4 najlepsze szlaki turystyczne w Ustroniu. Gdzie się wybrać?

4 najlepsze szlaki turystyczne w Ustroniu. Gdzie się wybrać?

Ostatnie lata pokazały, jak dużą popularnością wśród polskich turystów, cieszą się regiony górskie. Niezależnie, czy to Tatry, Karkonosze, czy Beskidy - wszędzie tak naprawdę możemy znaleźć miłośników turystyki górskiej. Pora roku nie odgrywa tu absolutnie żadnej roli. Podkreślić należy, że to jednak jesienną porą roku zachwycają one najbardziej. Popularnym miejscem na wędrówki górskie, z dala od tłumów ludzi, jest Ustroń, w którym znajdziemy wiele wspaniałych szlaków górskich. W tym artykule podpowiemy Wam, które z nich są naszym zdaniem najlepsze.

Ustroń jest popularną  miejscowością wypoczynkową w województwie śląskim, w regionie Beskidu Śląskiego. Przyciąga do siebie turystów o każdej porze roku - w sezonie letnim zachwyca ilością górskich atrakcji i wspaniałymi trasami górskimi, natomiast zimą - wspaniale przygotowanymi trasami górskimi. Warto podkreślić również, że jest to miejscowość uzdrowiskowa. Spora część osób, może kojarzyć tę miejscowość z popularnego programu emitowanego swego czasu na antenie TVP - “Sanatorium miłości”.


Warto podkreślić, że turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim dla zdrowia i klimatu tu panującego. Ustroń jest wyjątkowy na swój własny sposób - to nie tylko Czantoria i Równica, czyli 2 najpopularniejsze górskie szczyty, ale również rzeka Wisła, uzdrowiska, atrakcje i zabytki oraz miejsca, które koniecznie warto zobaczyć. Nie da się ukryć, że Ustroń jest tym miastem, do którego możemy się wybrać zarówno na weekend, jak i na dłuższy, wakacyjny urlop. Warto również podkreślić, że Ustroń stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania najbliższej okolicy i takich miejscowości, jak: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Koniaków, Brenna, czy Cieszyn. Popularnością, co śmiało można stwierdzić, cieszy się przez cały rok, bo i również w sezonie zimowym jest tu co robić. 


Należy również zaznaczyć, że Ustroń jest czysty i rozciągnięty, przez co przejście przez całe miasto może nam zająć trochę czasu. W opinii wielu turystów, odwiedzających Beskid Śląski, Ustroń uznawany jest za jedno z piękniejszych miast regionu. Warto w związku z tym przekonać się o tym osobiście, wybierając się na przykład na jesienną podróż, kiedy ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy.


Dlaczego warto przyjechać do Ustronia?


Powodów, by to zrobić jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim warto podkreślić, że Ustroń posiada doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu, jak i wypoczynku. Panuje tu wspaniały klimat o każdej porze roku. Turyści mogą korzystać z doskonale przygotowanych tras rowerowych, wyciągów narciarskich, a i jest też gdzie pospacerować (również z kijkami nordic-walking). 

 

 

 

 


W tym miejscu można również z powodzeniem połączyć wypoczynek w górach, z wypoczynkiem nad wodą, bo w okresie letnim spora część turystów oddaje się urokom plażowania, korzystając z trawiastych plaż nad rzeką Wisłą. 


Blisko stąd również do granicy z naszymi sąsiadami Czechami. Większość szczytów górskich znajduje się właśnie na granicy polsko-czeskiej. W ten sposób możemy urozmaicić nasz wypoczynek, wybierając się również na wycieczki do naszych sąsiadów. W Ustroniu nie można się nudzić. Możliwości spędzania wolnego czasu zostały uzupełnione o znajdujące się w mieście liczne atrakcje turystyczne i zabytki. 


Przeczytaj również: Wakacyjny weekend w Ustroniu - co warto zobaczyć?


Które szlaki w Ustroniu są najlepsze i najpiękniejsze?


Warto podkreślić, że Ustroń posiada wiele wspaniałych szlaków turystycznych, które umożliwią nam podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w regionie Beskidu Śląskiego. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wybierając któryś z poniższych szlaków, możemy delektować się całym pięknem gór. Miejscami te trasy na pewno będą wymagające, ale czego nie robi się dla przyjemności, satysfakcji i możliwości podziwiania malowniczych widoków. Oto 4, naszym zdaniem, najlepsze i najpiękniejsze szlaki górskie w Ustroniu.

