5 najbardziej widokowych miejsc w Polsce. Gdzie się wybrać?
O tym, jak piękny jest nasz kraj, wie chyba każdy. Podczas każdego urlopu, niezależnie od pory roku, odkrywamy miejsca niezwykłe. Nie da się ukryć, że lubimy podziwiać niezwykłe krajobrazy. I właśnie na tym chcieliśmy się skupić w poniższym artykule. Widoki podczas pobytu w górach, nad morzem, czy w wielu polskich miastach zapierają dech w piersiach. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by nacieszyć oczy niezwykłą panoramą? O tym poniższy artykuł.
Na wstępie warto podkreślić, że by móc podziwiać niezwykłą panoramę i poczuć się niczym ptak, musimy podjąć odrobinę wysiłku. Niektóre z miejsc są łatwo dostępne, a na inne musimy wdrapać się stromymi szlakami górskimi, czy stopniami schodów. Każda pora roku jest dobra, by wybrać się w te właśnie miejsca. Sezon wiosenno-letni, polska złota jesień, a może zimowa kraina? Wybór jest uzależniony tylko i wyłącznie od Ciebie. Pewne jest natomiast to, że będziesz zachwycony, pomimo wysiłku związanego z dotarciem w to właśnie miejsce.
Okres pandemii, w którym obecnie się znajdujemy, sprzyja tego typu wyprawom, np. podczas wycieczek jednodniowych. Pozwoli to choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i pozwoli wykonać naprawdę niezwykłe fotografie. Warto zaznaczyć, że nasz przegląd miejsc ma charakter subiektywny. Atrakcyjne i widokowe miejsca w Polsce można tak naprawdę wymieniać w nieskończoność.
Które miejsca w Polsce są najbardziej widokowe?
Dobrze jest czasem spojrzeć na wszystko z dystansu i odpowiedniej perspektywy. By było to możliwe, potrzebny jest niezwykły punkt widokowy, a w Polsce takich miejsc nie brakuje. Panorama, która rozpościera się z przedstawionych poniżej miejsc jest naprawdę niezwykła. Oto nasz subiektywny ranking miejsc wartych uwagi.
-
Sokolica w Pieninach
Przegląd wyjątkowych miejsc rozpoczynamy od szczytu górskiego w Pieninach, który kojarzy chyba każdy - przynajmniej ze zdjęć znajdujących się w przewodnikach, książkach i internecie. Sokolica, bo o niej mowa, jest szczytem o wysokości 747 m n.p.m. Jeśli mamy w planach mamy zdobycie tego szczytu, warto jest połączyć wędrówkę ze zdobyciem drugiego popularnego szczytu Pienin - Trzech Koron i to właśnie od tego miejsca warto rozpocząć wędrówkę. Prawdziwą wisienką na torcie powinno być wejście na Sokolicę właśnie.
fot. Karol Wiak
Warto zdobyć szczyt, wybierając wariant trasy przez Zamek Pieniński. Trasa stromo opada w dół, potem znów się wznosi - jest swego rodzaju stromą sinusoidą i potrafi być naprawdę wymagająca, jednak dla chcącego nic trudnego. Szczególnie wymagające jest przejście przez Sokolą Perć, jak i samo podejście na Sokolicę. Trasa nie jest łatwa, ale widoki wszystko wynagrodzą. Pocieszający w tym wszystkim jest fakt, że na samym szczycie Sokolicy mamy zdecydowanie więcej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku Trzech Koron. Można w związku z tym odpocząć, zjeść kanapkę i napić się wody. Powrót z Sokolicy do Krościenka powinien nam zająć nieco ponad godzinę. Widok na przełom Dunajca i słynną sosnę na zboczu Sokolicy to jeden z najpiękniejszych górskich widoków w Polsce.
