4 powody, dla których warto odwiedzić Wilczy Szaniec

4 powody, dla których warto odwiedzić Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec to jedna z atrakcji turystycznych okolic Kętrzyna, którą warto umieścić na liście miejsc do zwiedzenia. Dlaczego? Są przynajmniej cztery powody.

Bliskie spotkanie z przeszłością


Nie oszukujmy się, wizyta w Wilczym Szańcu ma w dużej mierze charakter edukacyjny. Na szczęście historia przedstawiona jest tutaj w przystępnej, łatwej do przyjęcia formie. Już fakt przebywania w tym samym miejscu, co najbardziej znienawidzony człowiek XX wieku wywiera duże wrażenie. Podobnie jak pozostałości betonowych bunkrów, które tworzyły kompleks Kwatery Głównej Hitlera. Zniszczone kolosy przypominają o rozmachu przedsięwzięcia podjętego, by Führer mógł podbijać świat.

Prace nad wzniesieniem Wilczego Szańca rozpoczęto jesienią 1940 roku, kilka miesięcy przed napaścią Trzeciej Rzeszy na ZSRR. Nie bez przyczyny wybrano właśnie tę lokalizację – las był trudno dostępny i znajdował się blisko granicy, a prace mogły być prowadzone w najwyższej tajemnicy. Okoliczni mieszkańcy myśleli, że powstają tam zakłady chemiczne, gdy w rzeczywistości w ich sąsiedztwie budowano mocne schrony, baraki i lotnisko. Wszystko świetnie zamaskowane, skryte w gąszczu drzew i krzewów, zakamuflowane barwami ochronnymi i obsadzone trawą, a dodatkowo także zaminowane. Kompleks otaczała taka tajemnica, że podczas wojny alianci nie natrafili na ślad Wilczego Szańca…

Warto również dodać, że właśnie w Wilczym Szańcu podjęto jedną z prób pozbawienia życia Hitlera. Dyktator wyszedł z niej jednak prawie bez szwanku, tylko z niedużymi obrażeniami.

Ciekawie zaaranżowane wystawy


Jak już wspominaliśmy historia w Wilczym Szańcu podana jest w sposób łatwy do przyswojenia. Turyści mogą wejść na teren dawnej kwatery w towarzystwie przewodnika lub zwiedzać ją na własną rękę – tło historyczne przybliżają bowiem tablice informacyjne. Ale to oprowadzający znają anegdotki związane z tym miejscem, a dodatkowo potrafią udzielić odpowiedzi na każde, nawet najdziwniejsze, pytania turystów.

Po zmianie zarządcy Wilczego Szańca, obecnie są nim Lasy Państwowe, można obserwować wiele zmian w tym miejscu. To nie tylko lepiej wyeksponowane bunkry, ale również wystawy multimedialne, przedstawiające wydarzenia drugiej wojny światowej na terenach polskich. Wykorzystują one zarówno obraz, jak i dźwięk, co przykuwa uwagę turystów i każe zostać chwilę dłużej.

Interesujące atrakcje


Czy można się dobrze bawić w takim miejscu jak Wilczy Szaniec? Oferta atrakcji dostosowana jest do jego charakteru. Na liście znalazły się na przykład przejażdżki odrestaurowanymi samochodami wojskowymi zarówno z epoki, jak i czasów późniejszych,zy filmy w tamtejszymi kinie. W sierpniu leśnicy zorganizowali rekonstrukcję historyczną, w której pokazaną jedną z potyczek stoczonych z Niemcami przez żołnierzy z grupy „Kampinos”. Zadbano o każdy szczegół wydarzenia – duże wrażenie robił profesjonalizm rekonstruktorów, rekwizyty, nie pominięto też tak ważnych kwestii jak oprawa muzyczna czy multimedia.

Atrakcyjna okolica


Wilczy Szaniec położony jest na terenie Nadleśnictwa Srokowo, zatem spragnieni kontaktu z przyrodą, mogą wybrać się na spacer po okolicy. Oczywiście nie wszędzie można wchodzić, dlatego radzimy trzymać się wyznaczonych szlaków i tras pieszych bądź rowerowych. Poza tym warto wybrać się także do niedalekiego Kętrzyna, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych, czy wsi Nakomiady, gdzie znajduje się barokowy pałac powstały na początku XVIII wieku.

Następny artykuł Pogoda na pierwszą połowę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!