 

  • Szlak na Małą i Wielką Czantorię



fot. Karol Wiak

Będąc w Ustroniu, koniecznie powinniśmy zdobyć te 2 szczyty. Obok Równicy są one najpopularniejsze w miejscowości. Wędrówkę w celu zdobycia tych 2 szczytów jest dobrze zaplanować. Dlatego najlepiej jest wyruszyć szlakiem żółtym ze stacji PKP Ustroń Zdrój, w kierunku Małej Czantorii. Szacuje się, że dojście na szczyt powinno nam w tym przypadku zająć około 2 godzin. Szlak biegnie wzdłuż pól i łąk, co daje nam możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów Ustronia. Dalsza część szlaku prowadzi przez gęsty las. Nie jest on zbyt wymagający, nie ma też stromych podejść. 


Po pewnym czasie osiągniemy szczyt Małej Czantorii (866 m n.p.m.), skąd roztacza się niezwykle piękna górska panorama. Z Małej Czantorii na Wielką Czantorię prowadzi już szlak czarny, a zdobycie kolejnego szczytu powinno nam w tym przypadku zająć około godziny. Wędrówka jest niezwykle przyjemna - prowadzi górskim grzbietem, przez co cały czas możemy nacieszyć nasze oczy wspaniałymi widokami. Szlak cały czas biegnie wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Po ostatnim stromym podejściu, droga staje się płaska i docieramy do czeskiego schroniska na grzbiecie Wielkiej Czantorii. Po około 15 min docieramy na szczyt Wielkiej Czantorii. Można tu odpocząć lub podziwiać wspaniałe widoki z płatnej wieży widokowej. Z Wielkiej Czantorii można iść dalej na Soszów lub Stożek Wielki lub wrócić czerwonym szlakiem do Ustronia Polany. Polecamy ten szlak każdemu!


  • Szlak czerwony na Równicę



fot. marzenka_341 / zdjecia.nocowanie.pl

Kolejna propozycja wędrówki, podobnie jak ta wcześniejsza, również rozpoczyna się przy stacji PKP Ustroń Zdrój. Tym razem wybieramy szlak czerwony, który zaprowadzi nas na Równicę. Równica to kolejny ze szczytów, który jest chętnie wybierany przez wypoczywających tu turystów. Wzniesienie to ma wysokość 883 m n.p.m. i jest jednym z nielicznych szczytów, na który możemy dojechać samochodem, co na pewno ucieszy rodziny z dziećmi. Po osiągnięciu szczytu możemy podziwiać malownicze widoki Ustronia i okolic, a także korzystać z takich atrakcji, jak park linowy, tor saneczkowy, strzelnica dla dzieci, park rozrywki, czy też karczmy. Na Równicy na pewno możemy spędzić miło swój czas.


Wejście na szczyt powinno nam zająć około 90 minut. Początkowo idziemy przez miasto wśród zabudowań, później drogą gruntową, aż w końcu wchodzimy w las. Trasa nie jest zbyt wymagająca, dlatego będzie doskonałą opcją dla każdego turysty. Są też oczywiście fragmenty, gdzie trasa jest kamienista i nieco stroma, na szczęście nie trwa to zbyt długo. Prawdziwego uroku naszej wędrówce nadaje gęsty las i dziki potok płynący w głębokim jarze. Podążając dalej napotykamy siedemnastowieczne miejsce odprawiania nabożeństw. W środku lasu znajduje się krzyż, kamienny ołtarz, a także drewniane ławy dla wiernych.


Od tego momentu do upragnionego szczytu jest coraz bliżej - po kilkunastu minutach marszu wychodzimy na grzbiet Równicy. Możemy stąd podziwiać niezwykłą panoramę Beskidów.


  • Szlak zielony z Ustronia Polany na Orłową



fot. jurgol / zdjecia.nocowanie.pl

To kolejna propozycja szlaku, który powinien być wyjątkowy dla każdego miłośnika gór. Tym razem naszą wędrówkę rozpoczynamy od stacji PKP Ustroń Polana i szlakiem zielonym podążamy w kierunku Orłowej. Zdobycie szczytu powinno nam zająć, podobnie jak w przypadku Równicy około 90 minut. Początkowo udajemy się wśród zabudowań, przez most na Wiśle, docieramy do przystanku PKS Ustroń Polana Szkoła i stąd kierujemy się w lewo i wchodzimy pomiędzy zabudowania. Gdy skończy się asfalt i zacznie się droga gruntowa, będziemy podążać polną drogą, wzdłuż łąk i pastwisk. Następnie wchodzimy w las, gdzie droga staje się kamienista i nieco bardziej stroma - w jej pokonanie musimy włożyć nieco więcej wysiłku.


