5 najpiękniejszych kościołów w górach w Polsce
Podczas każdej naszej podróży, bardzo często zdobywamy górskie szczyty, wypoczywamy na plażach, odkrywamy nowe miejsca, czy też zwiedzamy tutejsze zabytki. Spora część osób, mając taką okazję, odwiedza również najpopularniejsze świątynie i kościoły. Nie da się ukryć, że najpiękniejsze z nich znajdziemy w polskich górach. Monumentalne i pełne uroku lub te mniejsze, położone w niezwykłej scenerii - takie właśnie świątynie znajdziemy w popularnych miejscowościach w Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach, czy Beskidach. W tym artykule przedstawimy 5 najpiękniejszych kościołów w polskich górach.
W popularnych miejscowościach górskich znajdziemy naprawdę mnóstwo miejsc, które koniecznie warto odwiedzić podczas naszego urlopu. Każde z tych miejsc jest nierozerwalnie związane z kulturą góralską i niezwykłym, malowniczym położeniem i to właśnie w tym tkwi cały urok tych miejsc. Zwykle są to drewniane, wiekowe kościoły, w pięknym otoczeniu, wzbogacone pracami lokalnych artystów i samych mieszkańców. Każde z tych miejsc zagwarantuje, że nieco lepiej poznamy kulturę i historię danego regionu. Czy jest taki kościół w górach, który można z powodzeniem uznać za najpiękniejszy kościół w Polsce?
Które kościół w górach jest najpiękniejszy?
Wybór jest niezwykle trudny, bo każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny klimat. Przygotowana przez nas lista zawiera po jednej świątyni z jednego regionu górskiego. Mamy nadzieję, że podzielacie nasze zdanie i przy okazji wizyty w tych miejscowościach, odwiedzicie właśnie ten kościół w górach. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!
-
Kaplica na Jaszczurówce w Zakopanem
Rozpoczynamy od świątyni niezwykłej i najprawdopodobniej każdemu znanej. Kaplica na Jaszczurówce pw. Najświętszego Serca Jezusa stanowi jedną z najsłynniejszych budowli Zakopanego. Powstała z fundacji rodziny Uznańskich, a zaprojektowana została przez samego Stanisława Witkiewicza “Witkacego”. Jej budowa została ukończona w 1906 roku i od tego czasu stanowi jeden z najświetniejszych przykładów stylu zakopiańskiego.
Warto podkreślić, że świątynia osadzona jest na granitowej podmurówce, od południa i zachodu ma arkadowe podcienia. Nad wejście do kaplicy znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego, która została nakryta dwuspadowym daszkiem. Całe wnętrze zostało wykonane z drewna, co tylko podkreśla charakter tego miejsca. Do dziś możemy tu podziwiać wspaniałe ornamenty roślinne i religijne symbole. W oknach umieszczone zostały wspaniałe witraże z herbami Polski i Litwy. Najbardziej charakterystyczny punkt tej świątyni stanowi ołtarz, który swoim wyglądem przypomina góralską chatkę.
Kaplica znajduje się na obrzeżu Zakopanego i chętnie odwiedzają ją turyści, którzy wybrali domki Tatry, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i pełni rolę kościoła filialnego parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Cyrhli. Warto odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku w Zakopanem.
Kaplica na Jaszczurówce to jeden z przykładów architektury drewnianej. Przeczytaj również: Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Zakopanem:
-
Kościół Rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce
Z Tatr przenosimy się do Beskidu Śląskiego, w którym znajduje się prawdziwa perełka, jeśli chodzi o góralskie kościoły. Kościół na Stecówce jest dawną, góralską kaplicą, która została wzniesiona w latach 1957-1958 przez miescowych cieśli. To główny i charakterystyczny punkt, jeśli wyruszamy z Wisły w kierunku szlaku na Baranią Górę. Świątynia znajduje się na górskiej polanie przy Głównym Szlaku Beskidzkim, na Przełęczy Stecówka, niedaleko Schroniska Stecówka.
fot. Karol Wiak
Kościół ma niezwykłą historię. Warto jednak podkreślić, że w 2013 roku w wyniku pożaru, świątynia spłonęła niemalże doszczętnie. Uratowano jednak część wyposażenia i tabernakulum i część ścian. Obecnie turyści mogą podziwiać świątynię po odbudowie. Jest to miejsce szczególne i niezwykłe - kościół jest drewniany, a z jego otoczenia możemy podziwiać niezwykłe widoki Beskidu Śląskiego. Obok świątyni znajduje się drewniana dzwonnica. Warto odwiedzić ten kościół podczas wypoczynku w Beskidzie Śląskim.
