5 rzeczy, które zobaczysz tylko w zimie
Zima rządzi się swoimi prawami – bywa kapryśna, ale dostarcza nam też mnóstwa pozytywnych wrażeń. Dzięki tej porze roku możemy cieszyć się atrakcjami, jakich próżno szukać latem. Przygotowaliśmy listę pięciu rzeczy, które zobaczysz tylko w zimie.
Śnieżny labirynt w Zakopanem
Zimowa stolica Polski musi kusić atrakcjami – i świetnie wywiązuje się z tego zadania. Jednym z topowych miejsc, które dostępne są tylko zimą, jest Zimowy Park Rozrywki SNOWLANDIA. Przyciąga turystów niezależnie od wieku, bo w końcu ile razy w życiu ma się szansę wejścia do labiryntu, który zbudowany jest wyłącznie ze śniegu? Plątanina białych korytarzy może skutecznie namieszać w głowie… W sąsiedztwie Wielkiej Krokwi powstał cały zimowy kompleks, który obejmuje Śnieżny Zamek oraz wyrzeźbiony w lodzie w Pałac Królowej Śniegu z wieloma tajemniczymi komnatami. Aby korzystać z tych atrakcji warto z niecierpliwością czekać na śnieg i mróz.
Kraina Światła na Gubałówce
Pozostańmy jeszcze w Zakopanem, które może się pochwalić najlepszą świetlną oprawą w polskich górach. Zobaczysz ją w Krainie Światła na Gubałówce, gdzie w tym sezonie pojawiły się zupełnie nowe iluminacje. Projekt nawiązuje do Tatr oraz kultury podhalańskiej. Zobaczysz tu między innymi świetliste postacie w tradycyjnych góralskich strojach, białego misia z Krupówek a także złoty wagon stworzony z ledowych światełek. To replika pierwszego wagonika, który wjechał na szczyt Gubałówki w 1938 r., otwierając tym samym to miejsce dla kolejnych pokoleń turystów. Jedno jest pewne – nie wyjedziesz stąd bez pamiątkowego zdjęcia. Kraina Światła na Gubałówce czynna jest przez całą zimę od godziny 16:00.
Marzy ci się wypoczynek w Zakopanem? Sprawdź noclegową ofertę tego miasta, wejdź: Noclegi w Zakopanem
Rzeźby ze śniegu w Szklarskiej Porębie
Od połowy lutego każdy kto przyjedzie do Szklarskiej Poręby może oglądać prawdziwe dzieła sztuki, które powstają wyłącznie ze śniegu. Warto się śpieszyć, bo rzeźby są przecież wyjątkowo nietrwałe – niszczy je pierwsza odwilż. Śnieżne formy to efekt zmagań artystów – amatorów i profesjonalistów – biorących udział w Mistrzostwach Polski w Rzeźbie ze Śniegu. W roku 2018 impreza odbędzie się 16 i 17 lutego na Skwerze Radiowej Trójki. Pierwszego dnia zaprezentują się amatorskie drużny, które wykonają rzeźby według przedstawionego wcześniej projektu. Profesjonaliści, czyli studenci Akademii Sztuk Pięknych, ich absolwenci i profesorowie, będą mieli trudniejsze zadanie. Na zaprojektowanie i wykonanie swoich dzieł będą mieli tylko dwa dni. Monumentalne rzeźby zostaną dodatkowo podświetlone, dzięki czemu zostaną kolejną zimową atrakcją Szklarskiej Poręby.
Lodowe cuda w Poznaniu
Kolejnym miastem, które warto odwiedzić zimą, jest Poznań. W grudniu na płycie rynku głównego można podziwiać przepięknie podświetlone lodowe cuda. To rzeźby, które stworzyli zawodnicy Ice Festivalu – imprezy przyciągającej uczestników z całego świata. Gośćmi tegorocznej edycji byli między innymi Amerykanie, Filipińczycy i Francuzi… Zawodników ograniczała tylko własna wyobraźnia, dzięki czemu na poznańskim rynku można było zobaczyć kunsztownie wykonane rzeźby ludzi i zwierząt, które sprawiały wrażenie, jakby miały za chwilę ożyć.
Królewski Ogród Światła w Wilanowie
Plenerowa wystawa świetlna w wilanowskich ogrodach przyciąga wiele osób. Kogo bowiem nie zachwycą kolorowe diody układające się w finezyjne kształty? Cała ekspozycja harmonijnie łączy się z architekturą pałacu, dodatkowo wydobywając jego urok. Warto obejrzeć wszystkie udostępnione turystom instalacje – Magiczny Ogród Króla przeniesie cię do krainy pełnej motyli i kwiatów, które trzysta lat temu podziwiał Jan III Sobieski. Dużą atrakcję stanowią też mappingi, czyli spektakle łączące kolor, światło i muzykę doby baroku…
fot. asoggetti (Unsplah.com CC0)
Komentarze