5 najpiękniejszych wodospadów w Sudetach, które warto zobaczyć

5 najpiękniejszych wodospadów w Sudetach, które warto zobaczyć

Wodospady zachwycają nas o każdej porze roku. Zarówno w upalne dni, jak i wtedy gdy temperatura jest ujemna. I choć nasze polskie wodospady z tymi największymi na świecie nie mogą konkurować, mają w sobie mnóstwo uroku. Dziś przygotowaliśmy zestawienie pięciu najpiękniejszych, naszym zdaniem, wodospadów w Sudetach. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście, koniecznie odwiedźcie te miejsca. Naprawdę warto.

1. Wodospad Szklarki w Piechowicach


Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospadem w polskich Karkonoszach. Usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie, gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią eksklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Do wodospadu można dojść ze Szklarskiej Poręby piękną trasą przez gęsty las, tuż obok potoku Szklarka. Z kolei jeśli mamy w planach dotrzeć tu z wózkiem, warto wziąć pod uwag wejście od szosy pomiędzy Piechowicami, a Szklarską Porębą.

Z lewej strony wodospadu znajdują się marmity czyli zagłębienia w dnie powstałe w wyniku eworsji. Po raz pierwszy wodospad opisano w średniowieczu, często uwieczniano go na obrazach i rycinach. W 1868 roku przy wodospadzie powstała gospoda, obecne schronisko „Kochanówka”. W XIX w. jedną z atrakcji była możliwość regulowania przepływu wody, która napływała do wodospadu, a następnie spuszczanie jej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz bardziej szczegółowy artykuł: Wodospad Szklarki – szlaki i ciekawostki

Poszukaj noclegu w okolicy



2. Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

 

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Nazywany jest Królem Dolnośląskich Wodospadów. Położony jest na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Wodospad miał status pomnika przyrody, jednak obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m i wpada do Wąwozu Kamieńczyka. Kaskada środkowa początkowo tworzy jeden strumień, który półtora metra niżej rozdziela się na półkach skalnych. Szerokość strumienia przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 30–35 metrów. U stóp wodospadu znajduje się pięciometrowy kocioł eworsyjny, wypełniony blokami skalnymi. Natomiast poniżej wodospadu znajduje się kanion długości 100 m.

Warto wiedzieć, że za środkową kaskadą znajduje się grota, nazywana Złotą Jamą. Została ona sztucznie wykuta przez Walończyków, poszukujących tu ametysty i pegmatyt. W XIX w. na fali zainteresowania turystyką górską wodospad stał się atrakcję turystyczną, a w roku 1890 Towarzystwo Karkonoskie udostępniło go do zwiedzania. Z powodu nieszczęśliwych wypadków, ściany gardzieli przykryto siatką, która miała zapobiec spadaniu obrywających się odłamków skalnych. Wodospad Kamieńczyka był jedną z lokacji filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Z wodospadem związana jest także pewna legenda, która głosi, że w skład wody wchodzą łzy siedmiu rusałek opłakujących jedną z nich - Łabudkę, która poszukując swego ukochanego Kamieńczyka Bronisza zginęła w przepaści. Rusałka była wielokrotnie ostrzegana przez siostry, by trzymała się z daleka od śmiertelnika, jednak ona powierzyła mu swoje klejnoty, które ukochany sprzedał, a zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczył na leczenie swojej chorej matki. Gdy oblubieniec nie wracał, rusałka wyruszyła spod Łabskiego Szczytu, po drodze widząc Kamieńczyka. Pośliznęła się jednak i spadła w przepaść.

Planując wycieczkę pamiętajmy, że zwiedzanie wodospadu jest płatne i odbywa się w określonych godzinach. Niedaleko wodospadu znajdują się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka".





3. Wodospad Podgórnej - Przesieka


Wodospad Podgórnej jest trzecim pod względem wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska o wysokości do 15 metrów. Jest mało znany, ale niezwykle urokliwy.