Sprawdź oferty noclegowe w Istebnej i Wiśle:
-
Świątynia Wang w Karpaczu
Kolejna świątynia to prawdziwa perełka, którę wybierają turyści, którzy zdecydowali się na apartamenty w Karkonoszach. Mowa oczywiście o Świątyni Wang, uznawanej za jedną z najciekawszych atrakcji Karpacza. To drewniana, średniowieczna budowla, która powstała na przełomie XII i XIII wieku. Jako ciekawostkę, należy podkreślić fakt, że została wybudowana w Norwegii w miejscowości Vang i następnie przeniesiona do Karpacza w 1842 roku. Stanowi doskonały przykład sztuki nordyckiej.
Półkolumienki, które zdobią kościół, przedstawiają wyrzeźbione wizerunki Wikingów. Symbolizują one przekazywanie wiedzy i mądrości przez przodków dla następnych pokoleń.
Świątynia Wang stanowi jedną z głównych atrakcji Karpacza i jest chętnie odwiedzana przez turystów, wyruszających szlakiem na Śnieżkę. Świątynia ta zwana jest kościołem szczęśliwych małżeństw.
Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Karpaczu:
-
Drewniany kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych
Ta świątynia to niezwykły i charakterystyczny zabytek, znajdujący się w Pieninach. Warto podkreślić, że Kościół św. Katarzyny należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ma niezwykłą historię, bo powstał w XVI wieku. Do końca lat 80. XX wieku pełnił funkcję parafii. W tamtym czasie wzniesiony został kościół murowany, który pełni funkcję parafii po dzień dzisiejszy. Kościół św. Katarzyny pełni zaś funkcję zabytku sakralnego i jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy wypoczywają w Pieninach.
Analizując styl architektoniczny, należy podkreślić, że kościół posiada konstrukcję zrębową i pionowy szalunek z listowaniem. Nawa i prezbiterium posiadają taką samą szerokość, pokryte wielopołaciowym, jednolitym dachem gontowym. Samo wnętrze ma charakterystyczne płaskie stropy. Znajdziemy tu również kopię rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Warto również podkreślić, że takie eksponaty, jak dwa skrzydła tryptyku z XV wieku oraz drewniana chrzcielnica z XVI wieku zostały przeniesione do obecnej parafii. Tutejszy kościół stanowi niezwykle cenny zabytek gotycki, dlatego każdy powinien odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku w Pieninach.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Sromowcach Niżnych:
-
Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku
Na sam koniec zostawiliśmy region, w którym znajduje się wiele wspaniałych świątyń, głównie zabytkowych cerkwi. Dlatego też wybór najpiękniejszej świątyni był niezwykle trudny. Bez wątpienia, warto jest jednak wybrać się do miejscowości Smolnik, w której znajduje się Cerkiew św. Michała Archanioła. Dotarcie w to miejsce jest niezwykle proste, kościół położony jest pomiędzy Ustrzykami Dolnymi a Ustrzykami Górnymi. To, co wyróżnia to miejsce, to bez wątpienia położenie - cerkiew znajduje się na wzniesieniu, około 900 metrów od drogi, która przebiega przez miejscowość.
Sprawdź również: Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej
Według źródeł, kościół powstał pod koniec XVI wieku. Początkowo była to cerkiew prawosławna, później grekokatolicka, a obecnie jest to kościół filialny parafii w Lutowiskach. Jest chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski, którzy wypoczywają w Bieszczadach. Bardzo blisko stąd na Ukrainę, która znajduje się tuż za pobliskim lasem.
Należy zaznaczyć, że jest to obiekt niezwykle cenny, o czym świadczy fakt, że cerkiew została wpisana w 2013 roku na rejestr światowego dziedzictwa UNESCO. Cerkiew należy do szlaku cerkwi drewnianych w Polsce i na Ukrainie.
Oto oferty noclegowe w Smolniku:
Mamy nadzieję, że wizyta w którymś z wyżej wspomnianych kościołów będzie niezwykła pod względem duchowym i turystycznym. A jaki jest Wasz ulubiony kościół w górach? Dajcie znać w komentarzu.
Komentarze