5 powodów, aby pojechać na narty w polskie góry

5 powodów, aby pojechać na narty w polskie góry

Każdej zimy Polacy zastanawiają się, czy pojechać na narty w polskie góry? Przedstawiamy pięć powodów, dla których warto wybrać właśnie ten kierunek.

Ośrodki narciarskie w Polsce zbliżają się standardem do tych zagranicznych. Modernizowane są trasy zjazdowe, powstają też nowoczesne wyciągi. Jakie są inne powody, dla których warto pojechać na narty w polskie góry?

Dobre miejsce dla początkujących

Polskie ośrodki narciarskie to dobre miejsce, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, by stawiać pierwsze kroki na stoku. Wiele dość łatwych, dobrze utrzymanych tras pozwala szlifować swoje umiejętności. Na pierwszy wyjazd na narty warto wybrać mniejszy ośrodek. Świetne warunki do nauki znajdziemy na przykład w Wiśle, która promuje się jako miasto idealne na rodzinne narciarskie wyjazdy, a także Bukowinie Tatrzańskiej, Dwóch Dolinach, Karpaczu, Zieleńcu i Czarnej Górze. Warte polecenie są większe kompleksy, ponieważ od razu gdy poczujemy się pewnie na nartach lub desce można przenieść się na nieco trudniejsze trasy.

Jeden karnet do kilku ośrodków

 

Polskie ośrodki na różne sposoby zabiegają o narciarzy i snowboardzistów. Jednym z nich jest oferta karnetów, które obowiązują w kilku miejscowościach. Najpopularniejsze skipassy to:  TatrySki (obowiązujący w Białce Tatrzańskie, Czarnej Górze, Jurgowie i Kluszkowcach); BeskidCard (obowiązuje w dwunastu ośrodkach znajdujących się między innymi w Kasinie Wielkiej, Piwnicznej-Zdroju i Krynicy-Zdroju); Wiślański Skipass (obowiązuje w ośrodkach Wisły i Ustronia). Nowością ma być PKLpass, umożliwiający korzystanie z kolei, wyciągów i tras narciarskich, które należą do Polskich Kolei Linowych. Dzięki nim narciarze otrzymują duży wybór tras zjazdowych w atrakcyjnych lokalizacjach – nie muszą przy tym martwić się kupowaniem wielu różnych karnetów.

Umiarkowane ceny

Wyjazd na narty w polskie góry to propozycja także dla osób, które szukają oszczędności. Oczywiście wiadomo, że nie wszędzie ceny kształtują się na takim samym poziomie, a dużo zależy także od jakości oferowanych usług. Biorąc pod uwagę to kryterium, do najtańszych ośrodków narciarskich zalicza się Szczyrk, gdzie jednodniowy karnet obowiązujący zarówno w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, jak i Centralnym Ośrodku Sportu, kosztuje około 85 złotych. Najdrożej nie jest także w Białce Tatrzańskiej czy Szklarskiej Porębie.

Dodatkowym plusem wyjazdów na narty w polskie góry jest możliwość zaplanowania krótszych – na przykład weekendowych – pobytów. Na narty za granicą trzeba zarezerwować o wiele więcej czasu i środków.

Dobra infrastruktura

Dla narciarzy liczy się nie tylko jakość i ilość tras zjazdowych. Równie ważne są miejsca, gdzie można odpocząć, rozgrzać się po zejściu ze stoku, serwisować lub wypożyczyć sprzęt, czy bezpłatnie zaparkować samochód. Wiele osób zwraca też uwagę na atrakcje dla dzieci, jak na przykład przedszkole narciarskie oraz szkółka z profesjonalnymi instruktorami. To wszystko jest już standardem w największych polskich stacjach narciarskich. Coraz częściej narciarze mogą bezpłatnie skorzystać z darmowego internetu w rozmieszczonych przy stokach hotspotach – taką usługę oferuje na przykład Kotelnica Białczańska.

Atrakcje poza stokiem


Narty w polskich górach to również okazja do wypoczynku poza stokiem. Rodzime kurorty oferują wiele atrakcji, które warto wypróbować. Wiele osób chętnie korzysta z relaksu w basenach termalnych w Białce oraz Szaflarach, inni cieszą się uzdrowiskowym charakterem Krynicy-Zdroju czy Szczawnicy. Miasta te są najpiękniejsze właśnie w zimowej odsłonie, a do tego prezentują szeroką ofertę muzeów i zachwycają zabytkami.

Następny artykuł Grudzień w Ojcowie -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!