4 szlaki w Górach Słonnych na wiosnę

4 szlaki w Górach Słonnych na wiosnę

Góry Słonne to jeszcze mało odkryte przez turystów pasmo Karpat, znajdujące się na terenach Polski i Ukrainy. Warto więc skorzystać z wiosennej pogody, by na własne oczy zobaczyć cuda tej niezwykłej krainy.

Góry Słonne rozciągają pomiędzy dolinami rzek San i Stryj. Można tu spotkać słone źródełka, które wypływają z ich wnętrza. Jednak to niejedyne atrakcje w tym karpackim paśmie górskim - warto tu przyjechać dla unikatowej przyrody, objętej ochroną parku krajobrazowego i rezerwatów, należącej również do programu Natura 2000. Poznanie wszystkich ciekawych miejsc w regionie, ułatwiają szlaki i trasy tematyczne wytyczone dla turystów.

 

Na przełęcz Przysłup


Przy drodze prowadzącej do Leska, znajduje się miejscowość Tyrawa Wołoska. Warto wybrać ją na miejsce postoju i udać się na wędrówkę ku przełęczy Przysłup. Trasa oznaczona jest kolorem czerwonym i prowadzi przez zalesiony górski grzbiet aż do przełęczy. Po dotarciu na miejsce, można spędzić tu chwilę, oglądając z platformy widokowej bieszczadzkie masywy i dolinę Sanu.

Już teraz sprawdź oferty noclegowe w Lesku, wejdź: Noclegi w Lesku


Platforma znajduje się po południowej stronie grzbietu. Ustawiono przy niej tablicę informacyjną, która pomaga zorientować się w widzianej panoramie.

 

Zielonym szlakiem przez Góry Słonne


Warty odwiedzenia jest również Park Krajobrazowy „Góry Słonne”, który można zwiedzić podczas wycieczki rowerowej. Cykliści powinni wybrać szlak zielony. Zaczyna się w Lesku, by po kilku kilometrach doprowadzić do parku krajobrazowego. Turyści powinni zobaczyć wtedy spore wzniesienie, na którym znajdują się ruiny zamku Kmitów. Prowadzi do nich ścieżka, zaczynająca się na parkingu przy trasie Lesko-Załuż. Trud wspinaczki na pewno się opłaci, bo ze szczytu roztacza się niesamowity widok na San i Bieszczady.

Planujesz zdobywanie bieszczadzkich szlaków? Oprócz trasy wycieczki zaplanuj też noclegi! Wejdź i zobacz: Noclegi w Bieszczadach

Po krótkim postoju można ruszać w drogę, kierując się na Bezmiechową Dolną i Górną, za którą zaczynają się rezerwaty „Dyrbek” i „Buczyna w Wańkowej”, gdzie rośnie wiekowy drzewostan. Następnie trasa prowadzi do Olszenicy, a stamtąd do Wańkowej. Można tam zobaczyć miejsca, w których dwieście lat temu wydobywano ropę naftową. Z Wańkowej szlak wiedzie do Łodyni, gdzie łączy się z niebieską trasą rowerową, kończącą się w Ustrzykach Dolnych.

Zmęczeni powinni znaleźć chwilę na odpoczynek w Ustrzykach lub zostać tam na noc. Najciekawsze miejsca noclegowe można znaleźć na: Noclegi w Ustrzykach Dolnych

 

Szlakiem Ikon Doliny Sanu


Góry Słonne kryją tyle ciekawych miejsc, że zdecydowano się utworzyć szlaki tematyczne. Jednym z nich jest Szlak Ikon Doliny Sanu, który oznakowany jest na niebiesko. Trasa liczy sobie blisko 70 kilometrów i rozpoczyna się w Sanoku, w którym znajduje się Muzeum Ikon, gdzie oprócz nich można obejrzeć także dzieła Zdzisława Beksińskiego! W Sanoku warty odwiedzenia jest też skansen, prezentujący kulturę ukraińskiego pogranicza oraz zamieszkujących go grup etnicznych: Łemków, Bojków, Dolinian oraz Pogórzan.

Już teraz sprawdź oferty noclegów w Sanoku i jego okolicach, wejdź: Noclegi w Sanoku

Trasa biegnie przez miejscowości, w których znajdują się cerkwie prawosławne. Obecnie niektóre świątynie zostały zamienione na rzymskokatolickie kościoły, jednak ich drewniany styl nadal zachwyca. Podążający tym szlakiem turyści, miną m.in. Międzybrodzie, Hłomczę, Dobrą Szlachecką, Tyrawę Solną i Wołoską oraz Hołuczków. Końcowym punktem są Olchowce, w których nadal można podziwiać najstarszą drewnianą cerkiew.

 

Polskie ślady wojaka Szwejka


Kto nie zna wojennych przygód Szwejka, bohatera książki Jarosława Haszka? Niewiele osób wie, że część niesamowitych historii przeżył właśnie na terenie Gór Słonnych! Proponujemy więc wyprawę śladami Szwejka, po oznaczonej żółto-czarno trasie.

Na całej długości szlaku umieszczono tablice informacyjne z cytatami oraz informacjami o pobycie Szwejka w danej miejscowości. Można je znaleźć w: Komańczy, Krościenku, Sanoku, Przełęczy na Słonnych, Szczawnie, Tyrawie Wołoskiej i kilku innych miejscach. Trasę można pokonać zarówno rowerem, jak i pieszo. Piechurzy będą musieli przejść przez góry, skąd szlak doprowadzi ich do Przemyśla i Sanoka. W Sanoku koniecznie trzeba odnaleźć ławeczkę, na której siedzi Szwejk - pomnik cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów.

Następny artykuł Kotor - perła Adriatyku

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!