5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce
Nie da się ukryć, że wiosna to ten czas, który chcemy wykorzystać najlepiej, jak się tylko da. Warto w związku z tym wybrać takie miejsca, gdzie jest najpiękniej i takie, w których możemy nabrać całe mnóstwo pozytywnej energii. Doskonale sprawdzą się tu polskie ogrody botaniczne, które są niezwykłe właśnie teraz. W tym artykule przedstawimy 5, naszym zdaniem najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce.
Ogrody botaniczne to miejsca, które zachwycają o każdej porze roku. Można je uwielbiać z wielu powodów, jednak bez wątpienia to, co najlepsze i najpiękniejsze z nich to wspaniały klimat, sprzyjający spacerom, jak i bogata roślinność z najodleglejszych krańców świata. Wszystko to idealnie zostało wkomponowane w miejską infrastrukturę, tak by było atrakcją, miejscem odpoczynku i spotkań dla mieszkańców, turystów i miłośników przyrody. Ogrody botaniczne przede wszystkim są kojarzone z relaksem, ruchem na świeżym powietrzu i niezwykłą przyrodą. Zachwycają na każdym kroku, a wiosną przy różnorodności kolorów stanowią prawdziwą przyjemność dla nas wszystkich.
Czym są ogrody botaniczne?
Ogrody botaniczne to nic innego, jak urządzone i zagospodarowane tereny wraz z całą infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi. To, co najważniejsze, to przede wszystkim fakt, że w ogrodach botanicznych uprawiania są rośliny różnych stref klimatycznych i siedlisk, określonego gatunku, a także prowadzenia badań naukowych i edukacji.
Jako ciekawostkę, należy podkreślić fakt, że pierwszy polski ogród botaniczny został założony w Królewskiej Szkole Lekarskiej w 1775 roku w Grodnie. W Polsce status ogrody botanicznego ma łącznie około 40 ogrodów. Organizacją, która zrzesza w Polsce wszystkich przedstawicieli ogrodów botanicznych jest Stowarzyszenie Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.
Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, ogrody botaniczne mogą stanowić namiastkę parków. To, co jednak je odróżnia od parków, to przede wszystkim bogactwo i różnorodność roślin tu występujących.
Zastanawiasz się, które parki miejskie są w Polsce najpiękniejsze? Sprawdź: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce
Które ogrody botaniczne w Polsce są najpiękniejsze?
Niezwykle trudno jest wybrać te 5 najpiękniejszych. Każdy z nich zachwyca bogactwem roślinności i klimatem. Przygotowaliśmy jednak zestawienie tych, naszym zdaniem najpiękniejszych, gdzie każdy powinien poczuć się wspaniale o każdej porze roku. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!
Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie
Podróż po najpiękniejszych ogrodach botanicznych w Polsce rozpoczynamy od Lublina. To miejsce niezwykłe, udostępnione do zwiedzania od kwietnia do zakończenia października. Ogród Botaniczny UMCS znajduje się w dolinie rzeki Czechówki, co gwarantuje jego malownicze ukształtowanie terenu. Spacer w tym miejscu to prawdziwa przyjemność dla każdego mieszkańca i turysty.
Warto podkreślić, że w zależności od upodobań, możemy spędzić czas w Arboretum, które poświęcone jest drzewom i krzewom lub w Rosarium. Znajdziemy tu również rodzime rośliny, rośliny górskie oraz ozdobne. Specjalna uwaga została tu poświęcona Roślinom Biblijnym. Zostały one zaprezentowane w ciekawy sposób, z dużą starannością - każdy z gatunków został opatrzony nie tylko etykietą z nazwą, ale również odpowiednim wersem, pochodzącym z Pisma Świętego.
Uwagę osób, które odwiedzają to miejsce, na pewno zwróci Dworek Kościuszków, który w XVIII wieku był własnością stryja Tadeusza Kościuszki. Wiemy również, że to miejsce było odwiedzane przez samego słynnego dowódcę. Podczas zwiedzania Lubelszczyzny, warto jest wybrać się do Ogrodu Botanicznego w Lublinie.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu
Kolejny z ogrodów jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. I nie ma co się dziwić, bo lokalizacja w samym centrum, w pobliżu Ostrowa Tumskiego, musi robić wrażenie na każdym. Ogród Botaniczny we Wrocławiu ma powierzchnię ponad 7 ha. Oprócz bogatej roślinności, możemy tu obejrzeć również sporo szklarni: kaktusiarnia, bluszcze, rośliny wodne, rośliny egzotyczne, a do tego wszystkiego piękne fontanny i staw.
fot. foto_neverland / AdobeStock, CC0
Samo miejsce ma niezwykle bogatą historię - ogród botaniczny powstał w 1811 roku i obecnie możemy podziwiać tu prawie 12 tysięcy roślin. Bez wątpienia jest to lubiane i popularne miejsce, jeśli chodzi o spacery i odpoczynek. Warto również podkreślić, że w ciągu roku są tutaj organizowane liczne imprezy, takie jak chociażby: Majówka Tumska, finały Magnolii Wrocławskiej, Festiwal Dyni. Mają tu również miejsce koncerty i wydarzenia plenerowe dla najmłodszych oraz spotkania miłośników ogrodnictwa. W tutejszym ogrodzie bardzo często są również organizowane sesje ślubne.
