5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

Wędrówki po górach to wśród większości osób ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, zarówno podczas urlopu, a coraz częściej również podczas wycieczek jednodniowych i weekendowych. Nie da się ukryć, że ta aktywność pozwala się zrelaksować i oderwać od codzienności. Najczęściej decydujemy się na wędrówkę krótkim szlakiem, ale w Polsce są również tzw. szlaki długodystansowe, których długość wynosi nawet 100 km. Gdzie warto się wybrać?

Jeśli chcemy wybrać się na wędrówkę którymś ze szlaków długodystansowych, które są dostępne w Polsce, warto poświęcić na to przynajmniej kilka dni. Z tego typu możliwości możemy z powodzeniem korzystać przez cały rok. O każdej porze roku możemy podziwiać naprawdę malownicze krajobrazy w różnorodnych odsłonach. Dla chcącego nic trudnego. Jeśli ktoś bardzo chce, to jest w stanie pokonać ten dystans, w szczególności, że trasy są niezwykłe, a czasem również trudne i wymagające. Jeśli planujemy wybrać się na tego typu wędrówkę, to musimy pamiętać o tym, że jest ona przeznaczona dla bardziej zaawansowanych turystów. Taka aktywność na pewno pozwoli nam poznać góry wzdłuż i wszerz.


Sprawdź również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Najlepsze szlaki długodystansowe w Polsce - gdzie się wybrać?


Poniższe zestawienie prezentuje najbardziej popularne i najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce, oczywiście długodystansowe. Ich długość i setki kilometrów mogą niektórych przerazić, ale jesteśmy pewni tego, że jeśli przejdziecie kawałek, to na pewno będziecie chcieli iść dalej. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny ranking pozwoli Wam zaplanować urlop, być może już podczas nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Główny Szlak Beskidzki


To oczywiste, że najlepiej jest rozpocząć od najdłuższego i najbardziej popularnego szlaku długodystansowego w Polsce. Jego długość to aż 519 km. Swój początek bierze w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, a kończy się w Wołosatem w Bieszczadach. Jeśli chcemy przejść tym właśnie szlakiem koloru czerwonego, to musimy poświęcić na to około 165 godzin, czyli około tygodnia - oczywiście nie wliczamy tu czasu potrzebnego na odpoczynek. W rzeczywistości jest to zazwyczaj 3 tygodnie. 

 

 

fot. JerzyGorecki / pixabay.com, CC0

 

Suma podejść w przypadku tego szlaku wynosi 22700 m, a suma zejść 22300 m. W czym tkwi jego wyjątkowość i trudność. Jest to na pewno najbardziej wymagający szlak długodystansowy w Polsce - jego pokonanie jest porównywane do 20-krotnego wejścia na Rysy z Morskiego Oka. Im bardziej podążamy na wschód, tym jest trudniej. Trasa często zagląda do wsi i miasteczek, więc nie ma potrzeby dźwigania większych ilości prowiantu. Wyróżnia się różnorodnością krajobrazów - od szerokich panoram na Beskidy i Tatry na zachodzie, przez sielskie pejzaże starych łemkowskich wsi, po słynne połoniny w Bieszczadach na wschodzie.


Miejscowości, które znajdują się po drodze to m.in. Ustroń, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, czy Wołosate. Wrażenia na pewno będą niezapomniane.

 

 

Apartamenty i Pokoje Bocianówka

Apartamenty i Pokoje Bocianówka

Ustroń, ul. Ignacego Daszyńskiego

Apartamenty Ustroń 9.7
Pokoje w Ustrzykach

Pokoje w Ustrzykach

Lutowiska, ul. Ustrzyki Górne

Kwatery i pokoje Lutowiska 9.5

 


Sprawdź oferty noclegów w Beskidach i Bieszczadach


  • Główny Szlak Karpacki


To drugi pod względem długości i trudności długodystansowy szlak w Polsce. Na pewno charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem i pięknem gór. Wędrówkę rozpoczynamy z Rzeszowa, z Pogórza Dynowskiego, a kończymy w Grybowie w Beskidzie Niskim

 

 

fot. krystianwin / pixabay.com, CC0

 

Długość szlaku wynosi 445 km, a jego pokonanie powinno zająć około 140 godzin, czyli około dzień krócej, niż ma to miejsce w przypadku Głównego Szlaku Beskidzkiego. Suma podejść i zejść wynosi 15000 m. Niezwykłość trasy przejawia się przede wszystkim w tym, że prowadzi ona przez odludne lub słabo zagospodarowane tereny. To doskonała propozycja dla osób, które lubią bliski kontakt z naturą.


