5 nietypowych miejscowości w Polsce
Podczas każdej podróży po Polsce, jesteśmy w stanie odkryć wspaniałe i bardzo często zaskakujące miejsca. Zdarza się, że nasz urlop spędzamy w rozmaitych i nietypowych miejscowościach. Czy wiesz, jaka jest najmniejsza, najdłuższa, największa, najdziwniej nazywająca się i najwyżej położona miejscowość w Polsce?
Nie da się ukryć, że Polska jest wyjątkowa pod każdym względem. Mamy dostęp do morza, znajdziemy tu też wspaniałe regiony górskie z urozmaiconymi trasami i szczytami różnej wielkości, w prawie każdym regionie znajdziemy akweny wodne i jeziora, nad którymi chętnie i przyjemnie spędzimy weekend, a zawsze też możemy wybrać się do popularnych parków narodowych w Polsce lub na spacer do kompleksów leśnych, znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.
Co by nie mówić o naszym kraju, warto podkreślić, że wyróżnia się pełną różnorodnością, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu i to nie tylko w sezonie letnim. Do tego wszystkiego należy zaznaczyć, że w praktycznie każdym regionie znajdziemy doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Polska jest również wyjątkowa pod zupełnie innym względem. Znajdziemy tu nietypowe miejsca, które wyróżniają się wielkością, długością, nazwą, czy lokalizacją. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, które miejscowości można zaliczyć do tej kategorii? Jeśli nie, to odpowiedź na wszelkie tego typu pytania znajdziesz w treści poniższego artykułu.
Sprawdź również: Turysto, czy wiesz wszystko o Polsce? 9 najlepszych ciekawostek geograficznych
Poznaj nietypowe miejscowości w Polsce
Każda miejscowość w Polsce ma w sobie coś, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle tych innych. W jednym przypadku mogą to być atrakcje i zabytki, w innym bliskość przyrody, a w jeszcze innych przypadkach specyfika, którą postanowiliśmy poruszyć w treści tego artykułu. Jeśli chcesz spędzić swoje wakacje naprawdę wyjątkowo, to może warto wziąć pod uwagę nocleg w którymś z niżej opisanych miejsc? Gwarantujemy, że czas tu spędzony powinien być idealny dla każdej grupy wiekowej, a i możliwości spędzania wolnego czasu też jest całe mnóstwo.
Ile jest miejscowości w Polsce? Według ostatnich danych, na mapie naszego kraju znajdziemy aż 103 225 miejscowości o ustalonych urzędowych nazwach, pogrupowanych w 23 rodzaje. My postanowiliśmy wybrać tylko 5 - najmniejszą, najdłuższą, największą, z najdziwniejszą nazwą i najwyżej położoną. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!
-
Najmniejsza polska miejscowość
Przegląd nietypowych polskich miejscowości, rozpoczynamy od tej najmniejszej. To Luboszów, znajdujący się w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. Pomimo tego, że jest to najmniejsza miejscowość w Polsce, to nie można odmówić jej atrakcyjnej lokalizacji. Znajduje się bowiem w Borach Dolnośląskich, będących największym kompleksem leśnym w naszym kraju. Blisko stąd do Wrocławia, Bolesławca, Jeleniej Góry, czy w Karkonosze. Jeśli chcemy zamieszkać w Luboszowie, to mamy taką możliwość. Znajduje się tu jeden obiekt agroturystyczny.
W samym Luboszowie obecnie zameldowane są tylko dwie osoby (przez długi czas była tylko jedna), mieszkają też dwie, z czego tylko jedna jest zameldowana. Luboszów ma niezwykle bogatą historię. W XVIII wieku wieś ta została całkowicie zniszczona przez pożar, później ją odbudowano. Niegdyś te tereny zamieszkiwało nawet 448 osób. II wojna światowa spowodowała jednak, że Luboszów niemal w całości został opuszczony. Warto odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku na Dolnym Śląsku.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Bolesławcu
-
Największa miejscowość w Polsce
Była najmniejsza miejscowość, więc dla równowagi musi być też ta największa. Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że jest to nasza stolica - Warszawa. Miasto to jest największym pod względem populacji i powierzchni miastem w kraju - zamieszkuje ją niemal 1,75 mln mieszkańców. Warszawa to ważny ośrodek naukowy i kulturalny, jak też jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.