Wśród roślin, które możemy podziwiać na tym olbrzymim terenie, znajdziemy m.in. odmiany roślin górskich, skalnych, wodnych, błotnych, tropikalnych, czy subtropikalnych.
Sprawdź oferty noclegów we Wrocławiu:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Kolejny z ogrodów botanicznych na pewno zachwyci turystów, którzy odwiedzają Kraków. Jego historia sięga 1783 roku, przez co jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Od wielu lat to miejsce odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury i jest odwiedzany przez tysiące osób rocznie. Ogród Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej i początkowo miał pełnić funkcję zakładu pomocniczego katedry chemii i historii naturalnej. Obszar 2,4 ha został zagospodarowany jako park barokowy typu francuskiego, w którym zasadzono wiele roślin leczniczych i ozdobnych. W 1856 roku na sadzawce wzniesiona została sztuczna wyspa. W połowie XX wieku obszar ogrodu został poszerzony i obecnie zajmuje 9,6 ha.
Warto podkreślić, że stan kolekcji przez lata ulegał zmianom w zależności od sytuacji politycznej i warunków dydaktycznych na uniwersytecie. Ogród Botaniczny jest wpisany do rejestru zabytków jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury. Znajduje się tu Muzeum Ogrodu Botanicznego i Pracownia Historii Botaniki im. J. Dyakowskiej, związane ściśle z działalnością dydaktyczną uniwersytetu. W ogrodzie możemy znaleźć wiele interesujących, starych okazów roślin, jak np. “Dąb Jagielloński”, którego wiek wynosi 220 lat i wiele innych. Ogród otwarty jest dla zwiedzających w sezonie od połowy kwietnia do połowy października.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Krakowie:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kolejny z ogrodów botanicznych wartych uwagi, znajduje się w Poznaniu. To placówka naukowa i edukacyjna Uniwersytetu Adama Mickiewicza, zlokalizowana w dzielnicy Ogrody.
Warto podkreślić, że zalążkiem tego miejsca był Szkolny Ogród Botaniczny, który powstał w latach 1922-1925 z inicjatywy profesora Rudolfa Boettnera. W tym miejscu znajdziemy liczne kolekcje roślinne, które służą dydaktyce i ochronie zagrożonych gatunków. Znajdziemy tu m.in. alpinarium, kwitnące róże, liliowce, piwonie, które posadzono w dużych grupach. Na terenie ogrodu znajdziemy m.in. naturalne stawy, obsadzone ciekawymi roślinami bagiennymi i szuwarowymi. Wzdłuż ścieżek znajdziemy również rzadki odmiany drzew i krzewów.
Można tu, podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych ogrodów, uczestniczyć w ciekawych wykładach, warsztatach, czy imprezach cyklicznych, takich jak chociażby Majówka w Botaniku i wrześniowe Urodziny Botanika.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Poznaniu:
Ogród Botaniczny w Łodzi
Naszą podróż po najpiękniejszych ogrodach botanicznych kończymy na Łódzkim Ogrodzie Botanicznym im. Jakuba Mowszowicza. To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców. Ogród funkcjonuje od 1929 roku na terenie parku Źródliska. Powierzchnia ogrodu wynosi 67 ha. Warto podkreślić, że roślin zgromadzonych i wyhodowanych w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym jest ponad 3500.
fot. Senatorek / AdobeStock, CC0
Prezentowane są w 9 działach tematycznych, takich jak: ogród japoński, dział systematyki roślin zielnych, alpinarium, dział biologii i morfologii roślin, dział kolekcji roślin ozdobnych, dział zieleni parkowej, dział flory polskiej, dział roślin leczniczych i przemysłowych, a także arboretum.
Ogród Botaniczny czynny jest codziennie od 1 kwietnia do 31 października.
Zaplanuj swój pobyt i zarezerwuj najlepszy nocleg w Łodzi:
KOMFORTOWE POKOJE GOŚCINNE HELENÓWEK parking auta osobowe GRATIS
Łódź, ul. Okulickiego
Kwatery i pokoje Łódź 9.9
Mamy nadzieję, że wizyta w wymienionych ogrodach botanicznych będzie obfitować we wspaniałe przeżycia i zagwarantuje udany wypoczynek wypełniony ciszą i spokojem.
Komentarze