5 szlaków turystycznych dla początkujących

5 szlaków turystycznych dla początkujących

Każdy dzień jest dobry, żeby rozpocząć podróżniczą przygodę. Masz dość przesiadywania w hotelowym spa i wylegiwania się na leżaku? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę turystycznych szlaków, dzięki którym wyruszysz na spotkanie z dziką, bujną przyrodą i zachwycisz się pięknym krajobrazem Polski.

1.  Dolina Małej Łąki


Idealna propozycja na początek przygody z Tatrami. Zamiast tłumów turystów spotkasz tam jedną z piękniejszych tatrzańskich dolin z panoramą na Giewont, Wielką Turnię oraz Kopę Kondracką. Znajdziemy tam liczne jaskinie, najdłuższą i najgłębszą w Polsce-Jaskinie Wielka Śnieżna oraz najgłębsza w Tatrach-Śnieżna Studnia z największą studnia w Tatrach.
Wejście do doliny znajduje się w Zakopanem obok ulicy Krzeptówki przy parkingu. Dolina Małej Łąki ma długość ponad 5 km. Po drodze mijać będziemy przełęcz Przysłop Miętusi wraz z potokiem oraz Wielką Polanę, której wysokość sięga 1160 m n.p.m. Idąc dalej do końca Wielkiej Polany, wzniesiemy się na dno dwóch kotłów polodowcowych. Najniżej położonym jest Świstówka. To dobre miejsce na odpoczynek i podziwianie krajobrazów. Z tego punktu możemy zawrócić lub kontynuować wyzwanie, wspinając się wśród kosodrzewiny na Przełęcz Kondracką.

Szukasz noclegu? Sprawdź te oferty.

 

2. Dolina Białego


Jesteśmy w Tatrach Zachodnich. Nietrudno tu o łagodne trasy wznoszące się lekko ku górze, pełne urokliwych zakątków i widoków. Łatwe, niewymagające, idealne na spacer z dziećmi. Często wzbogacone szumem strumyków i wodospadów.
Naszą propozycją aktywnego wypoczynku dla początkujących, jest wędrówka reglową Doliną Białego, położoną pomiędzy grzbietami Krokwi i Sarniej Skały. Niezwykle przyjemną trasą poprowadzi nas szlak żółty. Na drodze do Polany Białego spotkamy bogatą szatę roślinną, formacje skalne i widowiskowe kaskady. Towarzyszyć nam będzie płynący wzdłuż szlaku Biały Potok, nad którym przechodzić będziemy po drewnianym mostku. W niedalekiej odległości od wyjścia z doliny napotkamy okratowane wejście do nieczynnej sztolni uranowej. Ostatni odcinek drogi biegnie dnem wąwozu dolomitowego o wąskich ścianach. 3-kilometrową trasę przejdziemy w około godzinę.

 

3. Dwernik Kamień


Bieszczady to miejsce, gdzie czujemy wolność i szczególną bliskość z naturą. Mimo że uchodzą za jedne z bardziej wymagających technicznie gór w Polsce, znajdziemy tam szlaki, dla osób początkujących, których nie interesują wysokogórskie, trudne wycieczki.
Alternatywą dla osób, które ominąć chcą zatłoczone szlaki, będzie wędrówka na mierzący 1004 m n.p.m. Dwernik Kamień. Trasę rozpoczniemy w Zatwarnicy, położonej w jednej z dolin na północnych zboczach Połoniny Wetlińskiej. Trasa nie powinna sprawiać trudności nawet dla najmniej doświadczonych piechurów. Podczas wycieczki nie tylko poprawimy swoją kondycję, ale także poszerzymy wiedzę na temat bieszczadzkiej przyrody. Trasa urozmaicona jest licznymi tabliczkami z  historycznymi i przyrodniczymi opisami. Docierając na szczyt, nacieszysz oczy panoramą na bieszczadzkie perełki: Połoninę Caryńską, Wetlińską oraz Tarnicę. Jeśli to Twój pierwszy raz w Bieszczadach, wybierając tę trasę, zakochasz się w nich bez pamięci.

W Bieszczadach znajdziesz dobrze rozwiniętą bazę noclegową.

 

4. ‘’Wokół Uroczyska Głuszec”


Puszcza Białowieska to niezwykłe miejsce o wysokich walorach przyrodniczych i historycznych. Przecina ją kilkanaście szlaków turystycznych, dzięki którym możemy odkryć tajemnice i piękno regionu. Jednym z nich jest czerwony szlak o długości 5,5 km, prowadzący wokół uroczyska Głuszec. Trasę do dawnej ostoi głuszców rozpoczniemy we wsi Stare Masiewo. Dalej spacerować będziemy przez Polanę Masiewską, gdzie naszą uwagę zwróci charakterystyczna dla tych terenów drewniana szeregowa zabudowa. Przy szlaku spotkamy cmentarz ewangelicki, ślady mielerza do wypalania węgla drzewnego i mini skansen leśnej kolejki wąskotorowej. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego znajdziemy torfowiska wysokie, bory bagienne i liczne gatunki chronionych roślin. Na końcu trasy przy parkingu warto skręcić w prawo, by trafić do ostoi żubrów, sięgającej do granicy z Białorusią. Z altanki można obserwować polanę z przygotowanymi dla zwierząt paśnikami.

 

Zobacz jakie noclegi znajdziesz w tym regionie.

 

5. Wysoka


Rzuć wszystko i jedź w Pieniny. Pora roku nie ma tu znaczenia-zawsze jest pięknie. Na najwyższy szczyt Pienin poprowadzi Cię zielony szlak z Jaworek. Szlak jest stosunkowo łatwy i przyciąga piękną panoramą na Tatry, Beskid Sądecki oraz słowackie pasma. Prawie 2-godzinną wycieczkę rozpoczynamy w turystycznej wsi Jaworki, leżącej około 5 km od Szczawnicy. Trasa biegnie przez rezerwat Wąwóz Homole i Dubantowską Dolinę. Są to niezwykle malownicze zakątki, które według legend niegdyś były penetrowane przez poszukiwaczy skarbów. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Polana pod Wysoką, która stanowi dobry punkt widokowy na okoliczne szczyty. Dalej na granicy ze Słowacją, znajduje się kolejny rezerwat przyrody zwany Wysokimi Skałkami. Na wysokości 1050 m n.p.m. czekać będzie na nas taras widokowy.

Sprawdź jakie noclegi czekają na Ciebie w Pieninach.

Pamiętaj, by przed wyruszeniem na szlak, szczególnie górski, sprawdzać prognozę pogody oraz panujące w danym miejscu warunki. Warto czytać strony oraz fora internetowe poświęcone szlakom turystycznym. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

 

fot. Nathan Dumlao (Unsplash.com CC0)

Następny artykuł Portal Nocowanie.pl...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!