Warszawa oferuje naprawdę wiele atrakcji, tak samo jest z miejscami, które warto tam zobaczyć. Trudno wybrać te najbardziej interesujące, ale na pewno obowiązkowe będzie Warszawskie Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac w Wilanowie, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, czy pomnik Syrenki nad Wisłą. Z dużym ruchem turystycznym mamy tu do czynienia praktycznie przez cały rok. Pewne jest to, że w tym mieście każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Warszawie
-
Najdłuższa miejscowość w Polsce
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, która polska miejscowość jest najdłuższa? Bardzo często, szczególnie podczas podróży samochodem, mamy wrażenie, że wjechaliśmy do danej miejscowości i nie widać jej końca. Mógł się o tym przekonać każdy, kto choć raz miał możliwość wypoczywać lub przejeżdżać przez Zawoję.
Zawoja jest popularną turystyczną miejscowością, znajdującą się w województwie małopolskim. W czym tkwi jej wyjątkowość? Gwarantuje spokój, piękne górskie widoki i niezwykły klimat. By dojść pieszo z początkowego do końcowego punktu w tej miejscowości, musimy się trochę natrudzić. Długość Zawoi wynosi aż 18 km. Jest to również największa pod względem powierzchni wieś w Polsce (ponad 100 km2). Zawoję zamieszkuje około 7 tysięcy mieszkańców. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości górskich, z tego względu, że zlokalizowana została u podnóża Babiej Góry (Diablaka), która stanowi cel wielu wypraw górskich w sezonie letnim i zimowym. Oprócz tego Zawoja oferuje wiele atrakcji przyrodniczych na czele z Babiogórskim Parkiem Narodowym i okolicznymi pasmami górskimi - Pasmem Policy i Pasmem Jałowieckim. Warto odwiedzić to miejsce!
Sprawdź popularne oferty noclegów w Zawoi
-
Miejscowość z najdziwniejszą nazwą
W tym przypadku niezwykle trudno było wybrać tę jedną jedyną miejscowość, dlatego zaprezentowane zostanie kilka miejscowości, które wyróżniają się nazwą. Gwarantujemy, że jeśli kiedykolwiek będziecie mieć możliwość przez nie przejeżdżać lub w nich wypoczywać, to humor powinien się Wam poprawić w przeciągu sekundy.
Do kategorii miejscowości o najdziwniejszych nazwach, należy zaliczyć m.in.:
-
Wielkie Chełmy - Wybudowanie - kaszubska miejscowość
-
Swornegacie - popularna miejscowość wypoczynkowa w województwie pomorskim
-
Zimna Wódka - wieś na Opolszczyźnie
-
Mąchocice Kapitulne - wieś w województwie świętokrzyskim
-
Boguchwała - miasto na Podkarpaciu
-
Śwignajno Małe - przysiółek wsi na Warmii i Mazurach
-
Stolec - miejscowość na Dolnym Śląsku
-
Męcikał - kaszubska wieś
Jeśli macie swoje własne propozycje miejscowości o śmiesznych nazwach, to koniecznie dajcie znać w komentarzu poniżej.
-
Najwyżej położona miejscowość w Polsce
Na sam koniec zostawiliśmy miejscowość, wyróżniającą się lokalizacją, a ściślej mówiąc, wysokością nad poziomem morza. W tej kategorii bezapelacyjnym liderem jest Ząb - miejscowość na Podhalu, z której pochodzi nasz mistrz i wybitny skoczek narciarski - Kamil Stoch.
Ząb wyróżnia się przede wszystkim wspaniałym, górskim klimatem i niezwykłą panoramą Tatr. Miejscowość ta znajduje się na wysokości 1013 m n.p.m. Warto podkreślić, że wiele popularnych szczytów górskich posiada podobną lub mniejszą wysokość. Zdecydowanym wyróżnikiem tego miejsca jest bez wątpienia panorama górska - to właśnie dla niej przyjeżdżają tu turyści z całej Polski i z pobliskich miejscowości. Usytuowanie na północnym stoku Gubałówki to idealna okazja do spacerów - przede wszystkim na Gubałówkę, z której możemy zejść lub zjechać kolejką do centrum Zakopanego. Wędrując z Zębu do Zakopanego, przemierzamy także słynny Szlak Papieski, który przebiega przez wieś. Ząb poleca się na każdą porę roku!
Oto popularne oferty noclegów w Zębie
Mamy nadzieję, że nasz przegląd nietypowych miejsc Was zainteresował i odwiedzicie je podczas nadchodzącego sezonu letniego. Pamiętajcie również, że nasz kraj oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, dlatego Urlop 2022 warto spędzić w Polsce.
#WspieramTurystykęKrajową
Komentarze