się uwolnić od zgiełku i tłumów ludzi. Ma to przede wszystkim związek z trwającą pandemią koronawirusa, podczas której należy zachować ostrożność i tak zwany dystans społeczny. Dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, poszukujących tego typu miejsc, sugerujemy wyprawę pod namiot do Zębic koło Wrocławia, Tarnowskich Gór, Domasławic, czy Ciechocinka.
Pamiętajmy, że nocleg w dziczy musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. Wybierając wyżej wskazane miejsca, mamy pewność, że zrobimy to w sposób legalny i bezpieczny.
A na koniec - niezbędnik każdego turysty, wybierającego się pod namiot
Jeśli już zdecydowałeś się na wybór pola namiotowego, na którym chcesz spędzić swój urlop, to czas najwyższy, by przygotować wszystko, co niezbędne, by Twój wyjazd należał do tych udanych.
O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim zabierz ze sobą:
-
namiot, karimatę, śpiwór, koc, poduszki;
-
cieplejsze ubrania, bo noce pod namiotem potrafią być chłodne;
-
sznurek do suszenia ubrań;
-
konserwy - bo to najbardziej popularny produkt spożywczy wśród miłośników wypoczynku pod namiotem;
-
worki na śmieci;
-
wielofunkcyjny scyzoryk;
-
latarka;
-
zapalniczka lub zapałki;
-
termos;
-
papier toaletowy;
-
wodoodporna torba na ubrania;
Udanego wypoczynku! Mamy nadzieję, że w tym artykule pomogliśmy Ci w wyborze Twojego docelowego pola namiotowego. Mamy nadzieję, że nadchodzący urlop będzie niezwykły i pełen wrażeń.
Komentarze