4 niebanalne miejsca na weekend sierpniowy w Polsce. Tu odpoczniesz od miasta!

4 niebanalne miejsca na weekend sierpniowy w Polsce. Tu odpoczniesz od miasta!

Gdzie spędzić weekend sierpniowy, aby rzeczywiście odpocząć od miasta? Przychodzi nam do głowy kilka ciekawych miejsc. Tam naładujesz swoje akumulatory, odetchniesz świeżym powietrzem, a co najważniejsze, nie spotkasz tak wielu innych turystów.

Kilka wolnych dni w sierpniu to świetna okazja do tego, by wybrać się na krótki urlop. Jeśli nie chcesz kolejny raz szukać miejsca na nadmorskiej plaży albo szkoda ci czasu na stanie w kolejce na Giewont, weź pod uwagę lokalizacje, które polecamy.

 

Bardo


Bardo to nieduże urocze śląskie miasteczko położone w dolinie Nysy Kłodzkiej w otoczeniu Gór Bardzkich. Miejscowość znana była już w średniowieczu – przybywały tu pielgrzymki do słynącej z cudów figury Matki Boskiej. Rzeźba znajduje się w Bardzie do dzisiaj i można ją zobaczyć w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Wiele z tutejszych zabytków świadczy o pielgrzymkowym charakterze miasteczka: kapliczki różańcowe, kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej przy Drodze Kalwaryjskiej oraz Górska Kaplica postawiona w miejscu, gdzie według tradycji miały miejsce objawienia. W Bardzie warto zobaczyć również piętnastowieczny most, ruiny zamku rycerskiego na zboczu Bardzkiej Góry oraz budynki dawnych gospód i zajazdów.

Chociaż pątnicze tradycje nadal są ważne dla Barda, to miasto skusi również osoby szukające innych rozrywek. Poszukiwaczom pięknych widoków proponujemy wyprawę do punktów widokowych – Obrywu Skalnego, Miejsca Hrabiowskiego oraz punktu na zboczu góry Brony – skąd roztacza się panorama miasta oraz przełomu Nysy Kłodzkiej. Podczas wypoczynku w Bardzie warto wybrać się na szlaki wiodące przez Góry Bardzkiej, gdzie ciekawe, ale zarazem wymagające trasy znajdą szczególnie rowerzyści. Wyznaczono tu bowiem kilka pętli, które powinni poznać pasjonaci kolarstwa górskiego.

Jedną z największych atrakcji w okolicy Barda jest Cud Sudetów, czyli Przełom Bardzki (środkowy odcinek Nysy Kłodzkiej). W pobliżu miasta rzeka malowniczo meandruje pośród skalnych urwisk. Warto więc skorzystać z możliwości i wybrać się na spływ pontonowy, który w Bardzie organizują profesjonalne firmy.

 

Sprawdź oferty noclegów w mieście i jego okolicy, zobacz: Noclegi w Bardzie

 

Leżajsk


A może malownicze Podkarpacie? Polecamy zaciszny Leżajsk, cieszący oczy pięknymi zabytkami i zielonymi skwerami. Warto wybrać się na spacer po rynku, podczas którego będziesz mógł zobaczyć odrestaurowany ratusz oraz wieżę dzwonniczą. Polecamy również barokową bazylikę Zwiastowania NMP, gdzie uwagę przykuwają ogromne zabytkowe organy. Instrument rozlokowany jest w trzech nawach i jednocześnie może na nim grać trzech muzyków. Pełne brzmienie organów poznasz podczas corocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się latem.

Jednak to nie organy rozsławiły miasto na całą Polskę. Leżajsk kojarzymy głównie dzięki browarowi. Warto więc dowiedzieć się więcej o tradycji piwowarskiej, co umożliwia Ekspozycja Browarnictwa w jednej z oficyn Dworu Starościńskiego (Muzeum Ziemi Leżajskiej). Zgromadzono tam stare kufle, etykiety oraz nagrody Browaru Leżajsk, a także eksponaty piwowarskie.

Okolice Leżajska to świetne miejsce jeśli szukasz relaksu. W miasteczku odpoczniesz nad zalewem, a w okolicy pojeździsz na rowerze. Przez miasto przebiega szlak Green Velo, pomyśl więc, czy nie dać się porwać przygodzie i nie sprawdzić, dokąd doprowadzi cię zielona trasa rowerowa?

