5 mazurskich muzeów, które warto zwiedzić

5 mazurskich muzeów, które warto zwiedzić

Region mazurskich jezior ma wiele do zaproponowania turystom, którzy spędzają tu wolny czas. Szlaki żeglarskie, rowerowe a także zabytki i muzea. Przedstawiamy kilka miejsc szczególnie wartych odwiedzenia.

Będąc na Mazurach warto wybrać się do jednego z muzeów, które znajdują się w regionie. To historia podana w pigułce i, co ważne, świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem


Bitwa pod Grunwaldem, historyczne zwycięstwo króla Jagiełły nad krzyżakami, nadal uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Jednak niewiele osób kojarzy ją z Mazurami – a pole bitwy znajduje się pomiędzy trzema mazurskimi wsiami: Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem. Ustawiono tu Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, który składa się z granitowego obelisku, jedenastu trzydziestometrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi oraz amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową i mapą plastyczną z kolorowych kamieni, pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą. Co roku bractwa rycerskie z całej Europy organizują tu rekonstrukcję bitwy, przyciągającą tysiące widzów!

Muzeum Budownictwa Ludowego


Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to jedno z ciekawszych muzeów na Mazurach. W skansenie znalazły się budynki z Warmii, Mazur, Powiśla i pruskiej części Litwy. Turyści mogą zobaczyć, jak dawniej wyglądały zabudowania wiejskie, przemysłowe i sakralne. W sezonie organizowane są tu imprezy plenerowe – targi regionalne, warsztaty oraz słynny Festiwal Bałtyjski.

Muzeum Gałczyńskiego


W Praniu niedaleko Rucianego-Nidy znajduje się leśniczówka, w której wakacje spędzał Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najzdolniejszych polskich poetów. W latach 80. XX wieku powstało tu upamiętniające go muzeum. Dużą atrakcją są letnie wieczorki poetyckie, w których biorą udział najlepsi polscy artyści. Warto wiedzieć, że w pobliżu leśniczówki wytyczono ścieżkę spacerową imienia Gałczyńskiego – naprawdę warto wybrać się na przechadzkę jego śladami.

Muzeum Twierdzy Boyen


Słynna Feste Boyen w Giżycku to nie tylko muzeum, jest to kompleks, którym organizowane są imprezy plenerowe, rekonstrukcje historyczne i wiele innych wydarzeń. Powstała w XIX wieku twierdza pełniła na początku wyłącznie funkcje obronne, ale wraz z upływem lat jej militarne znaczenie wyraźnie słabło. Boyen była między innymi szpitalem, laboratorium oraz ośrodkiem szkoleniowym niemieckiej Abwehry. Obecnie twierdza udostępniona jest zwiedzającym.

Muzeum Sprzętu Wojskowego


Odwiedzając Mrągowo nie można ominąć Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie pod gołym niebem wyeksponowano zabytkowe pojazdy. W kolekcji znalazły się pojazdy gąsienicowe, transportery pływające oraz ciągniki artyleryjskie. Prawdziwą gratką jest możliwość zorganizowania przejażdżki czołgiem lub wojskową ciężarówką!

Następny artykuł Plaża w Mrzeżynie jesienią...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!