4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać?

Jesień bywa nieprzewidywalna. Doskonale wie o tym każdy turysta, który o tej porze roku chociaż raz wybrał się w góry. W wyższych partiach gór możemy spodziewać się sporej warstwy śniegu i niezwykłego uczucia chłodu, które bywa potęgowane przez wiatr. Jesień to dobra pora, by wybrać się do Szczawnicy. Poznaj 4 najpopularniejsze szlaki górskie w tej miejsowości.

Szczawnica jest miejscowością chętnie odwiedzaną, niezależnie od pory roku. Zachwyca przede wszystkim swoją magią, klimatem i licznymi atrakcjami. Każdy zawsze znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem turystów ta miejscowość cieszy się w sezonie letnim, jednak i zimą jest tu co robić, ze względu na znajdujące się w pobliżu stacje narciarskie. Nie da się ukryć, że spora część turystów wybiera się w to miejsce również jesienią. 


Wyjście w góry, pozwala zapomnieć o problemach i umożliwia korzystanie ze wspaniałego klimatu, z dala od ludzi, gdyż sezon jesienny ma to do siebie, że panuje wówczas zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny, niż ma to miejsce chociażby latem.


O Szczawnicy można mówić same dobre rzeczy, dlatego każdy, kto nie miał okazji tam być, powinien przekonać się o tym osobiście. Atutem tej miejscowości jest bez wątpienia lokalizacja pośród pienińskich szczytów, urokliwe zakątki dzielnicy uzdrowiskowej oraz atrakcje, które urozmaicają turystom ich wypoczynek. Szczawnica słynie przede wszystkim ze wspaniałego uzdrowiska i pijalni wód mineralnych, znanych w całej Polsce. Miasteczko nigdy nie traci na swojej popularności. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem zyskuje coraz większą liczbę turystów, dzięki atrakcjom, które przyciągają ich, niezależnie od pory roku.


Dlaczego warto przyjechać do Szczawnicy?


Powodów, by to uczynić, jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy chociażby wspomnieć fakt, że wypoczywając w Szczawnicy, mamy możliwość wypoczynku w 3 pasmach górskich jednocześnie, co niewątpliwie urozmaica nasz pobyt w górach. Pieniny, Beskid Sądecki i Gorce uznawane są za jedne z piękniejszych regionów górskich w Polsce.


Oprócz tego, należy podkreślić, że Szczawnica charakteryzuje się klimatem, który sprzyja wypoczynkowi. Wystarczy m.in. wspomnieć, że znajduje się tu popularne i znane w całej Polsce uzdrowisko. Warto również podkreślić, że Szczawnica posiada doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu - mnóstwo tu tras rowerowych i spacerowych. Do Szczawnicy prowadzi również ze Sromowców Niżnych popularna trasa, którą odbywa się spływ Przełomem Dunajca, będący punktem obowiązkowym podczas wypoczynku w Pieninach. 


Chcąc poznać wszystkie ciekawostki Szczawnicy na pewno trzeba tam spędzić więcej niż zaledwie dwa dni. Miasto otwiera bowiem przed nami szereg możliwości – zimą są to szaleństwa na stokach Palenicy, Szafranówki i Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Część z tamtejszych tras ma homologację FIS, co oznacza, że spełniają najwyższe normy, a satysfakcja ze zjazdów jest gwarantowana. Wiosna to pora wycieczek w góry, w okolicy Szczawnicy można znaleźć zarówno trasy spacerowe, jak i dłuższe szlaki dla wymagających. Najciekawszym wyborem będzie wyprawa na Przehybę, Czerwony Klasztor lub Sokolicę i Trzy Korony. Tę ostatnią trasę spokojnie można uznać za kultową, a jej przejście za obowiązkowe.


Sprawdź koniecznie: Szczawnica - co warto zobaczyć?


Które szlaki w Szczawnicy są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Szczawnica posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Beskidach i Pieninach. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków. Oto 4, naszym zdaniem, najlepsze i najpiękniejsze szlaki górskie w Szczawnicy.


  • Szlak na Trzy Korony i Sokolicę


To bez wątpienia punkt obowiązkowy podczas wypoczynku w Szczawnicy. Trzy Korony i Sokolica stanowią najwyższe szczyty Pienińskiego Parku Narodowego, dlatego też są tak chętnie wybierane przez turystów. Najlepiej jest wybrać się wcześnie rano, bo będziemy musieli odstać swoje, szczególnie na platformie, prowadzącej na Trzy Korony. Pomimo tego, że ze Szczawnicy prowadzi szlak na Sokolicę, to lepiej będzie wybrać opcję trasy z pobliskiego Krościenka. 