 

Tykocin


A może weekend sierpniowy będzie dobrym momentem, by pojechać na Podlasie? Jeśli szukasz odskoczni od szybkiego życia w dużym mieście, odwiedź Tykocin. Powita cię tu cisza, spokojne lasy, zielone łąki i rozlewiska Narwi, ale znajdziesz też ślady czasów, gdy właścicielami okolicznych dóbr byli Braniccy. To właśnie oni wytyczyli okazały rynek, podobno wzorowany na Placu Świętego Piotra. Z czasów magnatów pochodzi też barokowy klasztor i rynek. Jedną z największych atrakcji miasteczka jest odrestaurowany zamek Zygmunta Augusta, który zwiedzisz z przewodnikiem. Obecnie część pomieszczeń zajmuje hotel i restauracja, więc w Tykocinie naprawdę masz szansę poczuć się jak król.

Przed wojną Tykocin zamieszkiwała duża populacja Żydów – jednym ze śladów po nich jest synagoga, gdzie obecnie mieści się muzeum. Warto więc wygospodarować czas, aby obejrzeć kolekcję judaiców oraz oczywiście inne ekspozycje. Wnętrze oddaje klimat świątyni, zachowano bowiem zabytkowe tablice z hebrajskimi i aramejskimi napisami oraz birmę. Poza tym muzeum często organizuje koncerty, dzięki którym w Tykocinie ponownie rozbrzmiewa żydowska muzyka i pieśni.

Długi weekend sierpniowy warto wykorzystać na poznanie okolicy. Polecamy wizytę w oddalonych o około 5 kilometrów Kiermusach, które znane są jako ostoja tradycji szlacheckiej. Tu poczujesz się jak w sienkiewiczowskim chutorze, a wrażenie to spotęgują rekwizyty znane z filmu „Ogniem i mieczem”. W Kiermusach czekają na ciebie też inne atrakcje: wystawa średniowiecznych narzędzi tortur, ostoja żubrów, spa oraz szkoła rycerska.

Planujesz weekendowy wyjazd do Tykocina? Sprawdź oferty noclegowe w samym miasteczku oraz jego okolicach, zobacz: Noclegi w Tykocinie

 

Gołdap


Gołdap to jedyne warmińsko-mazurskie uzdrowisko, więc jeśli chcesz pooddychać zdrowym, czystym powietrzem, przyjedź właśnie tutaj. Nie tylko ono jest atutem Gołdapi, w pobliżu miasta znajdziesz jeziora, rzeki oraz szlaki tajemniczej Puszczy Rominckiej.

Sierpniowy weekend rozpocznij od poznania uzdrowiskowych walorów miasteczka. Posiedź koło tężni, odwiedź pijalnię wód mineralnych i wybierz się do groty solnej na naturalne inhalacje. Jednym z najciekawszych miejsc w Gołdapi jest Piękna Góra, gdzie zlokalizowano całoroczny ośrodek sportowy. W sierpniu możesz wybrać się tam do parku linowego, w regionalnej karczmie spróbujesz wyjątkowych dań, a w kawiarni obrotowej na szczycie nie tylko napijesz się kawy, ale również zobaczysz wyjątkową panoramę okolicy.

Ciekawym doświadczeniem będzie wizyta na Bezkrwawym Safari w miejscowości Zaytki. Spotkasz tu stada dzikich zwierząt – danieli, jeleni, koników Przewalskiego i dzików, a także egzotyczne zebry. Atrakcje te oferuje Gospodarstwo Ekologiczne Rodziny Rudziewiczów. Innym miejscem wartym odwiedzenia są Stańczyki, gdzie znajdują się zabytkowe wiadukty, do złudzenia przypominające rzymskie akwedukty.

 

Szukasz noclegów? Koniecznie sprawdź, co oferuje Gołdap. Wejdź i zobacz: Noclegi w Gołdapi

 

Źródło zdjęć:

Zdj. główne. fot. maxmann (pixabay.com CC0)
Zamek w Tykocinie. fot. Jeroen Fossaert (flickr.com CC BY-SA 2.0)
Rynek w Tykocinie. fot. Jeroen Fossaert (flickr.com CC BY-SA 2.0)
Synagoga w Tykocinie. fot. Adam Jones (flickr.com CC BY-SA 2.0)
Kapliczka na Bardzkiej Górze. fot. Kris Duda (flickr.com CC BY 2.0)
Bardzka Góra. fot. Kris Duda (flickr.com CC BY 2.0)

Następny artykuł Pogoda na pierwszy tydzień...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!