5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce

5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce

To właśnie teraz, miejsca te nabierają wyjątkowego charakteru. Można tu odpocząć, poczytać książkę, zorganizować piknik, wybrać się na spacer z ukochaną osobą lub dzieckiem. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy, dlatego też są one tak popularnymi miejscami wśród mieszkańców oraz turystów. O czym mowa? Oczywiście o parkach miejskich, o których przygotowaliśmy poniższy artykuł.

Parki miejskie tak naprawdę można kochać z wielu powodów. Przede wszystkim wielu osobom kojarzą się z relaksem, ruchem na świeżym powietrzu i ławeczkami przy malowniczych alejkach spacerowych. Na wiosnę można tu wsłuchać się w śpiew ptaków, a jesienią zbierać kasztany i podziwiać wspaniałe kolory złotej polskiej jesieni. Powody, by lubić parki, można wymieniać w nieskończoność.


Czym są parki miejskie?


Park miejski to nic innego, jak publiczna zorganizowana miejska przestrzeń z zielenią, pełniąca funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne, a niekiedy również sportowe. Zajmuje określoną powierzchnię w centralnej części miasta lub na jego obrzeżach i pełni bardziej złożone funkcje niż typowy ogród miejski. W parkach mamy wyznaczone ścieżki i trasy do spacerowania. W ich obrębie znajdziemy również obiekty małej architektury, takie jak ławki, latarnie, pomniki, place zabaw, fontanny, altany, amfiteatry. Niektóre zespoły parkowe mają status pomników przyrody oraz zabytków.


Warto również podkreślić, że parki miejskie w wielu przypadkach stanowią namiastkę lasu. Najbardziej typowe rośliny tu występujące to lipa drobnolistna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, kasztanowiec zwyczajny i klon zwyczajny. Parki są również miejscem bytowania zwierząt, w tym ptaków i małych ssaków. Praktycznie każde z polskich miast posiada swój park miejski, chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów.


Parki miejskie to dobre miejsce do organizacji pikników. Sprawdź: Miejsca w Polsce na udany rodzinny piknik


Które parki miejskie w Polsce są najpiękniejsze?


Niezwykle trudno jest wybrać te 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. W oparciu o własne przekonanie i wizytę w tych miejscach, przygotowaliśmy zestawienie takich miejsc, które powinny zrobić wrażenie na turystach odwiedzających daną miejscowość. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


Łazienki Królewskie w Warszawie


To bez wątpienia najbardziej znane miejsce, jeśli chodzi o parki w Polsce. To zespół pałacowo-parkowy, obejmujący aż 76 ha powierzchni. Znajduje się w ścisłym centrum stolicy, na południe od Starówki. Dostępny do zwiedzania jest przez cały rok. Możemy tu dojechać autobusami, odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia. W skład całego kompleksu wchodzi m.in. Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Biały Domek, Stara Pomarańczarnia, Ermitaż, Świątynia Egipska, Belweder i pomnik Fryderyka Chopina.


Ogromnym zainteresowaniem cieszy się tutejszy Park, którego powstanie datuje się na lata 1774-84. To połączenie francuskiego i angielskiego stylu tworzenia ogrodów. Stanowi ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. Znajduje się tu również strefa leżakowania, czynna codziennie.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Warszawie


Park Szczytnicki we Wrocławiu


Jeśli tylko mamy okazję być we Wrocławiu, to bez chwili zawahania powinniśmy odwiedzić Park Szczytnicki. To jeden z największych parków we Wrocławiu, którego powierzchnia wynosi około 100 hektarów. Został założony w XVIII wieku. Obiekt jest parkiem krajobrazowym i posiada duże walory kompozycyjne i dendrologiczne. Jedną z atrakcji jest Ogród Japoński, w którym rosną gatunki roślin, występujące wyłącznie w Japonii i Azji Wschodniej. Park ma wiele urokliwych zakątków, mostków i kwitnących kwiatów. To bez wątpienia ciekawe miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców i turystów.


Sprawdź oferty noclegowe we Wrocławiu


Planty w Krakowie


To jedno z najbardziej znanych miejsc w Krakowie i jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Trudno jest nie trafić do tego parku, bo rozciąga się na powierzchni obejmującej 20 hektarów i znajduje się w pobliżu największych krakowskich zabytków. Park został podzielony na 8 ogrodów, których nazwy pochodzą od miejsc, z którymi sąsiadują, czyli: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek, a także Stradom. Planty w Krakowie są również miejscem, upamiętniającym słynnych Polaków. Znajdują się tu m.in. pomniki Michała Bałuckiegi, królowej Jadwigi i króla Jagiełły, Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera, czy też Tadeusza Boya-Żeleńskiego.


Oto propozycje noclegów w Krakowie


Park Zdrojowy w Nałęczowie


Przed nami kolejny z parków, który od lat zachwyca kuracjuszy, mieszkańców i turystów tu przebywających. Mowa oczywiście o Nałęczowie i tutejszym Parku Zdrojowym. To miejsce spotkań i spacerów kuracjuszy, pełniący funkcję deptaka. Park ten powstał najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku, a jego założycielem był Stanisław Małachowski. Na terenie parku znajduje się Pałac Małachowskich, zabytkowe sanatorium, łazienki oraz domek angielski, grecki i biskupi. Przecina go wiele ścieżek i alei. Warto również zwrócić uwagę na bogactwo drzewostanu, wśród którego znajduje się m.in. kasztanowiec, lipy, sosny, dęby, tulipanowce amerykańskie, katalpy, a także skrzydłoorzechy chińskie. Przechadzając się parkiem natrafimy na Palmiarnię, w której można ugasić pragnienie wodami mineralnymi. Można się tu oderwać od codziennego zgiełku i zrelaksować się w ciszy i spokoju.


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Nałęczowie


Park Śląski w Chorzowie


Nasz przegląd najpiękniejszych parków w Polsce kończymy na województwie śląskim i Parku Śląskim w Chorzowie. To miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców regionu i przyjezdnych turystów. Oferuje każdemu wiele atrakcji, dla każdej grupy wiekowej, dlatego na pewno nikt nie będzie się tu nudził. Historia tego miejsca jest niezwykle bogata - park powstał w latach 50 XX wieku z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka, w czynie społecznym. Obecna forma parku to nowoczesność i liczne innowacje. Znajdziemy tu przede wszystkim bogatą roślinność, wiele zbiorników wodnych i oczek, a także zachwycające krajobrazy. Wśród atrakcji, znajdujących się w Parku, należy wymienić: Planetarium Śląskie, Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, czy Halę Wystaw Kapelusz. Latem w parku odbywa się wiele imprez. Na pewno każdy powinien odwiedzić to miejsce podczas pobytu na Śląsku.


Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Chorzowie


Mamy nadzieję, że wizyta w wymienionych parkach lub innych tego typu miejscach w Polsce, będzie obfitować we wspaniałe przeżycia i zagwarantuje udany wypoczynek wypełniony ciszą i spokojem.


Następny artykuł Reszel na weekend - co...

Komentarze (1)

Darion

a bydgoski myślęcinek gdzie? ponad 800 ha powierzchni

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!