Tuż obok wodospadu prowadzi czarny szlak z Przesieki do Sosnówki. Warto wiedzieć także o tym, że teren wokół wodospadu znajduje się w obszarze Natura 2000.

Wodospad stanowi największą z atrakcji Przesieki a także jedną z licznych atrakcji turystycznych Karkonoszy. Szczególnie w sezonie letnim przyciąga on turystów spragnionych pięknych widoków, zimą zaś miłośników morsowania.

Wejście pod wodospad jest bezpłatne. Z parkingu do wodospadu prowadzi 600 metrowa droga wzdłuż potoku. Ponoć można pokonać ją z wózkiem choć trzeba się przygotować na kamienie i niezbyt równą powierzchnię. Przy wodospadzie znajduje się mostek, ławki ze stołami oraz wiata.





4. Dziki Wodospad w Karpaczu


Dziki Wodospad to nic innego jak zapora przeciwrumoszowa na Łomnicy w Karpaczu. Znajduje się on nieopodal  hotelu „Biały Jar” oraz dolnej stacji wyciągu na Kopę. Uznawany jest za jedno z piękniejszych miejsc w Karpaczu.

Łomnica jest małą rzeką, zwłaszcza w górnym odcinku. Jednak duży spadek oraz położenie na dnie dużej doliny o stromych zboczach powoduje, że w czasie ulewnych deszczy lub roztopów szybko przybiera, a wezbrane wody niosą duże ilości kamieni i drzew.

W XIX wieku trzykrotne wylewy rzeki spowodowały znaczne straty. W 1816 rzeka wezbrała w wyniku oberwania chmury, a straty powodziowe w Miłkowie i reszcie Kotliny Jeleniogórskiej wyniosły ponad 109 tysięcy talarów. W roku 1844 fala, niosąca krę, kamienie i drzewa, spowodowana zejściem lawiny do Wielkiego Stawu i zniszczyła młyn w Karpaczu.

Kolejna powódź nastąpiła w 1897 roku. Uszkodzeniu i zniszczeniu uległo wtedy wiele domów, dróg i mostów. I to właśnie wtedy postanowiono wybudować obiekty mające zmniejszać skalę powodzi. Jedną z tych budowli była zapora przeciwrumoszowa powyżej Karpacza, zbudowana w latach 1910-1915, nazwana później Dzikim Wodospadem.

Budowle postawione na początku XX wieku wykazały swą przydatność w czasie powodzi w 1997. A Dziki Wodospad do dziś jest popularnym celem spacerów turystów. Wodospad jest wspaniały latem, gdy otacza go bujna zieleń i zapewniające cień korony drzew. Jednak również zimą przyciąga wielu turystów pięknymi formami lodowymi i niesamowitą zimową aurą, podkreślaną przez leżący dokoła śnieg.

Poszukaj noclegu w okolicy



5. Kaskady Myi w Przesiece


Kaskada Myi jest czwartym co do wysokości  wodospadem w polskich Karkonoszach - jej wysokość to 5 metrów. Wodospad ten położony jest w Karkonoskim Padole Śródgórskim, przed ujściem Myi do potoku Podgórnej, w miejscowości Przesieka.

Jest to niewielki wodospad charakteryzujący się pionowymi kamiennymi spadkami zboczy. Tworzą go w dolnej części Myi trzy progi skalne. Kaskada powstała podczas alpejskich ruchów górotwórczych, a czynnikiem decydującym o obecnej rzeźbie kaskady było czwartorzędowe zlodowacenie.

Dojście do kaskady jest bardzo dobrze oznaczone, najwygodniejszy szlak prowadzi od parkingu przy Wodospadzie Podgórnej. Jest to leśna ścieżka pełna kamieni i leśnych konarów. Sprawia to, że droga nie jest dostępna dla wózków dziecięcych, ale bardzo ciekawa dla małych odkrywców.

Wejście do kaskady jest bezpłatne. Z parkingu prowadzi tu 500 metrowa droga wzdłuż potoku. W pobliżu wodospadu na prawym brzegu rośną zrośnięte pniami świerk z bukiem.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Ponad milion turystów w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!