4 najważniejsze miejsca w Giżycku

4 najważniejsze miejsca w Giżycku

Giżycko należy do najpopularniejszych miasteczek na Mazurach. Turystów przyciągają tu przede wszystkim wspaniałe jeziora, świetnie nadające się do spędzania czasu pod żaglami. Jednak Giżycko to również inne miejsca, które mogą pochwalić się wspaniałą historią. Przekonajcie się o tym sami!

Mazurskie Giżycko to niewielkie miasteczko, które znają wszyscy wielbiciele żaglówek. Mimo że jest to znany ośrodek sportów wodnych, miasto może pochwalić się też interesującymi zabytkami i miejscami, świadczącymi o jego ciekawej historii.

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim


Most jest jednym z ciekawszych zabytków techniki, który jednak wygląda dość niepozornie. O jego wartości świadczy jednak fakt, iż jest jedyny w naszym kraju zwodzony most obrotowy! Most powstał w 1889 roku, jako wygodny dojazd do Twierdzy Boyen. Most obraca się ręcznie za pomocą korby, poruszającej ukryte pod przęsłem koło zębate. Przesunięcie trwa około pięciu minut i w sezonie stanowi ogromną atrakcję. Otwarcie mostu zawsze obserwuje wielu turystów.

Twierdza Boyen


Twierdza Boyen to jeden z symboli Giżycka. Od czasu powstania w połowie XIX wieku była stale powiększana i modernizowana, stanowiąc ważne ogniwo systemu obrony niemieckich granic. Po drugiej wojnie światowej służyła już tylko cywilom, popadając w coraz większą ruinę. Obecnie ponownie stanowi ważne dla miasta miejsce – twierdzę można zwiedzać, organizowane są tu również rekonstrukcje historyczne, koncerty, festiwale i wystawy. Można też pokusić się o stwierdzenie, że bez Twierdzy Boyen Giżycko nie byłoby takie samo.

Wieża ciśnień, czyli Wodna Wieża Wassertum


Wieżę ciśnień w Giżycku wzniesiono w roku 1900 i przez niemal cały wiek spełniała swoje zadanie, służąc miejskim wodociągom. Obecnie jest to miejska atrakcja – z przytulną kawiarnią oraz urządzonym w środku mini muzeum. Turyści przychodzą tu również po to, by po pokonaniu 129 stopni dostać się na wieżę widokową i cieszyć się niesamowitymi widokami na jezioro Niegocin oraz okoliczne lasy.

Sanktuarium św. Brunona


Patronem Giżycka jest św. Brunon z Kwerfurtu, zakonnik, który przybył na te tereny na początku X wieku, by nawracać pogańskich Prusów. Nie trudno się domyślić, że misja nie została zakończona powodzeniem. Wraz ze swoimi towarzyszami Brunon poniósł męczeńską śmierć.

Zainteresowani turyści mogą odwiedzić sanktuarium dedykowane temu świętemu. Projekt opracował architekt Martin Weber. Mimo że mieszkańcy Giżycka w tamtych czasach byli głównie protestantami, liczba katolików rosła i dotychczasowa kaplica zaczynała być za mała, stąd potrzeba nowej świątyni. Architekt chciał nie tylko wybudować kościół, ale też uhonorować niemieckich żołnierzy poległych podczas pierwszej wojny światowej, stąd też surowy, wojskowy charakter budynku. Uwagę zwraca front kościoła, który do 1945 roku zdobiła płaskorzeźba przedstawiająca św. Brunona, krzyżaka i niemieckiego żołnierza. Później zamieniono ją na mozaikę ukazującą świętego w otoczeniu atakujących go wojowników pruskich.

Kościół nie jest jedynym miejscem upamiętniającym męczennika. Nad jeziorem Niegocin wznosi się Wzgórze Brunona, gdzie na początku XX wieku ustawiono żelazny krzyż. Miejsce zostało wybrane nie bez przyczyny – jak głosi miejscowa legenda, to właśnie w tym miejscu zginął Brunon.

Następny artykuł 10 najbardziej oryginalnych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!