5 miejsc w okolicy jeziora Śniardwy, które trzeba zobaczyć
Śniardwy to jedno z jezior na Mazurach, które zawsze będzie się cieszyło dużą popularnością – i to zarówno wśród żeglarzy, jak i „zwykłych turystów”.
Warto więc wiedzieć, że nad brzegami Mazurskiego Morza znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Niżej prezentujemy kilka propozycji, na jakie naszym zdaniem koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
Zobacz atrakcyjne noclegi na Mazurach:
Atrakcje nad jeziorem Śniardwy – Wierzba
Mieszkańcy miejscości mówią, że jest najpiękniejsza na Mazurach! Wierzba położona jest pomiędzy jeziorem Śniardwy, Bełdany i Mikołajskim – kilka kilometrów od niezwykle popularnych Mikołajek. Jeśli więc chcecie trochę odpocząć od tego gwarnego mazurskiego kurortu, Wierzba będzie doskonałym wyborem. Dostaniecie się tu zarówno lądem, jak i wodą, na przykład korzystając z przeprawy promowej. Przy ośrodku wypoczynkowym PAN dostępny jest przytulny port, gdzie żeglarze są naprawdę mile widziani.
Zobacz noclegi w Wierzbie i okolicy:
Co zobaczyć nad Śniardwami: Popielno i stacja badawcza PAN
Popielno znajduje się w sąsiedztwie Wierzby, za to bezpośrednio nad brzegiem jeziora Śniardwy. Chociaż słynie przede wszystkim z hodowli konika polskiego w Stacji Badawczej PAN, to warto znaleźć chwilę na spacer przez tę urokliwą miejscowość. Każdego na pewno zachwycą stare mazurskie domki, które powoli zaczynają być rzadkością. Największą atrakcją w miejscowości są oczywiście zwierzaki – nie tylko konie, ale jelenie, bobry oraz bydło. Można je obserwować w warunkach zbliżonych do naturalnych. Na turystów czekają tu również ścieżki przyrodnicze oraz możliwość odwiedzenia niedużego muzeum.
konik polski, fot. Julija, Adobe Stock
Wyspy na jeziorze Śniardwy: Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów
Na Śniardwach znajduje się osiem wysp – można tam korzystać z kąpieli słonecznych i większej niż gdzie indziej prywatności. Dlaczego naszą uwagę skupiamy przede wszystkim na Czarcim Ostrowie oraz Szerokim Ostrowie? Szeroki Ostrów to największa wyspa na jeziorze, leżąca w pobliżu miejscowości Niedźwiedzi Róg. Z lądem połączona jest za pomocą grobli, którą budowali jeńcy podczas ostatniej wojny światowej. Chociaż obecnie nikt jej nie zamieszkuje, to uważne oko dostrzeże ślady po dawnych zagrodach. Na wyspie znajduje się także świetny punkt widokowy.
Z kolei aby dotrzeć na Czarci Ostrów potrzebna jest łódka. Warto podjąć jednak ten wysiłek, bo dzięki temu będzie można zobaczyć pozostałości dawnego fortu. Był tu również ośrodek kultu Galidnów oraz, ale to już legenda, miejsce ukrycia diabelskiego skarbu.
Zobacz noclegi w okolicy:
Galindia – spotkanie z przeszłością nad jeziorem Śniardwy
Chociaż Mazurski Eden leży nad brzegiem Bełdan, to naprawdę polecamy to miejsce. Tylko tutaj przeszłość nie wydaje się taka odległa – wszystko dzięki świetnemu zaaranżowaniu terenu. Wszystko wokół naprawdę przypomina czasy, w których żyli Galidowie. Na turystów czeka możliwość zwiedzania skansenu, labiryntu demonów i innych interesujących miejsc. Dodatkową gratką są inscenizacje dawnych obrzędów oraz próby odtworzenia codziennego życia plemienia.
Nowe Guty – tu też warto się zatrzymać
Miejscowość leży na wschodnim brzegu Śniardw. Turyści są urzeczeni wyglądem tej wioski, zabudowa zachowała bowiem sporo urokliwych domków z polnego kamienia. Dużym atutem jest jej położenie – i nie mamy na myśli brzegu jeziora. Miejscowość otaczają lasy wchodzące w skład Puszczy Piskiej, niedaleko znajduje się ciekawy przyrodniczo kompleks bagien. Przez Nowe Guty biegnie też trasa rowerowa, którą można objechać całe jezioro.
Zobacz noclegi w Nowych Gutach:
Komentarze