5 rzeczy, w których polskie piramidy są lepsze od egipskich

5 rzeczy, w których polskie piramidy są lepsze od egipskich

Pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy pomyślimy o piramidach? Egipt, faraon, grobowce, starożytność, lekcje historii. A czy wiesz, że w Polsce również znajdziemy piramidy? Może nie są one tak bardzo okazałe jak te egipskie, ale na pewno równie wyjątkowe.

Jeśli marzy Ci się urlop w cieniu piramid, to nie musisz wyjeżdżać do Egiptu, by je zobaczyć. Jest to szczególnie ważne w dobie koronawirusa, kiedy podróżowanie po świecie jest ograniczone. Piramidy, co warto podkreślić, znajdziemy również w Polsce. Stanowią one niezwykłą atrakcję, znajdują się w ciekawych turystycznych regionach i mogą okazać się prawdziwą gratką również dla osób, które interesują się historią.


Nie da się ukryć, że o egipskich piramidach uczyliśmy się od najmłodszych lat. To właśnie od czasów starożytnych rozpoczynają się wszystkie lekcje historii, a to właśnie z tym okresem jest ściśle związana ich historia. Należy również podkreślić ich walor turystyczny. Są na pewno miejscem popularnym, chętnie odwiedzanym i fotografowanym, o czy możemy przekonać się w mediach społecznościowych osób z całego świata.


Czy wiesz, że piramidy znajdziesz również w Polsce? Nie musisz wcale jechać do Egiptu. Wystarczy, że wybierzesz się na letni urlop na Mazury, Kujawy, Lubelszczyznę, do Małopolski, Wielkopolski, czy na Opolszczyznę.


Przygotowując treść poniższego artykułu, zależało nam przede wszystkim na tym, by pokazać, że polskie piramidy pod wieloma względami mogą być lepsze niż te bardziej znane i niezwykłe, znajdujące się w Egipcie. Co to takiego? Sprawdźmy!


Gdzie można znaleźć polskie piramidy?




Kilka wersów wyżej wymienione zostały jedynie regiony, w których możemy znaleźć polskie piramidy. Najwyższy czas, by zaprezentować ich dokładną lokalizację i najważniejsze informacje z nimi związane. Najpopularniejsze polskie piramidy to:


  • Piramida w Rapie na Mazurach - pochodząca z XIX wieku

  • Grobowce megalityczne na Kujawach, w Sarnowie - ich historia sięga ponad 5,5 tysiąca lat - są w związku z tym starsze niż te egipskie piramidy

  • Ariańska piramida w Krynicy na Lubelszczyźnie, w okolicach Krasnegostawu - pochodzi z początku XVII wieku i ma 30 metrów wysokości, co na pewno przyciągnie naszą uwagę

  • Piramida w Rożnowie na Opolszczyźnie - o wysokości 9 metrów, powstała pod koniec XVIII wieku

  • Piramida w Zagórzanach w Małopolsce

  • Rodzima piramida w Międzybrodziu koło Sanoka

  • Piramida w Wągrowcu w Wielkopolsce


Poznaj 5 rzeczy, w których polskie piramidy są lepsze od egipskich


Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wybrać się do Egiptu, czy do regionów Polski, w których znajdują się piramidy, to mamy nadzieję, że poniższa analiza pokaże Ci, że wizyta w miejscach, w których znajdują się polskie piramidy, może okazać się również wyjątkowa.


  1. Jest zdecydowanie bliżej


Rozpoczynamy od argumentu, który bezapelacyjnie przemawia na korzyść polskich piramid. Bardzo często podczas planowania urlopu, bierzemy pod uwagę odległość, którą musimy pokonać, by dotrzeć w wybrane przez nas miejsce. Warto podkreślić, że zarówno Mazury, Lubelszczyzna, Wielkopolska, Kujawy, Małopolska, czy Opolszczyzna znajdują się w takiej części Polski, do której dojazd nie powinien stanowić większego problemu. 

