5 skarbów architektury Warmii i Mazur
Warmia i Mazury to nie tylko jeziora – zdają sobie z tego sprawę niemal wszyscy turyści. To także zabytki nawet dzisiaj zachwycające swoją architekturą i rozmachem, z jakim powstały. Przedstawiamy pięć miejsc w regionie, które zrobiły na nas największe wrażenie.
Drogosze – pałac Dönhoffów
Region kojarzy się przede wszystkim z gotyckimi zamkami, które podczas swojego panowania budowali Krzyżacy. Ale na Warmii i Mazurach można znaleźć również rezydencje tamtejszej arystokracji, a do najbardziej okazałych należał pałac w Drogoszach. Budowę pałacu ukończono w 1714 roku, a zlecił ją Bogusław Fryderyk von Dönhoff. Budowla utrzymana była w stylu barokowym, chociaż później wielokrotnie go przebudowywano i unowocześniano. Ze względu na wielkość oraz zgromadzone przez właścicieli działa sztuki pałac nazywano Wschodniopruskim Wersalem. Jak głosi legenda, pałac posiada 12 kominów, tyle, ile miesięcy w roku, 52 komnaty – ile tygodni, 365 okien – ile jest dni w roku, 4 kolumny – ile jest pór roku oraz 7 balkonów, odpowiadających ilości dni w tygodniu.
Orneta – kościół św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Czy kościół może przypominać zamek? Ten w Ornecie może sprawiać takie wrażenie, a wszystko przez rozmach, z jakim biskup Herman z Pragi chciał ozdobić swoją siedzibę. Nie wszyscy wiedzą, że w XIV wieku nieduże obecnie miasteczko pełniło rolę stolicy województwa warmińskiego. Dzięki temu dzisiaj możemy oglądać naprawdę piękną budowlę, której zewnętrzne ściany zdobią ceramiczne dekoracje. Równie bogate jest jego wnętrze, gdzie można zobaczyć na przykład barokowy główny ołtarz i ambonę, rokokowy ołtarz różańcowy czy gotycki krzyż.
Frombork – Wzgórze Katedralne
Miasto, położone nad Zalewem Wiślanym, rozsławiła osoba Mikołaja Kopernika oraz tamtejsze Wzgórze Katedralne. Przepiękny zespół gotyckich budowli do dzisiaj przyciąga turystów, którzy zachwycają się XIV-wieczną strzelistą archikatedrą z bogatym wyposażeniem. Oprócz niej zabudowę wzgórza stanowi Wieża Radziejowskiego ze słynnym Wahadłem Foucaulta i punktem widokowym na szczycie, Wieża Kopernika, w której mieściło się mieszkanie astronoma, oraz dawny Pałac Biskupi. Obecnie w ostatnim budynku mieści się muzeum.
Święta Lipka – sanktuarium maryjne
Sanktuarium w Świętej Lipce to jedno z największych miejsc kultu na Warmii i Mazurach. Niewielka miejscowość leży na trasie z Reszla do Kętrzyna i stanowi obowiązkowy przystanek dla wszystkich turystów podróżujących tą drogą. Znajdujący się tam kościół to przykład przepięknego budownictwa sakralnego doby baroku. Uwagę zwraca już przepiękna kuta brama, a samo wnętrze po prostu zapiera dech. Ściany sanktuarium zdobią barwne freski oraz bogate wyposażenie. Jednym z jego najcenniejszych elementów są imponujące organy. Ich dźwięku można posłuchać latem podczas Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.
Lidzbark Warmiński – Zamek Biskupów Warmińskich
Wśród zachwycających budowli regionu nie mogło zabraknąć zamku. Zapraszamy więc do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie znajduje się dawna rezydencja biskupów warmińskich. Budowę rozpoczęto zaraz po przeniesieniu stolicy biskupstwa z Ornety, nowa siedziba musiała więc być okazała. Składał się na nią zarówno zamek, jak i przylegające budynki, takie jak spichlerze, wozownia, stajnia, młyn, tartak i kuźnia. Całość otoczono zostało fosą i murami obronnymi, zupełnie niezależnymi od miasta. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był Ignacy Krasicki, duchowny, ale i wybitny oświeceniowy twórca, autor bajek i poematów heroikomicznych. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie warmińskich biskupów i towarzyszących im dworów.
Komentarze