5 największych atrakcji Mazowsza
Mazowsze to
region wyjątkowy z wielu powodów. Pełno tu zabytków i atrakcji
przyrodniczych, a historia tego miejsca ma ścisły związek z
najważniejszymi wydarzeniami z hisorii Polski. Które miejsca szczególnie warto odwiedzić? Oto i one!
W tym regionie dzieje się dużo o każdej porze roku, to trzeba podkreślić. Każda atrakcja dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Najwięcej wydarzeń ma miejsce jednak w okresie letnim, ale nie oznacza to, że w pozostałych miesiącach wieje nudą. Pełno tu również atrakcji przyrodniczych – w najbliższych okolicach wypoczniemy nad wodą. Mamy również możliwość podziwiania niezwykłej przyrody, która to znajduje się w Biebrzańskim i Kampinoskim Parku Narodowym. Te miejsca są szczególnie popularne na weekend. Można się tu wybrać na rower lub na spacer w gronie najbliższej rodziny lub znajomych. To tylko cząstka tego, co kryje w sobie ten region. Warto przekonać się o tym osobiście i wybrać się o dowolnej porze roku. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to warto wziąć pod uwagę wczesną wiosnę lub późną jesień.
Do odkrycia jest naprawdę wiele interesujących miejsc. Na zwiedzanie samej Warszawy musimy poświęcić przynajmniej dzień lub dwa. Jednak to, co najpiękniejsze i najcenniejsze, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do stolicy. W regionie mamy dużo zabytków atrakcji przyrodniczych i miejsc idealnych dla każdej grupy wiekowej.
Warto m.in. wybrać się nad Zalew Zegrzyński, zwiedzić Warszawę, zobaczyć Twierdzę Modlin i zamek w Ciechanowie. Interesujące miejsca to bez wątpienia również: Wzgórze Tumskie w Płocku, Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zamek Książąt Mazowieckich w Gostyninie, Chojnowski Park Krajobrazowy, okoliczne parki narodowe, mazowiecka Wenecja w Pułtusku, wzgórze w Iłży, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Górę Kalwarię oraz rezerwat „Źródło Królewskie” w okolicach Kozienic.
1. Pełna atrakcji Warszawa
W Warszawie jest tyle ciekawych miejsc, że ich poznanie zajmie naprawdę dużo czasu i będzie wymagało kolejnych powrotów. Warto jednak poznać kilka punktów na mapie stolice, które absolutnie trzeba zobaczyć. Ich pominięcie niektórzy uznają za grzech!
Na szczycie listy topowych miejsc w Warszawie znalazło się oczywiście Stare Miasto z Zamkiem Królewskim. To przykład tego, jakie skutki przynosi determinacja i wspólne działanie społeczeństwa. Dzięki temu zniszczona przez nazistów stolica podniosła się z gruzów i budzi zachwyt w odwiedzających ją ludziach. Kolejne miejsce warte zobaczenia budzi zarówno podziw, jak i niechęć. To oczywiście Pałac Kultury i Nauki, „dar narodu radzieckiego dla Polaków”, przykład architektury socrealistycznej. W czasach PRL odbywały się tam zjazdy partii, dzisiaj swoją siedzibę mają tam teatry, kina i muzea, a na 30. znajduje się taras widokowy. Koniecznie trzeba stamtąd zobaczyć panoramę Warszawy.
Kolejnym kultowym miejscem w Warszawie jest ogród zoologiczny, lubiany przez dzieci i dorosłych. Można tam podglądać karmienie zwierząt – turyści najchętniej odwiedzają w tym czasie foki. Na terenie zoo znajduje się Willa Żabińskich, gdzie mieszkała rodzina dyrektora zoo, a podczas wojny ukrywani byli Żydzi. Można ją zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji (wstęp bez rezerwacji tylko w pierwszą niedzielę miesiąca o wyznaczonych godzinach).
Nie można zapomnieć o warszawskich parkach, w tym o najsłynniejszym – Łazienkach Królewskich. Rozległa strefa zieleni pozwala oderwać się od miejskiego zgiełku, a podczas spaceru poczuć się co najmniej jak król Stanisław Poniatowski. Był on nie tylko monarchą, ale także mecenasem sztuki, który w Pałacu na Wodzie organizował obiady czwartkowe. Również współcześnie w Łazienkach odbywają się wydarzenia kulturalne, jak Koncerty Chopinowskie.
2. Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to obiekt, w którym zlokalizowane jest Muzeum Fryderyka Chopina. W tym dworku kompozytor przyszedł na świat i spędził pierwszych 7 miesięcy życia zanim rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy. Dworek należał do hrabiów Skarbków, u których ojciec Fryderyka pełnił funkcje guwernera. Żelazowa Wola jest najbardziej kojarzona z kompozytorem i dlatego miejsce to jest odwiedzane przez wielu turystów.
W tutejszym Muzeum zaaranżowano mieszkanie Chopinów, w którym zobaczymy ekspozycje związane z domem rodzinnym artysty. Zrekonstruowano tu kilka pomieszczeń w tym piekarnie, alkierz, sypialnie czy jadalnie.
Muzeum można zwiedzać indywidualnie z audio przewodnikiem. Zwiedzającym towarzyszyć będzie delikatna muzyka Chopina, która nadaje temu miejscu niesamowity klimat. Obok Muzeum znajduje się również okazały park, który jest miejscem spacerów turystycznych.
3. Pułtusk i Puszcza Biała
Pułtusk leży na skraju Puszczy Białej nad Narwią. Jest to zabytkowe i urocze miasteczko położone około 60 km od Warszawy, na szlaku prowadzącym nad Jeziora Mazurskie. Wiedzie tędy również naturalny trakt wodny rzeką Narew do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i na Pojezierze Augustowskie.
Zobaczymy tu m.in. najdłuższy rynek w Europie, który stanowi serce starej części miasta. Prócz tego piękny zamek, w którym obecnie ma siedzibę Dom Polonii. Jest też kilka zabytkowych świątyń na czele z gotycką bazyliką kolegiacką p.w. Zwiastowana Najświętszej Maryi Pannie. Z dawnych murów miejskich pozostała baszta przy kościele św. Piotra i Pawła. Warto też wejść do muzeum, gdzie zobaczyć można meteoryty jakie spadły na miasto w roku 1868.
Znajdź nocleg w Pułtusku
4. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Jest to usytuowany poza miastem skansen oraz znajdujący się w centrum miasta XIX-wieczny ratusz. Na terenie parku zgromadzono ponad 80 obiektów architektury drewnianej z regionu Mazowsza Północno-Zachodniego. Ponadto zrekonstruowano dwór murowany; odtworzono budynki przydworskie, wyremontowano murowany budynek młyna wodnego. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich, karczma, kuźnia, olejarnia, wiatrak, kaplica. Zagrody prezentują budownictwo ludowe z II połowy XIX w. oraz pierwszego ćwierćwiecza XX w. Wnętrza budynków są wyposażone stosownie do ich funkcji i miejsca pochodzenia.
Warto wiedzieć, że na terenie skansenu realizowane były zdjęcia do wielu programów edukacyjnych, krajoznawczych, rozrywkowych a także filmów, z których najbardziej znane to: „Szwadron”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Przeprowadzki”.
5. Płock i Wzgórze Tumskie
Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W mieście zachowało się wiele zabytków z dawnych lat, które mimo upływu czasu, nadal prezentują się wspaniale. Z daleka widać dwie wieże renesansowej katedry, która w 1530 roku, po pożarze, została wyburzona do fundamentów, a na miejscu pogorzeliska wybudowano obecny budynek. Turyści przybywają do Płocka o każdej porze roku nie tylko ze względu na wyjątkowy klimat, który panuje w tym mieście, ale również dzięki odbywającym się tutaj cyklicznie każdego roku festiwalom.
Ciekawym miejscem na mapie Płocka jest Muzeum Żydów Mazowieckich. Wnętrze muzealne zostało podzielone na trzy strefy. Przedsionek, w którym możemy zgłębić historie Żydów, żyjących na Mazowszu. Dalej znajduje się pomieszczenie zwane „holokaust” oraz sala główna, w której możemy poznać elementy kultury żydowskiej w Polsce, dotyczące m.in. kuchni żydowskiej, muzyki czy świąt. Dodatkowo w gmachu muzeum organizowane są liczne koncerty, wieczorki literackie, spektakle teatralne, a nawet degustacje potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni żydowskiej.
Płock słynie też z malowniczych widoków. Jeżeli w słoneczny dzień wybierzemy się na Wzgórze Tumskie, będziemy mogli podziwiać najpiękniejszy widok w mieście. U stóp wzgórza tumskiego rozciąga się bulwar nad Wisłą. Sam bulwar stanowi najciekawszy teren spacerowy, a wzdłuż niego zlokalizowana została trasa rowerowa, port oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sezonie letnim przy bulwarze odbywają się koncerty i imprezy kulturalne.
Poszukaj noclegu w Płocku
Komentarze