 

 

 

 

W miejsca, w których znajdują się polskie piramidy z powodzeniem dojedziemy własnym samochodem, dotrzemy rowerem, jeżeli zaplanujemy wycieczkę rowerową lub dojdziemy pieszo, jeśli wypoczywamy w bardziej znanej miejscowości w najbliższej okolicy. Do Egiptu możemy dotrzeć jedynie samolotem, a do pokonania mamy kilka tysięcy kilometrów.


  1. Piramidy na Kujawach są dużo starsze niż te egipskie


To kolejna z rzeczy, która bez wątpienia przemawia na korzyść piramid, które można zobaczyć w Polsce. To właśnie na Kujawach znajdują się grobowce megalityczne, pochodzące sprzed 5,5 tysiąca lat! Zaskoczeniem na pewno będzie fakt, że są one dużo starsze od tych, które możemy podziwiać w Egipcie. Przypuszcza się, że jest to nawet 1000 lat różnicy.


Grobowce, które znajdują się na Kujawach, kryją w sobie wiele tajemnic. Wystarczy tu wspomnieć o tym, że archeologom do tej pory nie udało się ustalić, dla kogo powstały. Pewne jest natomiast to, że największe z nich miały 100 metrów długości i 5 metrów wysokości. Ciekawostkę może stanowić fakt, że spoczywał tu ktoś ważny dla tamtejszej społeczności. Mogli to być władcy, lecz ciężko to obecnie udowodnić.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów na Kujawach


  1. Piramidy znajdują się w atrakcyjnych turystycznie regionach


Warto podkreślić, że wszystkie polskie piramidy znajdują się w atrakcyjnych turystycznie regionach, jakimi są: Mazury, Kujawy, Lubelszczyzna, Wielkopolska, Małopolska i Opolszczyzna. Są to na pewno regiony nieodkryte, pełne tajemnic, wyróżniające się licznymi zabytkami i atrakcjami dla każdej grupy turystów. Z powodzeniem nasz wypoczynek w bardziej znanych miejscowościach, możemy połączyć ze zwiedzaniem piramid. Znajdują się one w miejscach, do których możemy wybrać się na wycieczkę rowerową lub po prostu na spacer.

 

 

Pokoje u Wioli

Pokoje u Wioli

Krasnystaw, ul. Kolonia Krakowskie Przedmieście

Kwatery i pokoje Krasnystaw 9.9
Dwór Zacisze

Dwór Zacisze

Byczyna, ul. Biskupice

Kwatery i pokoje Byczyna 9.6

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Lubelszczyźnie, Mazurach i Opolszczyźnie


  1. To niezwykła lekcja historii dla każdego!



Chyba nie ma lepszego sposobu, by dobrze poznać historię od wizyty w miejscach, które są ściśle z nią związane. Stanowią wspomnienie dawnych czasów, pozwalają podziwiać architekturę tamtych czasów, a te znajdujące się na Kujawach są lekcją historii samą w sobie, gdyż są starsze od tych egipskich. Jeśli jesteś pasjonatem historii i archeologii, to koniecznie musisz zobaczyć te miejsca!


Sprawdź również: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


  1. Lokalizacja w ustronnych miejscach


Chyba każdy, kto choć raz miał okazję być w Egipcie, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że do zwiedzania popularnych egipskich piramid, trzeba odstać swoje. Popularne polskie piramidy znajdują się w ustronnych miejscach, w mało znanych miejscowościach, a ich zwiedzanie i podziwianie jest możliwe przez cały kalendarzowy rok. Podczas pandemii upowszechnił się trend wycieczek tematycznych i noclegów w ustronnych miejscach. Wielu turystów nie czuje się pewnie, pozostając w jednym miejscu, więc często wybierają tzw. objazdówki na przykład własnymi samochodami. Dzięki temu mogą poznać atrakcje okolicy, w której przebywają, w tym wymienione polskie piramidy.


Doskonałą propozycją na wycieczki tematyczne, może być również wizyta w miejscach, w których dominuje anomalia grawitacyjna.

 

Poznaj: 5 niezwykłych miejsc z anomalią grawitacyjną w Polsce


Mamy nadzieję, że podczas wakacji odwiedzicie wyżej wspomniane piramidy. Jeśli żar będzie lał się z nieba, to będziecie mogli poczuć się niczym w Egipcie.



Następny artykuł Poczuj wolność we...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!