 

 

fot. Karol Wiak

 

 

Trasa ta jest bardzo malownicza i niezbyt wymagająca - już po kilkuset metrach rozciąga się wspaniały widok na Beskid Sądecki. Im wyżej, tym piękniej. Trasa prowadzi raz przez las, raz przez polany - idzie się nią przyjemnie. To, co zachwyci nas po dotarciu do Przełęczy Chwała Bogu, to bez wątpienia malowniczy widok na Tatry Słowackie. Stąd już przysłowiowy “rzut beretem” na Trzy Korony. Tak się może jednak wydawać, bo pokonanie tego odcinka może nam zająć kilka dobrych godzin. Dlaczego? Na samym szczycie znajduje się niewielka platforma widokowa, na której zmieści się ograniczona liczba osób. Warto w związku z tym wybrać się na wspomniany szczyt, skoro świt, by uniknąć stania przez kilka godzin w kolejce, która bezpośrednio prowadzi na szczyt Trzech Koron. Pamiętajmy, że by zdobyć szczyt należy kupić bilet w budce Pienińskiego Parku Narodowego. Warto zaznaczyć, że tego samego dnia w cenie tego biletu możemy zdobyć również Sokolicę. Aż grzech nie skorzystać. A jak jest na samym szczycie Trzech Koron? Sprawdźcie sami - na pewno nie pożałujecie!




fot. Karol Wiak



Gdy już odstoimy swoje w kolejce i zdobędziemy Trzy Korony, warto jest chwilę odpocząć, by mieć siły na zdobycie nieodległej Sokolicy. Jako, że szczyt jest o blisko 200 metrów niższy, to wydawać by się mogło, że ze zdobyciem jego nie powinno być problemu. Warto zdobyć szczyt, wybierając wariant trasy przez Zamek Pieniński. Trasa stromo opada w dół, potem znów się wznosi - jest swego rodzaju stromą sinusoidą i potrafi być naprawdę wymagająca, jednak dla chcącego nic trudnego. Szczególnie wymagające jest przejście przez Sokolą Perć, jak i samo podejście na Sokolicę. Trasa nie jest łatwa, ale widoki wszystko wynagrodzą. Pocieszający w tym wszystkim jest fakt, że na samym szczycie Sokolicy mamy zdecydowanie więcej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku Trzech Koron. Można w związku z tym odpocząć, zjeść kanapkę i napić się wody. Powrót z Sokolicy do Krościenka powinien nam zająć nieco ponad godzinę - warto kierować się na przełęcz Sosnów i dalej iść w dół. Zdobycie dwóch szczytów jednego dnia powinno zająć około 6 godzin.


  • Szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole na Wysoką



fot. Karol Wiak

Jaworki są miejscowością, która niemalże łączy się ze Szczawnicą, dlatego też ten szlak z powodzeniem możemy przyporządkować do Szczawnicy właśnie. Ta trasa powinna przypaść do gustu każdemu - zarówno małym, jak i dużym. Wąwóz Homole to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce - liczy 800 metrów długości i każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów. Każdy zakątek tego miejsca powoduje, że chce się tu przystanąć choć na chwilę i podziwiać niezwykłe piękno przyrody. Cała trasa jest urozmaicona - przechodzimy nad strumykami górskimi - drewnianymi kładkami lub po skałach. Można stąd wrócić do parkingu w Jaworkach lub też zdecydować się na zdobycie najwyższego szczytu całych Pienin, czyli Wysokiej, która wchodzi w skład Korony Gór Polskich. Zachęcamy do tej drugiej opcji. 





