6 ciekawych miejsc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

6 ciekawych miejsc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce na rodzinny wyjazd czy weekend wypełniony atrakcjami. Region oferuje wiele możliwości spędzania czasu w sposób aktywny, na przykład rowerowe wycieczki czy skałkowe wspinaczki. Kusi też miejscami, których próżno szukać gdzie indziej – przedstawiamy najciekawsze z nich.

Chcąc poznać Jurę Karkowsko-Częstochowską, trzeba poświęcić na to więcej niż kilka dni urlopu. Miejsce jest tak niezwykłe, zachwycające malowniczymi dolinkami, skalnymi ostańcami, tajemniczymi grotami i imponującą architekturą dawnych zamków warownych, że każdy kto tu przyjedzie, natychmiast zakocha się w tej okolicy.

 

 

Zamek Ogrodzieniec


Chociaż Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z warowni rozrzuconych na Szlaku Orlich Gniazd, to zamek w Ogrodzieńcu nigdy nie służył obronie granic. Za czasów świetności wspaniałe mury z basztami i wieżyczkami były raczej dekoracją i podkreślały wspaniałość budowli. Połączone były ze skałami, co musiało robić wrażenie na gościach właścicieli zamku. Niestety, do naszych czasów zachowały się jedynie malownicze ruiny, które udostępnione są dla zwiedzających. Ceny biletów wstępu są bardzo przystępne – by obejrzeć zamek, muzeum, wystawę i salę tortur trzeba zapłacić 13 PLN za bilet ulgowy i 19 PLN za normalny.

Planujesz zwiedzanie okolicy zamku? Koniecznie zarezerwuj noclegi w Ogrodzieńcu:



W sezonie letnim w Zamku Ogrodzieniec na turystów czeka wiele atrakcji. Przez całe wakacje organizowane są tu wieczory z duchami, czyli nocne zwiedzanie zamku, podczas którego bardzo prawdopodobne jest spotkanie z Czarnym Psem z Ogrodzieńca. Według legend jest to duch dawnego właściciela, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, który pod tą postacią pilnuje zakopanych przez siebie skarbów. Oprócz tego, w Ogrodzieńcu regularnie organizowane są pokazy i turnieje rycerskie. Turystów czeka również niespodzianka – podwyższająca poziom adrenaliny, czyli zjazd 140 metrową tyrolką.

 

Pustynia Błędowska


Pustynia Błędowska także należy do najbardziej charakterystycznych miejsc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Chociaż nie jest dziełem natury – jej powstanie zdeterminowała działalność człowieka – to turyści bardzo chętnie oglądają tę atrakcję. Jest ona dziełem dawnych mieszkańców tych okolic, którzy masowo wycinali lasy na potrzeby górnictwa srebra i hutnictwa. Gdy zabrakło drzew, na powierzchnię wydostał się luźny piasek, dając tym samym początek procesom przyrodniczym, które zachodziły na wszystkich innych pustyniach świata!

By obejrzeć Pustynię Błędowską, najlepiej udać się na jeden z dwóch punktów widokowych. Są to Dąbrówka w Chechle oraz Czubatka w Kluczach. Stąd też można zobaczyć inne charakterystyczne punkty pustyni, do jakich należą schrony i bunkry, pamiętające czasy drugiej wojny światowej.

 


Pustynia Błędowska, fot. etheriel / Pixabay.com CCo

 

Ojcowski Park Narodowy


Ojcowski Park Narodowy powstał po wojnie, swoją ochroną obejmuje jeden z najmniejszych obszarów w kraju, ale jego przyroda jest naprawdę bardzo zróżnicowana. Turyści znajdą tu interesujące gatunki roślin i zwierząt, tajemnicze jaskinie oraz malownicze rzeczne doliny. Osoby, które chciałyby zobaczyć znajdujące się tu jaskinie, mogą obejrzeć Jaskinię Łokietka oraz Jaskinię Ciemną. Na terenie parku znajdują się też znane obiekty: zamek w Pieskowej Skale i zamek w Ojcowie, Muzeum Regionalne PTTK czy pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku – wszystkie te miejsca są otwarte dla ruchu turystycznego.

