5 rzeczy, które musisz wiedzieć, wybierając urlop w Tatrach

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, wybierając urlop w Tatrach

Turystyka górska to jeden z najpopularniejszych pomysłów na aktywne spędzenie urlopu. Piesza wędrówka po górskich szlakach, kuszących malowniczymi widokami, a także bliskością i dzikością przyrody może okazać się nie lada wyzwaniem dla początkujących turystów. Zanim wybierzecie się na wyprawę w Tatry, zapoznajcie się z naszym małym poradnikiem.

Bardzo często to właśnie przyroda obwiniana jest za nieszczęśliwe wydarzenia, które mają miejsce w górach. Jak się jednak okazuje, to człowiek jest największym zagrożeniem dla samego siebie z powodu niedostatecznej wiedzy, braku wyobraźni oraz nieprzemyślanych decyzji. Jak odpowiednio przygotować się do górskiej wyprawy w Tatry?

 

1. Lekcja geografii

 

Warto wiedzieć, że na Podhalu jest trochę zimniej niż w reszcie kraju. Temperatura w Tatrach spada o pół stopnia Celsjusza na każde sto metrów wzrostu wysokości. O ile latem odczujemy w górach tylko lekkie ochłodzenie, o tyle wiosenna i jesienna wspinaczka będzie stanowić szybki przeskok z bluzy w kurtkę, a z adidasów - w kozaki. Należy przygotować się na taką ewentualność i zabrać ze sobą odpowiednią odzież. Długie przebywanie w niskiej temperaturze powietrza, dodatkowo przy wysiłku fizycznym przyczynia się do wychłodzenia organizmu, a w okresie zimy również do odmrożeń.

 

źródło zdjęcia: Nocowanie.pl, Czerwone Wierchy


2. Utrudnienia pogodowe

 

Lawina

 

Jeśli zdecydujecie się na zimowy urlop w górach, pamiętajcie, że do największych zagrożeń w tym czasie należą lawiny. Przed wyjściem na szlak najlepiej sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego, który podawany jest przez TOPR. Zwracajmy również uwagę na ogłoszenia w schroniskach, a także na treści ostrzeżeń, przy wejściu na stok. Śmiałkowie, którzy zimą chcą wybrać się w wyższe partie Tatr powinni zaopatrzyć się w lawinowe ABC, czyli w detektor, łopatę i sondę lawinową.

 

Burza

 

W lecie natomiast należy uważać na burze, które występują zwykle w czerwcu oraz w lipcu, najczęściej w godzinach popołudniowych. Planując górską wycieczkę w okresie wakacyjnym, warto rozpocząć ją wcześnie rano. Gdy tylko zaobserwujemy najdrobniejsze oznaki wyładowań atmosferycznych, powinniśmy jak najszybciej zejść ze szczytu w dolinę. W razie zaskoczenia przez burzę, nie wolno chować się pod skałami. Najlepiej jest usiąść na plecaku, podkurczając nogi, a jeszcze lepiej - sprawdzić wcześniej prognozę pogody, która aktualizowana jest na bieżąco. 

 

Przejrzyj noclegi w Zakopanem.

 

Mgła

 

Może ona w dużym stopniu zakłócić naszą orientację w terenie. W zimie często zlewa się z barwą śniegu, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność spacerując po grani. Jeśli zboczymy ze szlaku, możemy nawet spaść w przepaść. Poruszając się we mgle starajmy się zapamiętać jak najwięcej charakterystycznych elementów szlaku, co pomoże nam rozpoznać drogę, po której już wcześniej stąpaliśmy.

 

Wiatr

 

Bezwietrzne dni w Tatrach są prawdziwą rzadkością. Zapewne każdy z nas zna nazwę występującego tam wiatru, zwanego 'halnym'. Przy tak silnym wietrze trudno utrzymać się na nogach, gdyż jego porywy dochodzą do 140-150 km/godz, przez co pokonywanie wysokogórskich szlaków jest praktycznie niemożliwe. Lepiej wtedy zrezygnować z wędrówki i odwiedzić jakiś przytulny lokal, w którym będzie można rozkoszować się rozgrzewającą herbatą.

 

źródło zdjęcia: Nocowanie.pl, Czerwone Wierchy


3. Znajomość terenu


Każdą wycieczkę w góry trzeba zaplanować w szczegółach, w czym pomoże nam mapa i przewodniki turystyczne. Dzięki takim pomocom zdecydujemy, który rejon zwiedzić w pierwszej kolejności, a także dowiemy się o trudnościach czekających w konkretnych miejscach. Warto również zaznaczyć sobie kilka schronisk turystycznych, w których będziemy mogli odpocząć po wyczerpującej wyprawie. Pomocny może okazać się także numer do GOPR.

 

Sprawdź oferty noclegowe w Białce Tatrzańskiej.

 

4. Podstawowy ekwipunek

 

Najważniejszym elementem jest odpowiednie obuwie. Niestety buty z cienką gumową podeszwą nie nadają się do pokonywania górskich szlaków. Już po kilku kilometrach marszu, nasza stopa odczuje każdy kamyczek, leżący na drodze. Na wycieczki dolinne wystarczą zwykłe adidasy, natomiast w wyższe partie gór i na trudniejsze szlaki powinno zakładać się obuwie trekingowe z twardą podeszwą.

 

Nie trzeba kupować specjalistycznej odzieży. Wystarczą wygodne spodnie, T-shirt, ciepła bluza lub polar i kurtka przeciwdeszczowa. W chłodniejsze dni należy pamiętać także o czapce i rękawiczkach. Udając się na stok, weźmy ze sobą kanapkę, czekoladowy baton oraz wodę. Unikajmy reklamówek i toreb na jedno ramię. Zamiast tego załóżmy plecak, który przynajmniej nie będzie ograniczał nam ruchów.

 

źródło zdjęcia: Nocowanie.pl, Gubałówka


5. Szukanie alternatyw

 

Gubałówkę najłatwiej zdobyć wjeżdżając wagonikiem kolejki liniowej. Co roku podziwiają ją tłumy wczasowiczów, co wiąże się z wysoko rozwiniętą infrastrukturą rozrywkową. Alternatywą dla tego miejsca może być np. mniej znana Antałówka. Jest to szeroka łąka, na której nie znajdziecie ani jednego straganu.

 

Aby dostać się na szczyt Giewontu, często trzeba czekać w długiej kolejce, a o wjeździe na Kasprowy Wierch nie ma nawet co marzyć. Zastanawiacie się, jak cieszyć się górami bez gwarnych turystów? Wystarczy poszukać kilku alternatyw i zamiast Giewontu wybrać Czerwone Wierchy, a zamiast Morskiego Oka - Czarny Staw Gąsienicowy.

 

Zobacz, co przygotowali dla Ciebie właściciele poszczególnych obiektów. Przejdź do noclegów w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Następny artykuł Wypoczywaj w Bukowinie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!