5 najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Czy podczas urlopu zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w czym tkwi wyjątkowość danego miejsca? Nie da się ukryć, że wiele z nich jest w pełni tajemnicza i jednocześnie zagadkowa. W Polsce znajdziemy wiele takich miejsc, które kryją w sobie niewyjaśnione tajemnice. Mamy przyjemność przedstawić 5 z nich.
Nie od dziś wiadomo, że z pozoru zwykłe miejsce, może kryć w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Większość z nich nie została rozwikłana do dnia dzisiejszego. Niektóre kryją zaginione skarby, inne są opuszczone, a kolejne podobno nawiedzone. Warto podkreślić, że większośc z nich odwiedzamy podczas naszych podróży. Wyjątkowość i tajemniczość sprawia, że dane miejsce jest na swój sposób wyjątkowe. Poznajmy najbardziej zagadkowe miejsca w Polsce.
Przeczytaj również: 5 niezwykłych miejsc z anomalią grawitacyjną w Polsce. Co zobaczyć?
Tajemnicze i niezwykłe miejsca w Polsce - gdzie warto się wybrać?
Warto podkreślić, że większośc z nich znajdziemy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, inne znajdują się w atrakcyjnych turystycznie regionach, takich jak morze, czy góry. Są to też zabytki i atrakcje, które odwiedzamy o każdej porze roku. Co je łączy? Na pewno są zagadkowe. Poznajmy 5 najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce.
-
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamek w Ujeździe to przykład obszernego pałacu w stylu włoskim, typu palazzo in fortezza. Znajduje się w malowniczej okolicy, z której można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. Warto zaznaczyć, że budowniczym tego miejsca, który sporządził plany i wszystko nadzorował był Wawrzyniec Senes.
fot. Karol Wiak
To miejsce wyjątkowe, niegdyś od strony północnej przylegały tu piękne ogrody w stylu włoskim. Cała historia związana z tym miejscem w dalszym ciągu jest nie do końca znana. Należy zaznaczyć, że według legend, przy budowie zamku kierowano się symboliką liczba, nawiązujących do kalendarza: okien było tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile jest tygodni, natomiast sal tyle, ile miesięcy, a 4 narożne baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Do tego wszystkiego nieodkryte tunele, duchy, nierozwikłane zagadki przeszłości, zaginione skarby. To naprawdę tajemnicze miejsce w Polsce.
Sprawdź propozycje noclegów w Ujeździe
-
Kompleks “Riese’ w Górach Sowich
Kolejna propozycja pochodzi z Gór Sowich i jest to na pewno najbardziej imponujące i jednocześnie tajemnicze miejsce. Kompleks “Riese” to pohitlerowski kompleks na terenie Polski, skrywający w sobie wiele tajemnic, umiejscowionych w podziemnych korytarzach. Szacuje się, że gdyby Niemcy mogli dokończyć ten projekt, to na terenie Dolnego Śląska powstałoby podziemnie miasto dla 20 tysięcy osób.
Obecnie w miejscowości Głuszyca znajduje się wejście do największego podziemnego kompleksu tuneli Osówka. Wydrążone w 1943 roku miały połączyć miejscowości Książ, Osówka, Włodarz, Walim i Rzeczka. Czemu miały służyć te tunele? Tego nie rozwikłano po dziś dzień. Z tamtego okresu nie zachowały się żadne dokumenty ani projekty budowlane. Możemy się jedynie domyślać, jakim celom miało służyć podziemne miasto.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Głuszycy
-
Kamienne kręgi na Kaszubach
Skoro były góry, to musi być też morze. A jeśli już mowa o tym regionie, to bez wątpienia najbardziej zagadkowym miejscem w tej części kraju są kamienne kręgi, określane mianem “polskiego Stonehenge”, znajdujące się w Węsiorach, Odrach, Leśnie.
To na pewno miejsce, które jest dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Można tu przyjechać o każdej porze, również zimą. Jednak to właśnie w sezonie letnim odwiedza je dość liczna grupa turystów z całej Polski, a coraz częściej również z innych państw. Na pewno nie jest to tak popularne i oblegane miejsce, jak to celtyckie, ale na pewno przyciąga uwagę każdego miłośnika historii i turysty, który ma przyjemność wypoczywać w najbliższej okolicy.
fot. KASZTAN115/ zdjecia.nocowanie.pl
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Polskie Stonehenge - magiczne miejsce na wyciągnięcie ręki. Gdzie się znajduje?
