4 najlepsze szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju. Gdzie warto się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju. Gdzie warto się wybrać?

Każda wizyta w górach, niezależnie w jakim regionie, wiąże się z wędrówkami po wspaniałych trasach. Doskonałą propozycją może okazać się wizyta w Dusznikach-Zdroju w Górach Stołowych. Pokonanie własnych słabości, satysfakcja ze zdobycia szczytu i przebywanie w ciszy i spokoju - to i o wiele więcej, daje nam wędrówka po popularnych szlakach turystycznych.

Każdy, kto planuje wizytę w Górach Stołowych najczęściej na miejsce swojego wypoczynku wybiera Duszniki-Zdrój. To popularna miejscowość wypoczynku na Dolnym Śląsku, przez co możemy być pewni tego, że czas tu spędzony, na pewno nie będzie stracony. Wraz z początkiem zimy miasto zmienia się w dolnośląską stolicę sportów zimowych, a wczesną jesienią czaruje niezwykłą aurą.

 

Niezależnie jak turyści zdecydują się spędzić tu swój wolny czas Duszniki-Zdrój z całą pewnością poprawią im samopoczucie swoją atmosferą – i to całkiem dosłownie. Na miasto oddziałuje bowiem wyjątkowy ciśnieniowy układ mas powietrza, który wpływa na produkcję czerwonych krwinek w organizmie, a co za tym idzie również na nastrój oraz samopoczucie odwiedzających. Jeżeli dodamy do tego uzdrowiskowe walory miasta, radość płynącą z białego szaleństwa oraz obcowania z kulturą z najwyższej półki to wizyta w Dusznikach-Zdroju zagwarantuje zapas siły, pozytywnej energii i pozytywnego nastawienia na cały rok.

 


W Dusznikach-Zdroju znajdziemy wiele różnych atrakcji, które na pewno nas zachwycą, niezależnie od pory roku. Najwięcej do zaoferowania, co zrozumiałe, miejscowość ta ma w sezonie zimowym, kiedy to zamienia się w centrum sportów zimowych i pozwala każdemu oddać się białemu szaleństwu. Jednak atrakcyjność tej miejscowości nie kończy się tylko i wyłącznie na zimie. Arena Duszniki otwarta jest przez cały rok i poza sezonem zimowy otwiera swoje trasy dla rolkarzy, rowerzystów czy osób preferujących Nordic Walking. Jesienią goście mogą liczyć na piękna aurę oraz urzekające widoki. Okolica pełna jest szlaków turystycznych, a dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu geograficznemu znajdą tu miejsce dla siebie zarówno zwolennicy spokojnych spacerów, jak i górskich bardziej wymagających wędrówek. W cieplejszych miesiącach atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu będzie spływ kajakowy Dziką Orlicą lub jazda konna. Ta druga opcja powinna wydać się szczególnie kusząca. Duszniki-Zdrój znajdują się bowiem na trasie Sudeckiego Szlaku Konnego – jednego z najpiękniejszych w Polsce.


Dlaczego warto przyjechać na wypoczynek do Dusznik-Zdroju?


Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Miejscowość ta przede wszystkim zachwyca swoją wspaniałością, klimatem, infrastrukturą i możliwościami spędzania wolnego czasu. Pełno tu również licznych atrakcji, związanych z tematyką gór, ale nie tylko. Pewne jest to, że każda grupa wiekowa powinna znaleźć tu coś dla siebie.


Duszniki-Zdrój to nie tylko wspaniała przyroda, klimat i sporty zimowe, ale również zabytki i atrakcje, dzięki czemu Duszniki cieszą się zainteresowaniem o każdej porze roku. Niewątpliwie najpiękniejszym elementem miasta wartym zobaczenia jest Park Zdrojowy. Na powierzchni ponad 5 hektarów znajdują się okazy objęte ochroną pod postacią pomników przyrody, liczne dywany kwiatowe oraz ogród fenologiczny z roślinnością podzielony na cztery pory roku. W pięknym Parku Zdrojowym śmiało można spędzić cały dzień – nie tylko ze względu na kuszącą ciszę i odprężającą atmosferę, ale także dlatego, że odwiedzający znajdą na miejscu kilka innych wartych zobaczenia atrakcji.


