4 najlepsze szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie

4 najlepsze szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie

Niewiele jest w naszym kraju miejsc, które tak świetnie nadają się do rekreacji, jak Szklarska Poręba i jej okolice. Miasteczko przyciąga turystów o każdej porze roku, gdyż zimą czekają tu świetne trasy zjazdowe dla narciarzy, a w pozostałe części roku – ciekawe szlaki turystyczne. Podpowiadamy, które warto wybrać na jesienną wędrówkę.

Szklarska Poręba to miasteczko usytuowane na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich. Nic dziwnego, że jest chętnie wybierane przez pasjonatów pieszych wędrówek, którzy znajdują tu wspaniałe widoki i wyzwania na miarę swoich możliwości. Przedstawiamy propozycję czterech pieszych szlaków – warto je wypróbować podczas wypoczynku w Szklarskiej Porębie.

 

Zobacz również: Weekend w Szklarskiej Porębie. Co warto zobaczyć?

 


Szlak na Szrenicę, fot. Bogusław Kulesa  / źródło: zdjecia.nocowanie.pl

 

Ku wodospadom Szklarki i Kamieńczyka


Szklarska Poręba leży w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów – Szklarki i Kamieńczyka. Te dwie rzeczki tworzą wodospady, które koniecznie trzeba obejrzeć, wypoczywając w kurorcie.

Wodospad Szklarki zachwyca urodą, aby do niego dotrzeć należy wejść na teren Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego. Miejscem wyjścia może być centrum miasta, gdzie rozpoczyna się zielony szlak. Wodospad znajduje się w środkowej części Wąwozu Szklarki, na wysokości 520 m n.p.m. Chociaż strumień wody ma zaledwie 13 metrów długości, to turyści są pod wrażeniem kaskady, która skręca się spiralnie i zwęża u dołu. Znad Wodospadu Szklarki można wrócić tą samą drogą do miasta lub ruszyć dalej niebieskim szlakiem, prowadzącym do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

 

Zobacz noclegi w Szklarskiej Porębie:

Dom Pod Koziołkami

Dom Pod Koziołkami

Szklarska Poręba, ul. Kasprowicza

Pensjonaty Szklarska Poręba 9.2
Pensjonat Magdalena

Pensjonat Magdalena

Szklarska Poręba, ul. Oficerska

Pensjonaty Szklarska Poręba 9.2


Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić, jest najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad Kamieńczyka. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a trójstopniowa kasaka wody spada do Wąwozu Kamieńczyka. By zachwycać się urokiem wodospadu, należy wyruszyć z centrum miasta szlakiem czerwonym lub czarnym, który prowadzi obok dolnej stacji kolejki linowej na Szrenicę.

 

Wybierając się na wycieczkę do Wąwozu Kamieńczyka trzeba pamiętać o opłacie, która wynosi 5 lub 2,5 zł. Uiszcza się ją w punkcie znajdującym przy zejściu do Wodospadu Kamieńczyka. Płacąc, turyści otrzymują także kask ochronny.

 


Wodospad Kamieńczyka, fot. Jolanta Piotrowska / zdjecia.nocowanie.pl

 

Na Szlaku Walońskim


Wędrując tym szlakiem, turyści poznają historię Szklarskiej Poręby, która jest naprawdę interesująca. Walończykami nazywano wszystkich obcokrajowców przybywających w te okolice w poszukiwaniu minerałów i szlachetnych metali. Ich siedzibą była Stara Wieś Szklarska, obecnie znajdująca się w granicach miasta. Dzięki Walończykom Szklarska Poręba została znanym ośrodkiem hutniczym.

Fascynujące opowieści oraz miejsca związane z dawnymi mieszkańcami miasta można poznać właśnie na Szlaku Walońskim. Jest on bardzo łatwy, więc bez przeszkód mogą wybrać go nawet młodzi i niedoświadczeni piechurzy.

 

Trasa rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie Dolnej przy kościele cmentarnym Matki Boskiej Różańcowej. Szlak Waloński jest oznaczony na czerwono, a na całej jego długości znajdują się tablice informacyjne ze szczegółowymi opisami ciekawych miejsc. W Referacie Promocji Miasta (ul. Jedności Narodowej 1A) można nabyć również jego szczegółową mapkę.

 


fot. Michał Kosiński / zdjecia.nocowanie.pl

 

Magia Szlaku Ducha Gór


Duch Gór, nazywany też Karkonoszem i Liczyrzepą, według podań opiekuje się istotami, żyjącymi w granicach jego królestwa i pilnie strzeże ukrytych pod ziemią skarbów. Wędrówka Szlakiem Ducha Gór jest więc próbą odkrycia jego wszystkich tajemnic. Trasę można rozpocząć przy Leśnej Hucie, skąd należy przejść do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, Kruczych Skał, Zakręt Śmierci, Złoty Widok i wiele innych ciekawych miejsc. Charakterystycznymi oznaczeniami szlaku są wykonane w skałach płaskorzeźby.

 

Zobacz: Władca Pierścieni. Tolkien inspirował się Polską!


Zwiedzanie Magicznego Szlaku Ducha Gór może być rodzinną grą terenową. Aby wziąć w niej udział, wystarczy odwiedzić punkt Informacji Turystycznej i tam zaopatrzyć się w niezbędne materiały – przewodniki, oryginalne notesy i ołówki.

 

 

Pętla ze Szklarskiej Poręby


Wycieczka tą trasą to propozycja dla wytrawnych piechurów, którym niestraszny dystans 24 kilometrów. Szlak rozpoczyna się i kończy w Szklarskiej Porębie, więc nie trzeba martwić się o powrót. Na trasie znajdują się największe atrakcje okolicy, a więc Wodospad Kamieńczyka, źródła Łaby oraz Śnieżne Kotły.

 

Wyruszając na trasę należy kierować ku Wodospadowi Kamieńczyka, a następnie do schroniska, gdzie zaczyna się podejście na Szrenicę. Jest trudne i mozolne, jednak na szczycie rozpoczyna się wygodniejsza droga szutrowa, ciągnąca się grzbietem Karkonoszy. Można nią dojść na wierzch Łabskiego Szczytu, skąd później należy dotrzeć do Czarciej Ambony i Wielkiego Kotła Śnieżnego – tam znajduje się punkt widokowy.

 


Śnieżne Kotły, fot. razmich / Pixabay.com CC0

 

Idąc dalej, turyści docierają do Rozdroży pod Śmielcem, czyli węzła szlaków. Teraz trzeba kierować się niebieskimi oznaczeniami, które doprowadzą do kolejnego rozwidlenia – Rozdroży pod Wielkim Szyszakiem. Idąc dalej niebieską trasą można dojść prosto do Jagniątkowa, jednak warto wybrać szlak zielony. Prowadzi on prosto do Śnieżnych Kotłów, które są pozostałością lodowca. Szlakiem wśród Kotłów można dotrzeć do schroniska Pod Łabskim Szczytem – niebieska trasa prowadzi do Wodospadu Szklarki, a zielona do górnej stacji kolejki linowej na Szrenicę.

 

Następny artykuł Weekend czerwcowy 2021....

Komentarze (3)

Xyz

Trzeba sobie zarezerwować około 8h.
Według naszych informacji, szacowany czas przejścia tej pętli liczy ponad 7 godzin.
Pozdrawiamy.

Jar Mar

Pętla ze Szklarskiej Poręby - dzięki. Właśnie tego szukałem. Ile zajmuje przejście takiej pętli? Z góry wielkie dzięki. pzdr. Jar

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!