Nie ulega żadnej wątpliwości, że Kamienne Kręgi na pewno są popularną atrakcją turystyczną na Kaszubach. Jedni przyjeżdżają tu, wierząc w to, że jest to miejsce święte. Ważna jest również kwestia niezwykłych zjawisk, które zostały tu zaobserwowane m.in. przez okolicznych mieszkańców. Widzieli oni liczne ciekawe zjawiska na niebie, które miały ścisły związek z istotami pozaziemskimi.
Niezwykle ważna w tym wszystkim wydaje się również przestroga dla osób silnie zestresowanych życiem, a prowadzących samochód. Widnieje ona w pobliżu Kamiennych Kręgów. Można się z niej dowiedzieć, że po takiej "energetycznej kąpieli" należy co najmniej godzinę odpocząć gdzieś w pobliżu. Ma to związek z tym, że nasz mózg zostaje zresetowany i jest w stanie głębokiej relaksacji. Mogą pojawić się obrazy jak z innego świata i prowadząc samochód istnieje ryzyko spowodowania wypadku.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Węsiorach
-
Międzyrzecki Rejon Umocniony na Ziemi Lubuskiej
Również Ziemia Lubuska ma swoje zagadkowe miejsce. Może nie jest to region zbytnio oblegany podczas wakacji, ale każdy powinien odwiedzić to miejsce, w szczególności, gdy chce odkryć coś naprawdę wyjątkowego.
To najdłuższy kompleks korytarzy militarnych w Europie, który był budowany przez Niemców od roku 1934. Fortyfikacje tworzyły żelbetonowe bunkry połączone ze sobą labiryntem podziemnych przejść, umieszczonych głęboko pod ziemią.
fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl
Obecnie istnieje możliwość zwiedzania bunkrów. Do wyboru jest kilka tras o różnym poziomie trudności.
W podziemiach MRU utworzone zostały dwa rezerwaty faunistyczne (Nietoperek i Nietoperek II), w których co roku zimuje trzydzieści tysięcy nietoperzy. Wejścia do rezerwatów zamknięte są specjalnymi kratami, a same obiekty udostępnione zwiedzającym.
Wejścia do bunkrów znajdują się w miejscowości Pniewo, blisko drogi krajowej 3 E-65. Miejsce łatwo zobaczyć – wyróżnia je bowiem radziecki czołg T-34 i budynki pomalowane w barwy maskujące.
Ośrodek Wczasowo Wypoczynkowy Dzierżoniów
Lubrza, ul. Świebodzińska
Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe Lubrza 8Oto najlepsze opcje noclegów w Pniewie
-
Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju
Przegląd najbardziej zagadkowych miejsc kończymy na czymś naprawdę wyjątkowym. Już samo przekroczenie progu tego miejsca na pewno jest swego rodzaju odwagą. O jakim miejscu mowa? To Kaplica Czaszek, znajdująca się w Kudowie-Zdroju.
Jest ona olbrzymim grobowcem ofiar wojen śląskich (1740-42, 1744-45) oraz ówczesnych chorób zakaźnych. Kaplica dosłownie zbudowana jest z czaszek i kości ludzkich, którymi wyłożone są ściany i sufit. Pod podłogą natomiast spoczywają szczątki kilkudziesięciu tysięcy ludzi.
Kaplica powstała w 1776 roku z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka. Jej budowa trwała 8 lat. Miejsce to stwarza możliwość refleksji nad przemijalnością i kruchością ludzkiego życia. Corocznie w nocy z 14 na 15 sierpnia odprawiana jest tutaj msza w intencji wszystkich, którzy tu spoczywają. Kaplica Czaszek jest miejscem unikatowym w Polsce, a w Europie można znaleźć tylko 3 podobne lokalizacje, więc tym bardziej warto się tam wybrać.
Już dziś zarezerwuj nocleg w Kudowie-Zdroju
Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas miejsca, zainspirują Was do zorganizowania podróży w zagadkowe i niezwykłe miejsce. To tylko kilka przykładów. Jeśli przychodzi Wam do głowy jeszcze jakaś atrakcja, zabytek lub region, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Komentarze