Warto również wybrać się na spacer po mieście lub po popularnych szlakach górskich, które znajdziemy w miejscowości i najbliższej okolicy. Tutejsze szlaki są zarówno wymagające, jak i idealne dla każdego, również dla dzieci. Możemy mieć pewność, że poznamy cały region od A do Z.


Sprawdź również: Góry Stołowe - co warto zobaczyć?


Które szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Duszniki-Zdrój posiadają wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Górach Orlickich i Bystrzyckich. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków.


  • Szlak na Zieleniec


fot. Artem Kudryavtsev, Adobe Stock

Rozpoczynamy od jednego z najpopularniejszych szlaków w miejscowości i regionie. Jeśli zdecydujemy się na tę właśnie wędrówkę, możemy być pewni, że podczas nieco ponad 3-godzinnej wędrówki czeka nas wiele wspaniałych widoków i atrakcji. Wędrówkę najlepiej rozpocząć jest z Rynku, pełnego atrakcji i następnie kierować się w kierunku Parku Zdrojowego, jednego z popularnych miejsc w miejscowości. Następnie wybieramy żółty szlak i ruszamy przed siebie. Po drodze mijamy m.in. Kościół Franciszkanów. Po drodze docieramy do Schroniska pod Muflonem, w którym możemy posilić się posiłkiem i podziwiać piękną panoramę na Obniżenie Dusznickie i Góry Stołowe.


Następnie kierujemy się niebieskimi oznaczeniami leśnym duktem do tzw. Drogi Justyny. Po drodze mijamy m.in. Smocze Gardło, w którym to w XIII wieku zaczęło rozwijać się górnictwo i hutnictwo. Kolejna godzina marszu doprowadzi nas do Twardego Źródła, od którego następnie ruszamy w kierunku Torfowiska pod Zieleńcem. W tym miejscu szlak zmienia się w zielony i z tego miejsca już niedaleko na Zieleniec. Gdy osiągniemy nasz cel wędrówki, będziemy mogli posilić się posiłkiem w schronisku PTTK oraz podziwiać piękną panoramę Masywu Śnieżnika. Warto wybrać ten właśnie szlak na wędrówkę.


  • Szlak na Szczeliniec Wielki


fot. Katarzyna Zaworska, zdjecia.nocowanie.pl

To kolejna z propozycji, która powinna zachwycić każdego. Czas przejścia w jedną stronę wynosi 3 godziny i 5 minut. Wrażenie jednak na pewno będą niezapomniane. Dystans, który musimy w tym przypadku wykonać wynosi około 13 km. To trasa typowo trekkingowa, więc z jej przejściem nie powinno być większego problemu. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszej wędrówki, spacer rozpoczynamy z dusznickiego Rynku i wędrujemy szlakiem niebieskim. Wychodzimy z miasta i wspinamy się na niewielkie wzniesienie. Wędrujemy polną drogą i podziwiamy piękną panoramę Wzgórz Lewińskich. Po drodze mijamy niezwykłe i wspaniałe kapliczki. Wędrówka odbywa się głównie na otwartej przestrzeni.


Po pewnym czasie dochodzimy do Kudowy-Zdroju, w której możemy odpocząć i pozwiedzać tutejsze atrakcje. Dalsza wędrówka to stopniowe wznoszenie się szlaku. Trasa dalej pełna jest wielu poniemieckich krzyży i kapliczek. Po pewnym czasie wchodzimy do Parku Narodowego Gór Stołowych. Dochodzimy do Błędnych Skał, pełnych korytarzy i labiryntów. Dalsza wędrówka wiedzie nas przez masyw Skalniaka. Gdy przejdziemy tę trasę, na szczyt Szczelińca już naprawdę krótka droga. Na szczyt Szczelińca prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów. Na samym szczycie znajduje się Schronisko PTTK. Możemy też podziwiać naprawdę niezwykłą panoramę gór.


