5 największych atrakcji Mazowsza
![5 największych atrakcji Mazowsza](https://i.wpimg.pl/720x408/i.nocimg.pl/d11/1136/110-5-najwiekszych-atrakcji-mazowsza.jpg)
Do odkrycia jest naprawdę wiele interesujących miejsc. Na zwiedzanie samej Warszawy musimy poświęcić przynajmniej dzień lub dwa. Jednak to, co najpiękniejsze i najcenniejsze, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do stolicy. W regionie mamy dużo zabytków atrakcji przyrodniczych i miejsc idealnych dla każdej grupy wiekowej.
1. Pełna atrakcji Warszawa
W Warszawie jest tyle ciekawych miejsc, że ich poznanie zajmie naprawdę dużo czasu i będzie wymagało kolejnych powrotów. Warto jednak poznać kilka punktów na mapie stolice, które absolutnie trzeba zobaczyć. Ich pominięcie niektórzy uznają za grzech!
Na szczycie listy topowych miejsc w Warszawie znalazło się oczywiście Stare Miasto z Zamkiem Królewskim. To przykład tego, jakie skutki przynosi determinacja i wspólne działanie społeczeństwa. Dzięki temu zniszczona przez nazistów stolica podniosła się z gruzów i budzi zachwyt w odwiedzających ją ludziach. Kolejne miejsce warte zobaczenia budzi zarówno podziw, jak i niechęć. To oczywiście Pałac Kultury i Nauki, „dar narodu radzieckiego dla Polaków”, przykład architektury socrealistycznej. W czasach PRL odbywały się tam zjazdy partii, dzisiaj swoją siedzibę mają tam teatry, kina i muzea, a na 30. znajduje się taras widokowy. Koniecznie trzeba stamtąd zobaczyć panoramę Warszawy.
Kolejnym kultowym miejscem w Warszawie jest ogród zoologiczny, lubiany przez dzieci i dorosłych. Można tam podglądać karmienie zwierząt – turyści najchętniej odwiedzają w tym czasie foki. Na terenie zoo znajduje się Willa Żabińskich, gdzie mieszkała rodzina dyrektora zoo, a podczas wojny ukrywani byli Żydzi. Można ją zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji (wstęp bez rezerwacji tylko w pierwszą niedzielę miesiąca o wyznaczonych godzinach).
![Państwowe Muzeum Etnograficzne Państwowe Muzeum Etnograficzne](http://i.nocimg.pl/s10/1225/47-warszawa-panstwowe-muzeum-etnograficzne.jpg)
![Dom urodzenia Fryderyka Chopina i Park Dom urodzenia Fryderyka Chopina i Park](http://d.nocimg.pl/gfx/common/default/s.png)
2. Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to obiekt, w którym zlokalizowane jest Muzeum Fryderyka Chopina. W tym dworku kompozytor przyszedł na świat i spędził pierwszych 7 miesięcy życia zanim rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy. Dworek należał do hrabiów Skarbków, u których ojciec Fryderyka pełnił funkcje guwernera. Żelazowa Wola jest najbardziej kojarzona z kompozytorem i dlatego miejsce to jest odwiedzane przez wielu turystów.
W tutejszym Muzeum zaaranżowano mieszkanie Chopinów, w którym zobaczymy ekspozycje związane z domem rodzinnym artysty. Zrekonstruowano tu kilka pomieszczeń w tym piekarnie, alkierz, sypialnie czy jadalnie.
Muzeum można zwiedzać indywidualnie z audio przewodnikiem. Zwiedzającym towarzyszyć będzie delikatna muzyka Chopina, która nadaje temu miejscu niesamowity klimat. Obok Muzeum znajduje się również okazały park, który jest miejscem spacerów turystycznych.
3. Pułtusk i Puszcza Biała
Pułtusk leży na skraju Puszczy Białej nad Narwią. Jest to zabytkowe i urocze miasteczko położone około 60 km od Warszawy, na szlaku prowadzącym nad Jeziora Mazurskie. Wiedzie tędy również naturalny trakt wodny rzeką Narew do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i na Pojezierze Augustowskie.
