5 wyjątkowych miejsc z klimatem na południu Polski
Kochamy klimatyczne miejsca. Małe, urokliwe miasteczka z zabytkowymi kamienicami, zamki na wzgórzach i wspaniałe panoramy, które możemy z nich podziwiać. Gdzie szukać takich miejsc na południu Polski? Przygotowaliśmy małe zestawienie. Poniżej znajdziecie 5 wyjątkowych miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić. Czy zgadzacie się z naszym wyborem? Sprawdźmy!
Bolków i najstarszy zamek na Szlaku Zamków Piastowskich
Bolków leży w województwie dolnośląskim, na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego, czyli w Sudetach. Zajmuje dolinę Nysy Szalonej i jej dopływu – Rochowickiej Wody oraz niższe partie okolicznych wzgórz, przede wszystkim wzgórza zamkowego. Najstarszą część miasta – zamek – wybudowano na wzniesieniu (396 m n.p.m.) opadającym stromo ku północy i zachodowi, a łagodnie w stronę miasta
Bez wątpienia największą atrakcją w mieście jest zamek, czyli XIII-wieczna budowla, będąca przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego. Obiekt zlokalizowany jest na wzgórzu niedaleko centrum Bolkowa i jest najstarszym zamkiem na Szlaku Zamków Piastowskich. Powstanie w tym miejscu budowli wiązane jest z panowaniem Bolka I i za jego czasów zamek przeżywał swoją świetność. Przez lata budowla uległa jednak wielu zniszczeniom wojennym i obecnie trwają starania o przywrócenie mu dawnego kształtu.
Obecnie na zamku czynne jest muzeum, które powstało tu w XX wieku, oraz prężnie działa tu Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków.
Chęciny w Górach Świętokrzyskich
Ruiny Zamku Królewskiego, ciekawe zabytki, różnorodne atrakcje oraz jedna z najciekawszych jaskiń na terenie Polski – Jaskinia Raj. Wszystko to znajdziemy w niewielkiej, ale też niezwykle urokliwej miejscowości położonej nieopodal Kielc. W Chęcinach. Zdecydowanie warto ją odwiedzić!
Chęciny przyciągają turystów bogatą historią i typowo sielskim klimatem. Dzięki bogatej ofercie atrakcji turystycznych miejscowość może stanowić świetną bazę, zarówno na weekendowy wypoczynek, jak i nieco dłuższy pobyt.
Kłodzko – klimatyczne miasto z ciekawą historią
Największą i zarazem najważniejszą atrakcją miasta jest Twierdza Kłodzko. Obiekt posiada bardzo ciekawą historię, bo już w IX wieku prawdopodobnie istniał tu gród, potem kasztelania. Twierdza rozbudowana została w XVI wieku o zamek średni i niższy, przez lata powstawały tu kolejne fortyfikacje co sprawiło, że dzisiejszy obiekt jest tak rozległy. Twierdza Kłodzko została udostępniona turystom w 1960 roku, wtedy też została uznana za zabytek. Ze szczytów budowli podziwiać możemy panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemie Kłodzką.
Kłodzko to także Most św. Jana - najstarszy most w Polsce i jeden z rzadkich tego typu mostów w całej Europie. Stanowi jeden z najciekawszych elementów zabudowy Kłodzka, jest symbolem miasta i bez wątpienia dodaje mu niepowtarzalnego uroku i klimatu. Bywa porównywany do słynnego mostu Karola z czeskiej Pragi. Wznosi się ponad Kanałem Młynówka i łączy Stare Miasto ze sztuczną wyspą Piasek.
Stary Sącz – jedno z najstarszych miast w Polsce
Stary Sącz położony jest w województwie małopolskim. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII w. Warto wiedzieć też o tym, że miasto leży na szlaku bursztynowym.
Zabudowa miejskiego rynku to przykład architektury średniowiecznej. Do 1795 r. na rynku stał ratusz, spłonął on jednak i nigdy nie został odbudowany. Zachowany z pożaru XVII-wieczny dom mieszczański, zwany „Domem na Dołkach”, mieści muzeum regionalne. Siedziba władz gminy mieści się w budynku folwarcznym dawnego klasztoru franciszkanów. Ze względu na zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, w 1954 Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.
Jedyna w swoim rodzaju Lanckorona
Lanckorona jest jednym z najbardziej urokliwych miejscowości w Polsce. To idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Piękna, zabytkowa zabudowa, malownicze krajobrazy i mnóstwo wspaniałych tras spacerowych. Nazywana jest też magicznym miastem aniołów.
Leży w województwie małopolskim, pomiędzy Wadowicami i Myślenicami, w odległości 3 km od Kalwarii Zebrzydowskiej i 30 km na południe od Krakowa, co jest dodatkowym atutem.
Wieś do dziś zachowała oryginalną drewnianą zabudowę z drugiej połowy XIX wieku. A dzięki temu, że miejscowość położona jest na zboczu góry, z mocno pochylonego Rynku roztaczają się niesamowite widoki na poniższe doliny, a nawet odległe miejscowości. Przy dobrej widoczności wspaniała panorama odsłania Kalwarię z klasztorem, Kraków czy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. To robi ogromne wrażenie.
Komentarze