  • Szlak na Skalne Grzyby


fot. bbsferrari, Adobe Stock

Kolejna wędrówka to również gwarancja wspaniałych przeżyć. Skalne Grzyby są bowiem najbardziej charakterystyczną wizytówką Gór Stołowych. Naszą wędrówkę rozpoczynamy z Rynku i wędrujemy szlakiem niebieskim. Trasa prowadzi przez Ceglaną Górę, Skały Puchacza, Pod Zbójem - gdzie krzyżuje się szlak żółty i niebieski. Czas przejścia w jedną stronę to około 3 godzin, wszystko tak naprawdę uzależnione jest od wariantu wybranej przez nas trasy.


Skalne Grzyby to nic innego, jak oryginalnie ukształtowane kamienie, znajdujące się na wysokości około 680-700 metrów n.p.m. i są rozciągnięte nieregularnie na długości około 2 km. Powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Cechą charakterystyczną tych skał jest ich piętrowe ustawienie na sobie, dzięki czemu tworzą przeróżne kształty takie jak: grzyby, maczugi, bramy. Warto wybrać się na wędrówkę tym szlakiem.


  • Szlak na Górę Wolarz


fot. Krystian, Adobe Stock

Naszą wędrówkę po dusznickich szlakach kończymy na czymś równie wyjątkowym. Łączna długość szlaku, którym musimy przejść, by zdobyć Górę Wolarz wynosi nieco ponad 15 km, a sama wędrówka powinna nam zająć ponad 5 godzin. Spacer najlepiej jest rozpocząć z dusznickiego uzdrowiska i wędrować szlakiem żółtym.


Idziemy przez dwie doliny, w których to zlokalizowane są 2 miejscowości: Bobrowniki oraz Nowe Bobrowniki. Następnie szlak pnie się w górę. Trasa jest zacieniona, idziemy przez las. Najbardziej wymagający etap wędrówki rozpoczyna się od miejscowości Nowe Bobrowniki. Szlak charakteryzuje się wieloma śliskimi, wystającymi korzeniami drzew oraz kamieniami, dlatego trzeba uważać jak się wchodzi. Gwarantujemy, że nawet młode i wysportowane osoby mogą się nieźle zdyszeć. Całe szczęście najgorsze podejście trwa tylko kilkaset metrów i w późniejszym etapie szlak czerwony łagodnieje, systematycznie wynosząc nas na szczyt Wolarza. Widoki ze szczytu są równie wspaniałe, jak ma to miejsce w przypadku wcześniej wspomnianych szlaków.


Lubisz górskie wędrówki? Sprawdź koniecznie: Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Dusznikach-Zdroju


Najbardziej popularnymi kategoriami obiektów noclegowych w Dusznikach-Zdroju są kwatery i pokoje i pensjonaty. Są to obiekty, które znajdują się zarówno w ścisłym centrum, jak i w ustronnych miejscach. Duszniki-Zdrój są rozciągniętą miejscowością, dlatego mamy gwarancję, że będziemy mieli z czego wybierać. Średni koszt noclegu wynosi 145 zł. Jeśli chcemy skorzystać z w miarę korzystnej oferty, to warto wziąć pod uwagę agroturystyki, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 40 zł od osoby za dobę. Wszystko jest w pełni uzależnione od lokalizacji obiektu i od standardu, jakiego oczekujemy. Pewne jest to, że poszukując noclegu w ścisłym centrum, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pamiętać należy również, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną, wynoszącą 3,50 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, to turyści pytają najczęściej o dostępność łazienki w pokoju. Każdy chce poczuć odrobinę prywatności, a takie udogodnienie daje dużą wygodę. Spora część osób pyta również o parking oraz internet i telewizję. Możemy być spokojni, bo znajduje się to w standardzie prawie każdego obiektu w miejscowości. Nieco mniej osób pyta o dostępność kuchni i wyżywienia.


Zobacz noclegi w Dusznikach-Zdroju:


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim są Duszniki-Zdrój, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w miejscowości, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno gór.


Następny artykuł Bon turystyczny w Gdyni....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!