6 miast w łódzkim, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

6 miast w łódzkim, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

Szukacie ciekawych, ale nie oczywistych miejsc do zwiedzenia w Polsce? A może warto odwiedzić województwo łódzkie? Pomińmy jednak Łódź, a zamiast niej poznajmy mniej popularne miasta.

Zgierz


Miasto Tkaczy
Czy wiedzieliście, że to Zgierz jest miejscem, gdzie narodził się polski przemysł włókienniczy? Turystom przypomina o tym ciekawy projekt, czyli Park Kulturowy Miasta Tkaczy, w którym znajdziecie historyczne uliczki i domki, a w nich zabytkowe meble i piece z dawnych lat. Ciekawym miejscem na pewno jest również Muzeum Miasta Zgierza. W okolicy miasteczka klimatyczne wiejskie tereny zachęcają do rowerowych wycieczek, a zimą stok Malinka przyciąga narciarzy.

Jeż ze Zgierza
Pamiętacie jeża spod miasta Zgierza, bohatera wiersza Wandy Chotomskiej? Urósł do rangi symbolu miasta – jego pomnik znajdziecie na Starym Rynku (nie zapomnijcie zrobić pamiątkowego zdjęcia), nieopodal którego znajduje się Park Miejski. Stąd blisko na wzgórze, gdzie stoi neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

 

Spędź weekend w Zgierzu, wejdź i zobacz: Noclegi w Zgierzu

 

Sieradz


Miasto z tradycjami
Sieradz to kolejne miasto, które warto odwiedzić w województwie łódzkim. Tym, co koniecznie trzeba tu zobaczyć jest rynek, który zachował oryginalny średniowieczny układ przestrzenny, chociaż otaczające go kamieniczki powstały dopiero na przełomie XIX i XX wieku, a także kościoły: farę i św. Stanisława. To właśnie w sieradzkiej świątyni, poświęconej Stanisławowi, młodziutka Jadwiga została wybrana na króla Polski.

Odpoczynek od miasta
W Sieradzu naładujecie akumulatory na długie tygodnie. Świetnym miejscem na to są otoczone łęgami okolice rzeki Warty, gdzie utworzono obszar chronionego krajobrazu. Chwilę wytchnienia znajdziecie też w skansenie, tam dawne dworki i chaty otaczają zielone ogrody i pasieki. O takie widoki jest już coraz trudniej.

 

Piotrków Trybunalski


Spotkanie z historią
Piotrków Trybunalski kojarzony jest przede wszystkim z podręczników historii. Zobaczcie więc na żywo miejsce, gdzie ważyły się losy kraju. Zwiedzając miasto nie możecie pominąć zabytków, takich jak zamek, gdzie dawniej mieścił się Trybunał Koronny. Koniecznie zobaczcie też synagogę i cerkiew w stylu bizantyjskim, a także Rynek Trybunalski otoczony przez stare kamieniczki.

Tu nie można się nudzić
Piotrków Trybunalski szczyci się swoimi tradycjami piwowarskimi – pierwszy kufel uwarzono pięćset lat temu! Natomiast dzisiaj w mieście działają między innymi łaźnie piwne, szlak turystyczny i gry miejskie poświęcone złocistemu trunkowi. W Piotrkowie możecie odwiedzić też fabrykę bombek choinkowych, gdzie poznacie cały proces tworzenia świątecznych ozdób, oraz planetarium.

 

Chcesz lepiej poznać Piotkrów? Już teraz zarezerwuj nocleg i spędź tam więcej czasu, zobacz: Noclegi w Piotrkowie Trybunalskim

 

Łask


Co koniecznie trzeba zobaczyć
Do najcenniejszych zabytków miasteczka należą kościoły – szczególnie późnogotycka kolegiata. Uwagę zwraca tu rokokowy wystrój, turystów przyciąga też otoczona kultem płaskorzeźba Madonny. Przed wojną w Łasku mieszkało wielu Żydów. Dzisiaj o ich obecności świadczy stary cmentarz z dobrze zachowanymi nagrobkami oraz synagoga, zaadaptowana na remizę strażacką.

Dolina rzeki Grabi
Jednym z powodów, dla których warto wybrać się do Łasku, jest przyroda. Aktywna turystyka została skupiona w dolinie rzeki Grabi. Czysta woda, dynamiczny nurt i gęsta roślinność rosnąca na brzegach czynią z Grabi jedną z najciekawszych tras spływów kajakowych. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwowania wodnych zwierząt – jak na przykład wydry albo zimorodka.

 

Bełchatów


Tu liczy się nie tylko przemysł
Czy Bełchatów kojarzy się wam głównie z przemysłem? To znaczy, że na pewno nie widzieliście tego miasta, które ma bardzo ciekawe propozycje dla aktywnych. W Bełchatowie pojeździcie na rowerze – ścieżki rowerowe biegną aż do okolicznych lasów. Koniecznie wybierzcie się na Górę Kamieńsk, gdzie zimą działa najdłuższy w centralnej Polsce stok narciarski, a wiosną i latem turyści mogą tam korzystać z gokartów, toru saneczkowego i ścianki wspinaczkowej.

W wolnym czasie idźcie na Plac Narutowicza, gdzie stworzono Siatkarską Aleję Gwiazd. W jego okolicy znajduje się interaktywna ekspozycja PGE Giganty Mocy, która bardzo ciekawie wprowadzi was w tematykę nauk przyrodniczych.

 

Poznaj ofertę noclegową Bełchatowa, wejdź i zobacz: Noclegi w Bełchatowie

 

Wieluń


Lubicie historię? Odwiedźcie Wieluń
W Wieluniu można spędzić wiele godzin odkrywając historię. Miasto jest dumne z zachowanego średniowiecznego układu ulic oraz całkiem dobrze zachowanych fragmentów murów miejskich. W Wieluniu stał też jeden z kazimierzowskich zamków, który jednak nie zachował się do naszych czasów. Można za to odwiedzić niedawno odtworzoną Basztę Męczarnię, gdzie prezentowana jest między innymi izba kata. Czy wiedzieliście, że to Wieluń był pierwszym zbombardowanym przez nazistów miastem? Pamiątką po nalocie są ruiny kościoła farnego.

fot. Andrew Hill (flickr.com CC BY-ND 2.0) – Rynek w Piotrkowie Trybunalskim

Następny artykuł Ruszyła letnia kampania...

Komentarze (3)

Adam Es

Bełchatów haha taaa jest co zwiedzać.... masakra!!!!!

OLA

A Tomaszów Mazowiecki? Wiersz Juliana Tuwima "A może byśmy tak najmilsza wpadli na dzień do Tomaszowa",Niebieskie Źródła;Skansen Rzeki Pilicy;Zalew Sulejowski,Spała;Inowłódz

Łodzianka

okolice Tomaszowa są piękne i ciekawe....samo miasto już niestety nie. Może dlatego brakło o nim wzmianki

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!