5 miejsc, które musisz odwiedzić w Ostródzie i jej okolicach

5 miejsc, które musisz odwiedzić w Ostródzie i jej okolicach

Główną zaletą Ostródy jest przede wszystkim jej położenie. Miasto otacza kilka jezior, z najpopularniejszym Drwęckim na czele. Dużą atrakcję stanowi również kanał łączący ją z Elblągiem, a to przecież nie jedyne atrakcje Ostródy.

Jak spędzić czas w Ostródzie, kiedy nie można plażować albo chce się zobaczyć atrakcje miasta? Niżej przedstawiamy kilka miejsc, które naprawdę warto jest odwiedzić.

Chcesz spędzić kilka dni w Ostródzie? Nie czekaj i już teraz sprawdź ofertę noclegową w mieście, zobacz: Noclegi w Ostródzie

Gotycki zamek


Zamek to jeden z największych ostródzkich zabytków, przypomina o czasach, gdy miasto stanowiło ważny ośrodek administracji Zakonu Krzyżackiego. Jego budowę rozpoczęto w 1349 r., jednak musiało minąć kilka dziesięcioleci zanim została ukończona. Starania budowniczych poszły niestety na marne – warownia została zniszczona przez litewskiego księcia Kiejstuta, który w 1381 r. najechał te okolice. Zamek odbudowano w latach 1407-1410, gdy Krzyżacy szykowali się do wojny z Polską. Budowla miała kształt czworoboku, otaczał ją mur oraz fosa z przerzuconym nad nią mostem. Późniejsze lata były dużo spokojniejsze – aż do wielkiego pożaru w XVIII wieku, kiedy zniszczeniu uległa wieża oraz skrzydło wschodnie. Ostródzki zamek miał także swoją wielką chwilę. W jego komnatach przez miesiąc gościł cesarz Napoleon Bonaparte. Wydawał stąd nie tylko rozkazy swoim wojskom, przeżywał także romantyczne uniesienia – właśnie w Ostródzie rozpoczął się jego romans z Marią Walewską.

Obecnie zamek udostępniony jest zwiedzającym. W jego pomieszczeniach mieści się między innymi galeria oraz muzeum.

Szukasz innych ciekawostek o tym miejscu? Wejdź i zobacz: Zamek w Ostródzie

Kościół ewangelicki


W poszukiwaniu pięknych widoków warto wybrać się na ulicę Sienkiewicza, gdzie znajduje się kościół ewangelicki. Na szczycie kościelnej wieży dostępny jest punkt widokowy – aby tam dotrzeć trzeba pokonać jednak 105 stopni. Podczas tej wspinaczki turyści mogą podziwiać mechanizm starego zegara oraz dzwony, z których największy ma prawie półtora metra średnicy. Poza tym na kilku poziomach wieży eksponowane są dary wiernych – to głównie przedmioty codziennego użytku, a cała wystawa tworzy niewielkie, ale bardzo ciekawe, muzeum etnograficzne. Ciekawostkę stanowi fakt, że Ostróda ma swój własny hejnał, który odgrywany jest właśnie z tej wieży.

Jeśli będzie taka możliwość warto obejrzeć też wnętrze kościoła, gdzie uwagę zwracają piękne witraże. Jak można umówić się na zwiedzanie? Najlepiej skontaktować się pastorem parafii Łaski Bożej, obecnie zarządzającym świątynią.

Nabrzeże Jeziora Drwęckiego


Jezioro Drwęckie to największy akwen w mieście, a do tego także świetnie zagospodarowany. Warto więc odwiedzić jego nabrzeże podczas spaceru po Ostródzie. Obowiązkowo należy wybrać się na stylowe drewniane molo, z charakterystyczną altanką. Znajdują się przy nim najbardziej klimatyczne restauracje, nic dziwnego, że są one tak popularne – z ich okien rozciąga się naprawdę niesamowity widok. Przy nabrzeżu cumuje biała flota, więc warto skorzystać z okazji, by wybrać się w rejs po jeziorze albo Kanale Ostródzko-Elbląskim.

Kanał Ostródzko-Elbląski


Rejs statkiem po trawie to jedna z największych atrakcji w okolicy, a sam kanał jest prawdziwym unikatem. Jego budowę rozpoczęto w 1844 r. i do tej pory stanowi najdłuższy szlak żeglugowy w Polsce – jego długość to ponad 84 km, z odgałęzieniami aż 151 km. Na Kanale od Ostródy do Elbląga znajduje się aż 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona). Właśnie dzięki nim podczas rejsu turyści doświadczają „płynięcia po trawie”.

Rejsy obsługuje Żegluga Ostródzko-Elbląska, z którą można opłynąć cały kanał i jego okolice.

Rezerwat Sosny Taborskiej


Rezerwat leży poza granicami Ostródy – we wsi Tabórz. Miejsce powinno zainteresować osoby szukające ciekawostek przyrodniczych, a za takie na pewno każdy uzna stare, 250-letnie sosny. Drzewa w rezerwacie mają do 40 metrów wysokości, wyróżniają się gładkimi pniami bez guzów ani sęków. Drewno sosny taborskiej w swoim czasie było wysoko cenione przez szkutników. Podczas światowej wystawy, która miała miejsce w Paryżu w 1900 roku, Francuzi określili je nawet najlepszym sosnowym surowcem świata. Dzisiaj sosna taborska jest coraz rzadziej spotykana, gdyż z lasów stopniowo wypierają ją drzewa liściaste. Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną biegnącą przez rezerwat.

fot. Iwona_Olczyk (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Paweł Szymański w Trzecim...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!