fot. Karol Wiak



Wysoka, pomimo tego, że liczy 1050 m n.p.m. jest zdecydowanie łatwiejsza do zdobycia niż Sokolica. Trasa, która prowadzi od wąwozu na szczyt nie jest zbyt wymagająca i powinniśmy ją pokonać w około półtorej godziny. Jest bez wątpienia malownicza - naszą uwagę podczas wędrówki Połoniną Pienińską, zwróci widok na Pasmo Radziejowej. Po dotarciu do lasu, czeka nas najbardziej strome podejście. Jednak spokojnie jest ono w zasięgu każdego turysty i miłośnika gór. Co zobaczymy ze szczytu Wysokiej? Na pewno malownicze widoki Pienin Właściwych, Tatry, czy Magurę Spiską. Platforma widokowa na szczycie nie jest zbyt duża, dlatego jeśli chcemy tam spędzić tam nieco więcej czasu, to raczej nam się to nie uda. Co dalej? Warto wrócić do Jaworek nieco inną drogą, kierując się w kierunku Schroniska pod Durbaszką, gdzie skosztujemy wspaniałych specjałów kuchni, do jakich przywykliśmy podczas wizyt w schroniskach górskich. Można rozkoszować się kawą, czy daniem obiadowym, podziwiając niezwykłe widoki górskie. Nie trzeba nic więcej! Ze schroniska szutrową i kamienistą drogą możemy spokojnie wrócić do Jaworek, po drodze rozkoszując się niezwykłymi widokami górskimi.


  • Szlak niebieski na Przehybę


Ta propozycja wędrówki na pewno będzie wymagająca, jednak dzięki niej na pewno odkryjemy całe piękno regionu, w którym wypoczywamy. Przehyba jest jednym z bardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego. Podejście szlakiem niebieskim zajmuje nieco ponad 3 godziny. Doskonałym pomysłem będzie kontynuacja wędrówki i zejście szlakiem zielonym, przez co będziemy mogli podziwiać całe piękno Pienin. Niebieski szlak prowadzi m.in. obok popularnego w miejscowości Wodospadu Zaskalnik na Sopotnickim Potoku i następnie przez szczyt Sewerynówki. Gdy już zdobędziemy szczyt, naszym oczom ukażą się naprawdę malownicze widoki. Przehyba jest szczytem o wysokości 1175 m n.p.m. Znajduje się tu również popularne schronisko turystyczne i charakterystyczny maszt telewizyjny o wysokości 87 m. Z tarasu przed schroniskiem możemy podziwiać niezwykłą panoramę Tatr i Pienin.


  • Szlak na Bryjarkę, Bereśnik i Dzwonkówkę



fot. Karol Wiak

To kolejna propozycja szlaku, który znajduje się w Beskidzie Sądeckim. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wcześniej wspomnianych szlaków, również i tu wrażenie powinny być niesamowite. Niezwykłym atutem tego szlaku jest to, że nie jest on zbytnio oblegany, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju, koniecznie powinien się tu wybrać na spacer. Zdobycie kilku szczytów górskich w kilka godzin powinno być przyjemnością, a skosztowanie kawy, ciasta i obiadów w Schronisku pod Bereśnikiem to niezwykła przyjemność - warto przekonać się o tym osobiście. Schronisko pod Bereśnikiem uznawane jest za jedno z najlepszych schronisk górskich w Polsce i sporo w tym racji. Szlak prowadzi głównie przez las i nie jest zbytnio wymagający. Wędrówkę rozpoczynamy z centrum Szczawnicy, od uzdrowiska. Możemy kontynuować i zdobywać kolejne szczyty, w tym Przehybę, na którą również mamy możliwość dotarcia właśnie tym szlakiem. Polecamy tę właśnie trasę spacerową.


Lubisz wędrówki po pienińskich szlakach? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Pieninach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Szczawnicy


W Szczawnicy największym zainteresowaniem cieszą się domki oraz kwatery i pokoje. Szczawnica jest niezwykle rozciągniętą miejscowością, dlatego do wyboru mamy mnóstwo obiektów noclegowych. Średnia cena za nocleg w Szczawnicy wynosi 150 zł. Najkorzystniej będzie się nam jednak zatrzymać w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 20 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz standardu wyposażenia i kategorii obiektu. Pewne jest to, że w każdym obiekcie miło spędzimy czas, bo miejscowość ma swój niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 3 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, których turyści poszukują w obiekcie, to największym zainteresowaniem cieszą się pokoje z łazienkami. Duża część turystów pyta o parking oraz telewizję i internet. Popularne stało się ostatnio również przygotowywanie posiłków we własnym zakresie, dlatego też niektórzy pytają o dostęp do aneksu kuchennego lub w pełni wyposażone kuchni. Możemy być jednak spokojni, bo te i inne udogodnienia znajdziemy w prawie każdym obiekcie w Szczawnicy.






Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegowe w Szczawnicy


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Szczawnica, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w Szczawnicy, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców.



Następny artykuł Klimatyczna chata w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!