Gdy już pokonamy ten odcinek i wyjdziemy z lasu, to czeka nas teraz bardzo przyjemny odcinek szlaku, gdyż trasa w tym miejscu jest praktycznie płaska, a po prawej stronie podziwiać możemy górskie stoki. Po chwili docieramy do malowniczej polany, rozciągającej się na przełęczy pomiędzy Palenicą (672 m n.p.m.) a Orłową (813 m n.p.m.). Możemy podziwiać stąd niezwykłe widoki na Wielką Czantorię i masyw Równicy, dlatego warto w tym miejscu zrobić sobie nieco dłuższą przerwę. Następnie trasa znów wchodzi w las i staje się nieco bardziej stroma. Po pewnym czasie docieramy do Schroniska Na Orłowej, które to znajduje się już pod samym szczytem. Z Orłowej możemy podziwiać niezwykłe beskidzie widoki okolic Wisły, Wielkiej Czantorii i Równicy. Możemy kontynuować wędrówkę i ruszać dalej w kierunku Równicy lub wyruszyć w kierunku Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie lub na Stary Groń. Polecamy ten szlak!


  • Główny Szlak Beskidzki



fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl

Na sam koniec zostawiliśmy propozycję wędrówki dla nieco bardziej wytrawnych turystów i miłośników gór. Pokonanie tego szlaku powinno zająć około 7 godzin i prowadzi przez Wielką Czantorię, Stożek Wielki na Przełęcz Kubalonkę szlakiem czerwonym. Jest to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Prowadzi on przez centrum miasta na Równicę, po czym schodzi w dół do Ustronia. Następnie udajemy się w kierunku Polany Stokłosicy, z której wędrujemy dalej i zdobywamy szczyt Wielkiej Czantorii. Następnie wędrujemy wzdłuż granicy polsko-czeskiej i zmierzamy w kierunku Soszowa Małego, Soszowa Wielkiego i Stożka Wielkiego, a następnie do Przełęczy Kubalonka i na Baranią Górę. Wrażenia na pewno będą niesamowite.


Lubisz wędrówki po Beskidach? Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?


Noclegi w Ustroniu


W Ustroniu największym zainteresowaniem cieszą się apartamenty oraz kwatery i pokoje. Ustroń jest niezwykle rozciągniętą miejscowością, dlatego do wyboru mamy mnóstwo obiektów noclegowych. Średnia cena za nocleg w Ustroniu wynosi 148 zł. Najkorzystniej będzie się nam jednak zatrzymać w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz standardu wyposażenia i kategorii obiektu. Pewne jest to, że w każdym obiekcie miło spędzimy czas, bo miejscowość ma swój niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 2,80 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, których turyści poszukują w obiekcie, to największym zainteresowaniem cieszą się pokoje z łazienkami. Duża część turystów pyta o parking oraz telewizję i internet. Popularne stało się ostatnio również przygotowywanie posiłków we własnym zakresie, dlatego też niektórzy pytają o dostęp do aneksu kuchennego lub w pełni wyposażone kuchni. Możemy być jednak spokojni, bo te i inne udogodnienia znajdziemy w prawie każdym obiekcie w Ustroniu.



Domek

Domek

Ustroń, ul. Ogrodowa

Domki Ustroń 10
Dom Pod Czantorią

Dom Pod Czantorią

Ustroń, ul. Brzozowa

Domki Ustroń 9.6




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Ustroniu


Mamy nadzieję, że wizyta w popularnym miejscu, jakim jest Ustroń, będzie obfitować w wiele wspaniałych górskich wędrówek. Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze szlaki w miejscowości, niech więc Wasze wędrówki będą pełne malowniczych widoków i pozwolą odkryć całe piękno Beskidu Śląskiego i pasm górskich, znajdujących się po stronie czeskiej i słowackiej.



Następny artykuł Klimatyczny nocleg w lesie....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!