Na terenie parku wytyczono kilka tras turystycznych oznaczonych kolorami: czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym i czarnym. Ich łączna długość to ponad 46 kilometrów, dzięki czemu można obejrzeć najbardziej charakterystyczne i godne uwagi miejsca na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Wybierasz się do Ojcowskiego Parku Narodowego? Zobacz noclegi w Ojcowie:

 

Dolina Prądnika


Dolina Prądnika znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i należy do miejsc, które od dawna przyciągają turystów niezwykłymi przyrodniczymi walorami. W dolinie można napotkać  malownicze skalne ostańce – do najsłynniejszych należą: Skamieniały Wędrowiec, Brama Krakowska, Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa. Na terenie doliny znajduje się też wiele jaskiń i grot, w których archeolodzy nadal odnajdują ślady bytności ludzi z czasów prehistorycznych. Obecnie w jaskiniach żyje wiele gatunków nietoperzy. Podczas wędrówki doliną warto znaleźć chwilę, by odpocząć przy brzegu wartkiego Prądnika.

 

Zobacz noclegi w okolicy:

 

Maczuga Herkulesa


Kolejnym ważnym punktem na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego i całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest słynna Maczuga Herkulesa. Ta ostańcowa skała znajduje się w Dolinie Prądnika u stóp zamku w Pieskowej Skale. Swoją nazwę zawdzięcza ona charakterystycznemu wyglądowi – węższej podstawie i szerokiej górze. Na szczycie Maczugi Herkulesa umocowano żelazny krzyż, upamiętniający jej zdobycie w 1933 roku. Obecnie wspinaczka na skałę jest zakazana.

 

 

Jaskinia Wierzchowska Górna


Jaskinia Wierzchowska Górna to największa udostępniona turystom jaskinia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Dolinie Kluczwody, we wsi Wierzchowie. Zwiedzający muszą pokonać kilometr skalnych korytarzy tworzących prawdziwy labirynt. Trasa przygotowana jest bardzo profesjonalnie – została oświetlona, zabezpieczona i pokonuje się ją w towarzystwie przewodnika. W trakcie zwiedzania można oglądać żyjące tu nietoperze oraz niezwykłe formy naciekowe. Podczas przeprowadzanych tu badań archeologicznych, natrafiono na ślady zwierząt żyjących na tym terenie podczas epoki lodowcowej (niedźwiedzie jaskiniowe, hieny itp.). Jaskinię można zwiedzać przez cały rok, cena biletów to 20 PLN – normalny i 16 PLN – ulgowy.

 

Następny artykuł Majówka 2021. Z obawą i...

Komentarze (3)

Ryszard

Jak ktoś chce się aktywnie "zrelaksować" to polecam zabawę na poligonie SkillZone Paintball w Piasku koło Janowa. Super miejsce na zabawę w otoczeniu rodziny czy znajomych. No i można się nie źle wyżyć :)

Rychu

Coś podrzucę; ruiny zamku w Olsztynie k.Częstochowy, obok jest skała zwana Małym Giewontem, wspaniałe widoki, dalej na Jurze, Mały i Duży Okiennik, dla kajakarzy spływy Wartą przez pzrełom Jury z Częstochowy-Mirów do Mstowa, gdzie przy Skale Miłości można odpocząć, zrobić grilla na altanach, czy poleżeć na piasku nad zalewem Tasarki.
Aż 6 miejsc i tylko 6 miejsc. Myślę, że nie będzie przesadą jeśli powiem, że to jedno z najbardziej elektryzujących miejsc na południu Polski. Opisałem też u siebie nieco praktycznie, bardziej z rowerowego punktu widzenia ciekawe miejsca na Jurze. Mam nadzieję, że nie będzie źle odebrane, jeśli podeślę. Myślę, że może wielu osobom się to przydać...

[link wymoderowano]

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!