5 najpiękniejszych szlaków na zimowy spacer w górach
Miejscowości górskie w sezonie zimowym cieszą się największą popularnością z wielu powodów. Zawsze panuje tu wspaniały klimat, o którym chyba każdy z nas marzy. Do tego wszystkiego doskonale przygotowane trasy narciarskie, jak również rozmaite trasy spacerowe i szlaki górskie, którymi wędrując, możemy podziwiać piękno gór w zimowej odsłonie. Którymi szlakami warto wędrować podczas zimowych wypraw?
Dlaczego jeździmy w sezonie zimowym w góry? Odpowiedź na to pytanie jest chyba dla wszystkich oczywista. Przede wszystkim panują tu wspaniałe warunki, sprzyjające wypoczynkowi, aktywnościom, czy zimowym spacerom. To właśnie tu, mamy również pewność, że będziemy mogli podziwiać uroki zimy w pełnej postaci. Z opadami śniegu bywa różnie, a w górach zawsze jest go pod dostatkiem. Do tego wszystkiego należy podkreślić również panującą tu ciszę i spokój, dzięki czemu możemy zapomnieć o problemach dnia codziennego i nacieszyć oczy wspaniałymi widokami górskimi.
Wyjazd w góry zimową porą to również gwarancja mile spędzonego czasu w gronie najbliższych nam osób. Obowiązki dnia codziennego powodują, że często nie mamy czasu na zwykłą rozmowę. Podczas tego typu wyjazdów, nawet jednodniowych, możemy nadrobić zaległości i miło spędzić czas, korzystając z możliwości, jakie dają nam góry.
Wizyta na stoku narciarskim połączona z noclegiem w wymarzonym miejscu tworzy idealną całość. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również jednodniowy wyjazd prywatnym środkiem transportu, dzięki czemu będziemy mogli wybrać się np. na spacer po wyjątkowym szlaku górskim, na którym będziemy mogli podziwiać uroki zimy w jej najlepszej postaci. Góry zachwycają o każdej porze roku, a zimowy krajobraz na pewno pozwoli nacieszyć oczy każdego z nas.
O czym pamiętać przed wyjściem na zimowy spacer w górach?
Jeśli zamierzamy wybrać się na spacer po ciekawych trasach górskich, musimy być przygotowani na każdą ewentualność, związaną przede wszystkim z pogodą. Wybór trasy i odpowiednie zaplanowanie wędrówki to podstawa, o której musi pamiętać każdy z nas.
Warto przede wszystkim:
-
wybierać w miarę łatwe i bezpieczne trasy, np. dolinami - tak by warunki pogodowe nas nie zaskoczyły; bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze;
-
informujmy najbliższych o naszych planach związanych z wędrówką po górach;
-
jeśli planujemy wyjścia w wyższe partie gór, pamiętajmy o odpowiednim sprzęcie i akcesoriach, które pozwolą nam bezpiecznie wędrować po górach;
-
na bieżąco śledźmy wszelkie możliwe informacje pogodowe;
-
zadbajmy o to, by podczas wyjścia nie brakowało nam zapasu żywności i ciepłych napojów w termosie;
-
nie podejmujmy zbędnego ryzyka;
-
zadbajmy o w pełni naładowaną baterię w telefonie i zapas energii, np. w powerbanku;
-
najlepiej jeśli na wędrówkę po górach wybierzemy się w towarzystwie.
Wyżej wymienione zasady są najważniejsze, by każda, nawet najprostsza wędrówka po górach była w pełni bezpieczna. Musimy również zdać sobie sprawę z tego, że w wyższych partiach gór uczucie zimna jest zdecydowanie większe, dlatego powinniśmy zadbać o niezwykle ciepłą odzież, najlepiej termoaktywną.
Przeczytaj koniecznie: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów
Które trasy w górach są najpiękniejsze na zimowy spacer?