Do najciekawszych miejsc na trasie należy zaliczyć Rzeszów, Krasiczyn, Przemyśl, Bieszczady i Jezioro Solińskie, a także Grybów.

 

 

 


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Rzeszowie i Grybowie


  • Szlak Wygasłych Wulkanów


Były najdłuższe szlaki długodystansowe, to warto jest teraz zaprezentować nieco krótszą propozycję, którą powinniśmy przejść w 2-3 dni. Szlak Wygasłych Wulkanów to propozycja o długości 85 km, prowadząca z Legnickiego Pola do Złotoryi. Suma podejść wynosi tu 1700 m, a suma zejść 1640 m. Trasa niezwykle ciekawa i malownicza - prowadzi przez Krainę Wygasłych Wulkanów, znajdujących się na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego

 

 

fot. razmich / pixabay.com, CC0

 

Wyróżnia się tym, że nie ma tu tłumów i komercji - doskonale sprawdzi się dla każdego miłośnika gór. Znajdziemy tu ciszę, spokój, piękną naturę, malownicze pejzaże oraz bogatą historię.


Wśród najciekawszych punktów na tej trasie, znajdziemy m.in. drewniany Kościół Pokoju, Wąwóz Myśliborski, Czartowska Skała, Organy Wielisławskie, Zamek Grodziec, czy Kopalnia Złota Aurelia.

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Legnickim Polu i Złotoryi


  • Szlak dookoła Kotliny Jeleniogórskiej


O wyjątkowości i malowniczości Kotliny Jeleniogórskiej chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli chcemy poznać to miejsce od A do Z, to warto wyruszyć na wyprawę szlakiem, który prowadzi dookoła kotliny. Jego długość wynosi 137 km, a pokonanie powinno nam zająć kilka dni. Suma podejść i zejść w tym przypadku wynosi 5500 m. Wędrówkę rozpoczynamy i kończymy w Szklarskiej Porębie

 

 

fot. razmich / pixabay.com, CC0

 

Każdego roku na tym właśnie szlaku organizowana jest impreza turystyczno-sportowa. Celem jest pokonanie szlaku w przeciągu 48 godzin. Ma to upamiętnić dwóch ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy zginęli podczas akcji ratowniczej w rejonie Kotła Małego Stawu. Trasa na pewno jest wymagająca, ale i obfitująca w wiele wspaniałych krajobrazów. Możemy przejść nią spokojnie i nacieszyć oczy Karkonoszami, Rudawami Janowickimi, Górami Kaczawskimi i Izerskimi. To naprawdę wyjątkowa propozycja!

 

 

 


Wybierz dla siebie nocleg w Kotlinie Jeleniogórskiej


  • Szlak Zamków Piastowskich


Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować propozycję, która powinna zainteresować miłośników gór, jak i historii zamków, których w Polsce jest naprawdę wiele. Szlak Zamków Piastowskich, o długości 146 km, pozwoli nam poznać wiele wspaniałych miejsc. Wędrówkę rozpoczynamy z Zamku Grodno, a kończymy przy Zamku Grodziec

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Pokonanie tego szlaku powinno nam zająć kilka dni. Suma wejść i zejść w tym przypadku wynosi 4400 m. Wędrówka tym szlakiem umożliwia łącznie poznanie 15 zamków, w tym: Zamku Książ, Zamek Grodno, Zamek Świny, Zamek Bolczów, czy Zamek Grodziec. Trasa jest stosunkowo łatwa, idealna dla początkujących piechurów. Możemy tu podziwiać Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską, czy Dolinę Bobru. Naprawdę warto!


Sprawdź również: 17 polskich zamków wartych zobaczenia


Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycje sprawią, że w najbliższym czasie wyruszycie na wyprawę którymś z powyższych szlaków. To niezwykła przygoda i możliwość oderwania się od codzienności. 



Źródło: wiecznatulaczka.pl




Następny artykuł Wypoczynek na wsi. Dlaczego...

Komentarze (1)

Rado

A gdzie info o długodystansowym Głównym Szlaku Sudeckim, w tej chwili drugim co do długości trasy ?

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!