4 najlepsze szlaki turystyczne w Międzybrodziu Bialskim

4 najlepsze szlaki turystyczne w Międzybrodziu Bialskim

Międzybrodzie Bialskie to malownicza wieś letniskowa położona w Beskidzie Niskim, na zachodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Można tu wypoczywać właściwie o każdej porze roku, ciesząc się miejscowymi atrakcjami. Należą do nich także górskie wycieczki – wędrówki miejscowymi szlakami będą odpowiednie nawet dla młodszych turystów.

Wypoczynek w Międzybrodziu Bialskim to doskonały pomysł zwłaszcza dla tych turystów, którzy chcą uniknąć tłumnych kurortów, ale nadal cieszyć pięknym otoczeniem. To wszystko znajdziemy w tej urokliwej miejscowości, będącej doskonałym celem zarówno letnich, jak i zimowych urlopów.

Atrakcje w Międzybrodziu Bialskim


Największą atrakcją Międzybrodzia Bialskiego jest Jezioro Międzybrodzkie. To sztuczny zbiornik, który powstał na rzece Sole w 1937 roku. Najpierw miał przeciwdziałać powodziom, teraz pełni funkcję rekreacyjną, a poza tym zaopatruje w wodę pobliską elektrownię wodą. Świetny widok na okolicę roztacza się z zapory w Porąbce – obiekt został zaprojektowany przez Gabriela Narutowicza i Tadeusza Baeckera.

W Międzybrodziu Bialskim możemy więc oddawać się wodnemu szaleństwu. W miejscowości działa przystań, w której wypożyczymy sprzęt pływający, a także kąpielisko z trawiastą plażą. Latem bezpieczeństwa plażowiczów strzegą ratownicy WOPR.

A co z zimą? Po drugiej stronie jeziora wznosi się góra Żar, niezwykle popularny ośrodek sportów zimowych. Oferta tego miejsca obejmuje zresztą całoroczne atrakcje, jak na przykład kolej linowo-terenowa, wożąca turystów na szczyt wzniesienia. Latem dostępny jest także park linowy i szkoła szybowcowa, a na dzieci czeka strefa zabawy z torem saneczkowym. Oprócz góry Żar narciarze mogą wybrać się do oddalonego o około 25 kilometrów Szczyrku, który należy do najpopularniejszych polskich kurortów zimowych.


Szlaki turystyczne w Międzybrodziu Bialskim


Międzybrodzie Bialskie to także dobra baza wypadowa pieszych wędrówek. Szczyty Beskidu Niskiego nie są trudne do zdobycia, nie potrzeba martwić się również trudnościami technicznymi. To dobra wprawka przed podjęciem większych wyzwań. Które szlaki turystyczne w Międzybrodziu Bialskim warto wypróbować?

Szlak na Magurkę z Międzybrodzia Bialskiego

 

Magurka Wilkowicka wznosi się na wysokość 909 m n.p.m. co czyni ją czwartym co do wielkości szczytem Beskidu Niskiego. Dawniej na zboczach wzniesienia wypasano owce, teraz dawne hale powoli zarastają lasem. Z Międzybrodzia Bialskiego na Magurkę Wilkowicką prowadzi żółty szlak, przejście tego odcinka zajmie około 2,5 godziny. Można podjąć to wyzwanie ponieważ celem jest szczyt i znajdujące się tam schronisko PTTK. Pierwsze drewniane schronisko powstało jeszcze na początku XX wieku. Jednak po kilku pożarach zdecydowano się postawienie murowanego budynku. Prace ukończono w 1913 roku. Z niewielkimi zmianami schronisko przetrwało do dzisiaj.

Blisko szczytu Magurki znajduje się polana, z której można podziwiać widok na Beskid Śląski i Żywiecki, a także na inne wzniesienia Beskidu Niskiego. Magurka Wilkowicka jest też węzłem szlaków, skąd można wyruszyć w dalszą wędrówkę lub zdecydować się na powrót do kwatery.

Szlak turystyczny Międzybrodzie Bialskie – Czupel

 

Spędzając urlop w Międzybrodziu Bialskim warto zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, jakim jest Czupel. Wznosi się on na wysokość 930 m n.p.m. i należy do Grupy Magurki Wilkowickiej. Masyw Czupla jest zalesiony, jednak dość intensywna wycinka drzew przy szczycie oraz wiatrołomy spowodowały, że można stąd podziwiać dość rozległą panoramę. Dostrzeżemy na przykład Jezioro Międzybrodzkie, górę Żar, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie pojawią się Tatry i Mała Fatra.

Na szczycie Czupla zachowały się jeszcze resztki okopów z czasów drugiej wojny światowej. Warto rozejrzeć się w ich poszukiwaniu. Najpierw jednak trzeba zdobyć ten wierzchołek, który należy do Korony Gór Polski.

  • Z Międzybrodzia Bialskiego na Czupel prowadzi czerwony szlak, który później biegnie dalej do Łodygowic.

  • Można również pójść na Magurkę Wilkowicką i stamtąd, korzystając z niebieskich oznaczeń, dostać się na Czupel.

Szlak z Międzybrodzia Bialskiego na przełęcz Przegibek

Przełęcz Przegibek w Grupie Magurki Wilkowickiej również należy do popularnych miejsc w okolicy Międzybrodzia Bialskiego. Możemy się tam dostać kierując się niebieskim szlakiem na Nowy Świat, który później zmienia się na zielony i prowadzi nas do przełęczy między Gaikami i Groniczkami. Tam zmieniamy trasę znowu na niebieską. Odległość wynosi 7 kilometrów, ale u celu czeka bufet, w którym można odpocząć i nabrać sił przed dalszym etapem – trzeba wrócić do Międzybrodzia.

Możemy to zrobić, korzystając z tej samej trasy lub udać się na Magurkę Wilkowicką, co zajmie nam około godzinę. Z Magurki do Międzybrodzia żółtym szlakiem dojdziemy w około 1,5 godziny. Oczywiście wędrówkę można jeszcze wydłużyć, wszystko zależy od naszych sił i kondycji.

Szlak z Międzybrodzia Bialskiego na Chrobaczą Łąkę

Chrobacza Łąka o wysokości 822 m n.p.m. to kolejny szczyt w Grupie Magurki Wilkowickiej, znajdujący się pomiędzy przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. Ze szczytu Chrobaczej Łąki roztacza się widok na inne wzniesienia Beskidu Niskiego a także Śląskiego. Przy dobrej przejrzystości powietrza uda nam się także zobaczyć Babią Górę, a nawet Tatry Zachodnie.

Na szczycie Chrobaczej Łąki znajdziemy schronisko turystyczne, a oprócz tego wysoki, stalowy krzyż, który nocą jest podświetlany.

Z Międzybrodzia Bialskiego na Chrobaczą Łąkę najlepiej dostać się korzystając z czerwonego Małego Szlaku Beskidzkiego, przebiegającego przy zaporze Porąbka. Wejście na szczyt zajmie nieco ponad 2 godziny.

Następny artykuł Ustronne miejsca na weekend...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!