By wędrówka po popularnych szlakach górskich była w pełni bezpieczna, warto jest wybrać trasy w miarę proste, np. dolinami, dzięki czemu unikniemy zbędnego ryzyka. Musimy pamiętać również o tym, że każda, nawet najprostsza trasa może okazać się niebezpieczna - chodzi tu m.in. o lód i zagrożenie lawinowe, które mogą pojawić się tak naprawdę wszędzie. Mając na uwadze bezpieczeństwo turystów, wybraliśmy 5 najpiękniejszych i bezpiecznych tras w polskich górach, po jednej z każdego popularnego regionu górskiego. Gdzie warto się wybrać na zimową wędrówkę? Sprawdźmy!
Spacer jest jedną z aktywności, z której możemy korzystać podczas zimy w górach. Sprawdź również: Zimowe aktywności na świeżym powietrzu. Co i gdzie warto robić?
-
Najpiękniejsza zimowa trasa w Tatrach
Tatry o zimowej porze są najbardziej popularnym regionem wypoczynku wśród Polaków. Doskonale przygotowane trasy narciarskie, panujący tu klimat i atrakcje - wszystko to każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Jeśli chcemy wybrać się na zimowy spacer, podczas którego będziemy mogli podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w Tatrach, to warto zdecydować się na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję.
Dlaczego akurat ta propozycja? Przede wszystkim trasa jest w miarę bezpieczna i pozwala na podziwianie jednej z najpiękniejszych panoram Tatr. To doskonała propozycja dla rodzin i miłośników gór. Ta propozycja jest również łatwo dostępna - można tu dotrzeć m.in. niebieskim szlakiem przez Wiktorówki, lub zielonym z Wierch Porońca. Miejsce to jest polecane dla miłośników górskich wschodów słońca. Warto zaznaczyć, że odcinek na Gęsią Szyję może być miejscami oblodzony. Całość trasy, jaką w tym przypadku mamy do pokonania, liczy około 6,5 km, co powinno nam zająć około 3 godzin. Pamiętajmy, że w sezonie zimowym dni są krótkie, więc warto zaplanować wędrówkę tak, by nie zastała nas noc. Dla samych widoków i wrażeń, warto jest wybrać właśnie tę opcję trasy w Tatrach.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Tatrach
-
Niezwykła zimowa trasa w Pieninach
Kolejna z naszych propozycji cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, nie tylko w sezonie zimowym, ale praktycznie przez cały rok. Zimowy spacer Drogą Pienińską to doskonała propozycja dla każdego. Najlepiej jest rozpocząć wędrówkę ze Szczawnicy i zakończyć ją w Sromowcach Niżnych. Wędrując tędy możemy podziwiać uroki Pienińskiego Parku Narodowego i Przełom Dunajca, na którym w sezonie letnim odbywają się niezwykle popularne spływy.
fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl
Trasa nie jest zbyt wymagająca - z powodzeniem możemy zabrać tu sanki, na których nasze dzieci będą mogły przemierzyć całość trasy. Prawdziwą wisienką na torcie będzie wizyta po słowackiej stronie w Czerwonym Klasztorze, który stanowi jedną z atrakcji Pienin po stronie naszych sąsiadów. Wędrując tędy możemy również podziwiać Trzy Korony w najpiękniejszej odsłonie. Całość trasy liczy 10 km, więc spokojnie powinniśmy ją pokonać w kilka godzin.
Apartamenty gościnne na wzgórzu Edyta i Dariusz Derkacz
Krościenko nad Dunajcem, ul. Karola Wojtyły - Papieża
Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 9.8
Sprawdź propozycje najlepszych noclegów w Pieninach
-
Najpiękniejszy zimowy szlak spacerowy w Bieszczadach
Rzucać wszystko i wyjechać w Bieszczady można tak naprawdę o każdej porze. W sezonie zimowym ten region górski prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Cisza, spokój, zabytki, wspaniale przygotowane trasy narciarskie - tu nie trzeba nic więcej. Jeśli planujecie zimowy spacer po Bieszczadach, to warto wybrać propozycję bieszczadzkich Połonin. Połonina Wetlińska i Caryńska gwarantują wspaniałe, zimowe przeżycia podczas spaceru w Bieszczadach.
fot. wini021 / pixabay.com, CC0
Trudno jest oderwać wzrok od zaśnieżonych szczytów, a jeśli warunki pozwolą, możemy cieszyć się naprawdę wspaniałą wędrówką. Zimowa wyprawa w tym przypadku odbywa się poprzez lasy i polany, w związku z tym na pewno bieszczadzkie widoki będą zapierać dech w piersiach. Wejść na Połoninę Caryńską możemy z trzech stron: od Brzegów Górnych, z Przełęczy Wyżniańskiej oraz Ustrzyk Górnych.