Zobaczymy tu m.in. najdłuższy rynek w Europie, który stanowi serce starej części miasta. Prócz tego piękny zamek, w którym obecnie ma siedzibę Dom Polonii. Jest też kilka zabytkowych świątyń na czele z gotycką bazyliką kolegiacką p.w. Zwiastowana Najświętszej Maryi Pannie. Z dawnych murów miejskich pozostała baszta przy kościele św. Piotra i Pawła. Warto też wejść do muzeum, gdzie zobaczyć można meteoryty jakie spadły na miasto w roku 1868.
Znajdź nocleg w Pułtusku
4. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Jest to usytuowany poza miastem skansen oraz znajdujący się w centrum miasta XIX-wieczny ratusz. Na terenie parku zgromadzono ponad 80 obiektów architektury drewnianej z regionu Mazowsza Północno-Zachodniego. Ponadto zrekonstruowano dwór murowany; odtworzono budynki przydworskie, wyremontowano murowany budynek młyna wodnego. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich, karczma, kuźnia, olejarnia, wiatrak, kaplica. Zagrody prezentują budownictwo ludowe z II połowy XIX w. oraz pierwszego ćwierćwiecza XX w. Wnętrza budynków są wyposażone stosownie do ich funkcji i miejsca pochodzenia.
Warto wiedzieć, że na terenie skansenu realizowane były zdjęcia do wielu programów edukacyjnych, krajoznawczych, rozrywkowych a także filmów, z których najbardziej znane to: „Szwadron”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Przeprowadzki”.
![Zajazd na Królewskiej Zajazd na Królewskiej](http://i.nocimg.pl/s7/1290/132-p-ock-zajazd-na-kr-lewskiej.jpg)
![Pokoje Gościnne Anna Pokoje Gościnne Anna](http://i.nocimg.pl/eho/old/s/l/le/le8512/pokoje-goscinne-anna-plock-478987.jpeg)
![Pokoje Gościnne Na Brzegu Pokoje Gościnne Na Brzegu](http://i.nocimg.pl/eho/old/s/t/th/th3108/pokoje-goscinne-na-brzegu-plock-1037318.jpeg)
5. Płock i Wzgórze Tumskie
Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W mieście zachowało się wiele zabytków z dawnych lat, które mimo upływu czasu, nadal prezentują się wspaniale. Z daleka widać dwie wieże renesansowej katedry, która w 1530 roku, po pożarze, została wyburzona do fundamentów, a na miejscu pogorzeliska wybudowano obecny budynek. Turyści przybywają do Płocka o każdej porze roku nie tylko ze względu na wyjątkowy klimat, który panuje w tym mieście, ale również dzięki odbywającym się tutaj cyklicznie każdego roku festiwalom.
Ciekawym miejscem na mapie Płocka jest Muzeum Żydów Mazowieckich. Wnętrze muzealne zostało podzielone na trzy strefy. Przedsionek, w którym możemy zgłębić historie Żydów, żyjących na Mazowszu. Dalej znajduje się pomieszczenie zwane „holokaust” oraz sala główna, w której możemy poznać elementy kultury żydowskiej w Polsce, dotyczące m.in. kuchni żydowskiej, muzyki czy świąt. Dodatkowo w gmachu muzeum organizowane są liczne koncerty, wieczorki literackie, spektakle teatralne, a nawet degustacje potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni żydowskiej.
Płock słynie też z malowniczych widoków. Jeżeli w słoneczny dzień wybierzemy się na Wzgórze Tumskie, będziemy mogli podziwiać najpiękniejszy widok w mieście. U stóp wzgórza tumskiego rozciąga się bulwar nad Wisłą. Sam bulwar stanowi najciekawszy teren spacerowy, a wzdłuż niego zlokalizowana została trasa rowerowa, port oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sezonie letnim przy bulwarze odbywają się koncerty i imprezy kulturalne.
Poszukaj noclegu w Płocku
Komentarze