Sprawdź również: Ciekawe trasy spacerowe po Pieninach i Beskidzie Sądeckim
Apartamenty gościnne na wzgórzu Edyta i Dariusz Derkacz
Krościenko nad Dunajcem, ul. Karola Wojtyły - Papieża
Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 9.8
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Pieninach
-
Most Pokutnic we Wrocławiu
Kolejne z miejsc pozwoli nam na obserwację niezwykłej panoramy Wrocławia i najbliższej okolicy wrocławskiego Rynku. Widok z tego miejsca jest naprawdę wyjątkowy i jest świetną alternatywą dla bardziej popularnego i obleganego miejsca w mieście, czyli wieży Sky Tower.
fot. Karol Wiak
Na Most Pokutnic musimy dostać się schodami, dość wąskimi i stromymi. Most znajduje się w kościele pw. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Jest to kładka, która łączy wieży świątyni i znajduje się na wysokości 45 metrów. Według legendy można było na niej zobaczyć dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić wąską kładką między wieżami. Warto podkreślić, że Most Pokutnic czynny jest przez cały rok. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce.
Przeczytaj również: Wrocław - weekend z dzieckiem
Już dziś zarezerwuj swój nocleg we Wrocławiu
-
Wieża Piastowska w Cieszynie
Nasza następna propozycja powinna być obowiązkowym punktem dla osób, które wypoczywają w regionie Beskidu Śląskiego lub planują wycieczkę do Czech. Warto odwiedzić cały Cieszyn, jednak najbardziej widokowym miejscem w tym właśnie mieście jest Wieża Piastowska. Jest to wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
fot. Karol Wiak
Wieża udostępniona jest do zwiedzania (za opłatą 7 zł za bilet normalny i 4 zł ulgowy). Rozpościera się z niej rozległy widok Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po dwóch stronach Olzy. Przy dobrej widoczności można podziwiać interesującą panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego. Widoki są piękne i niezwykłe. Podobnie, jak w przypadku Mostu Pokutnic we Wrocławiu, musimy tu wejść schodami.
Poznaj: Cieszyn na weekend - co warto zobaczyć?
Sprawdź oferty noclegów w Cieszynie
-
Śnieżka w Karpaczu
To oczywiste, że najwspanialsze widoki możemy podziwiać z popularnych szczytów górskich. Jednym z nich jest bez wątpienia Śnieżka w Karpaczu, na której nawet w upalne dni potrafi być niezwykle zimno, a zimą temperatury osiągają tu wartości nawet kilkudziesięciu stopni poniżej 0. Warunki nie są jednak straszne turystom i ten właśnie punkt jest chętnie odwiedzany o każdej porze roku.
fot. Karol Wiak
Obserwatorium na Śnieżce skute lodem chyba już na stałe wpisało się w element zimowego krajobrazu na Śnieżce. Panorama tego miejsca obejmuje naprawdę sporą część polskich i czeskich Sudetów. Przy dobrej widoczności, z najwyższego szczytu Karkonoszy widoki sięgają nawet 200 km – w każdym razie Wrocław można zobaczyć jak na dłoni. Polecamy ten szczyt!
Sprawdź również: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie warto się wybrać?
Oto najlepsze oferty noclegów w Karpaczu
-
Panorama Polańczyka z zapory w Solinie
Przegląd najbardziej widokowych miejsc w Polsce kończymy na Bieszczadach i miejscu, które jest szczególnie popularne w sezonie letnim. Nad tutejszym Jeziorem Solińskim wypoczywają tłumy turystów. Krajobraz samego jeziora w otoczeniu bieszczadzkich szczytów jest naprawdę niezwykły.
fot. Karol Wiak
Plusem tego miejsca jest to, że zdobędziemy je bez większego wysiłku. Musimy udać się jedynie na zaporę, znajdującą się w Solinie. Z punktu widokowego roztacza się rozległy widok na Jezioro Solińskie, Polańczyk, Bieszczady Wysokie i okolicę. Pamiątkowa fotografia jest w tym miejscu obowiązkowa.
Zobacz również: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - co robić w wolnym czasie?
Zaplanuj swój urlop i sprawdź oferty noclegów w Polańczyku
Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziecie mieć możliwość, by odwiedzić wspomniane wyżej miejsca. Jeśli macie swoje ulubione i najbardziej widokowe miejsca w Polsce, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Komentarze