Połonina Wetlińska zdecydowanie wygrywa popularnością ze swoją sąsiadką, głównie z tego względu, że zawsze możemy schronić się tu w doskonale znanej Chatce Puchatka. Wędrówka tam – szczególnie przy słonecznej pogodzie z pewnością nie rozczaruje.
Oto propozycje noclegów w Bieszczadach
-
Zjawiskowa zimowa trasa w Karkonoszach
Karkonosze uważane są za stolicę polskiego narciarstwa i nie ma co się temu dziwić, bo tutejsze stacja narciarskie są naprawdę doskonale przygotowane na przyjęcie miłośników narciarstwa. Karkonosze to jednak nie tylko stoki narciarskie, ale również wspaniałe zabytki, niezwykłe szczyty górskie i malownicze trasy spacerowe. Wszystko to jest w stanie połączyć propozycja zimowej wędrówki. Trasa rozpoczyna się od Świątyni Wang w Karpaczu i następnie prowadzi przez Karokonoski Park Narodowy do Strzechy Akademickiej, Domu Śląskiego i na Śnieżkę.
fot. grzegorzpietrzak / pixabay.com, CC0
Musimy się przede wszystkim liczyć z tym, że na samym szczycie Śnieżki będziemy mieć do czynienia z dużym uczuciem zimna, sięgającym nawet kilkunastustopniowego mrozu. Zimowe widoki podczas wędrówki tą właśnie trasą na pewno będą niesamowite, przede wszystkim dla miłośników fotografii, o czym warto przekonać się osobiście już podczas najbliższych miesięcy.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Karkonoszach, dopasowane do Twoich potrzeb
-
Najpiękniejsza zimowa trasa w Beskidach
Na sam koniec zostawiliśmy region również wspaniały i malowniczy. Zima spędzona w Beskidach może okazać się naprawdę wyjątkowa. Jeśli w planach mamy wędrówkę po niezbyt wymagającej, ale pełnej wspaniałych widoków trasie, to warto zdecydować się na Trzy Kopce Wiślańskie. Wędrówkę rozpoczynamy w centrum Wisły i następnie wędrujemy w miarę prostą trasą przez las.
fot. wieslawklimas / zdjecia.nocowanie.pl
Na Trzy Kopce Wiślańskie są około 4 kilometry drogi, które każdy powinien pokonać w przeciągu 2 godzin, zimą z racji śniegu może być trudniej i dłużej. Droga biegnie systematycznie do góry. Trasa bez wątpienia jest bardzo widokowa. Warto podkreślić, że nazwa wzniesienia wzięła się stąd, że łączą się tu tereny trzech gmin - Brennej, Wisły i Ustronia. Z każdego z tych trzech miejsc możemy dotrzeć na szczyt góry. Po osiągnięciu Trzech Kopców Wiślańskich możemy odpocząć i posilić się posiłkiem w tutejszym schronisku. Zimowe widoki są naprawdę niesamowite, a ciepła herbata na pewno zadowoli każdego. Charakterystycznym elementem i swego rodzaju atrakcją tego schroniska jest znajdujący się tuż obok stary garbus, przy którym większość osób robi sobie zdjęcia.
Sprawdź oferty noclegów w Beskidach
Mamy nadzieję, że zimowa wędrówka po najpiękniejszych szlakach górskich będzie pełna wspaniałych przeżyć, związanych z tą właśnie porą roku. Jeśli macie propozycje swoich własnych tras, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu.
Komentarze