4 najlepsze trasy spacerowe Krainy Mazurskich Jezior
Mazury można poznać nie tylko z pokładu łodzi czy jachtu. Turystom proponujemy zagłębienie się w zielone lasy i spacery interesującymi trasami. Przedstawiamy cztery szlaki, które warto wybrać na pieszą wędrówkę.
Szlak tatarski w okolicach Szczytna
Szczytna nikomu nie trzeba przedstawiać – miasto zapisało się w historii jako siedziba komturii krzyżackiej oraz na kartach literatury w słynnej powieści „Krzyżacy” napisanej przez Henryka Sienkiewicza. To właśnie w Szczytnie więziony był Jurand, który przybył do zamku w poszukiwaniu uprowadzonej córki. Jednak nie losu Juranda ze Spychowa stały się inspiracją dla wytyczenia szlaku, który polecamy.
W roku 1656 w okolicy Szczytna przechodzili Tatarzy, dopuszczając się grabieży. Turyści mają do pokonania 28 kilometrów. Wychodząc ze Szczytna, idą wzdłuż rzeki Wałpuszy, niedaleko jeziora Marksoby, przez osadę Krawno aż do miejscowości Babięty. Po drodze można obejrzeć nie tylko krzyżacki zamek, ale również cmentarz żołnierzy radzieckich i umocnienia z czasów pierwszej wojny światowej – są to świadkowie wydarzeń, które miały miejsce na tych ziemiach w ciągu kilkuset lat.
Szlak tatarski łączy się z innymi – z czerwonym szlakiem Juranda i niebieskim szlakiem im. Melchiora Wańkowicza.
Dowiedz się więcej o trasie, zobacz: Szlak tatarski
Szlak im. Melchiora Wańkowicza
Szlak ten oznakowany jest na niebiesko i biegnie równolegle ze szlakiem kajakowym Krutyni. Swoją nazwę zawdzięcza Melchiorowi Wańkowiczowi, który w 1935 roku podróżował kajakiem i samochodem po Prusach Wschodnich. Swoje przeżycia i rozważania opisał w książce zatytułowanej „Na tropach Smętka”.
Szlak rozpoczyna się w Sorkwitach nad Krutynią i prowadzi przez rezerwaty należące do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szczególnie warty polecenia jest ptasi rezerwat „Piłaki”, chroniący żurawie, bociany czarne oraz orliki krzykliwe. Na trasie znalazł się też Zgon, piękna turystyczna wioska, która zachwyca drewnianą architekturą. Szlak kończy się w rezerwacie Królewska Sosna.
Poznaj dokładny opis trasu, wejdź: Szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza
Szlak pieszy Wilkasy – Giżycko
Osobom, które szukają pomysłów na nieco krótszą przechadzkę proponujemy liczący 5 kilometrów szlak biegnący z Wilkas do Giżycka. Szlak prowadzi brzegiem jeziora Niegocin, który jest trzecim co do wielkości mazurskim akwenem.
Podczas przechadzki z Wilkas do Giżycka (lub w drugą stronę), warto wspiąć się na wzgórze św. Brunona. Trudno przegapić to miejsce – na jego szczycie wznosi się wysoki krzyż, upamiętniający męczeńską śmierć świętego Brunona. Miał zginąć z rąk Prusów w 1009 roku wraz z osiemnastoma towarzyszami. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę.
Chcesz wiedzieć więcej o trasie? Wejdź i zobacz: Szlak pieszy z Wilkas do Giżycka
Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno
Rezerwat przyrody chroni kolonie łabędzia niemego na Mazurach. Znajduje się w części Puszczy Piskiej, która nazywana jest Wielką Knieją. Proponowana przez nas ścieżka liczy około 8 kilometrów i biegnie po południowo-zachodniej stronie jeziora Łuknajno – spacerując nią, trzeba pamiętać o zachowaniu ciszy, by nie przepłoszyć ptaków.
Trasa rozpoczyna się w Mikołajkach i przez malownicze łąki prowadzi do samego jeziora. Jest to świetne miejsce dla osób lubiących polowania z aparatem fotograficznym
Poznaj dokładny opis trasy, zobacz: Ścieżka przyrodnicza Rezerwat Jezioro Łuknajno
Komentarze