6 najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce
Planujesz wakacje i szukasz miejsc wartych odwiedzenia? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Tym razem jednak nie będą to najpiękniejsze czy najchętniej odwiedzane zakątki kraju. Dziś zapraszamy na dość nietypową wycieczkę – po najbardziej tajemniczych miejscach w Polsce. Przekonajmy się czy o nich słyszeliście...
1. Krzywy Las w Gryfinie
Krzywy Las jest chyba najbardziej znaną atrakcją przyrodniczą Pomorza Zachodniego. Dlaczego? Bo tak dziwnego i tajemniczego lasu nie ma w całej Polsce. Kilkadziesiąt zdeformowanych, powyginanych sosen zdecydowanie przyciąga wzrok.
Obszar ten otrzymał nazwę „Krzywy Las” ze względu na rosnące w tym miejscu zdeformowane sosny zwyczajne. Jest ich obecnie kilkadziesiąt. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Ich wysokość całkowita sięga ok. 11–12 m. Zostały zasadzone w latach 30. XX wieku, prawdopodobnie w 1934 roku.
Teorii na temat powstania tego niezwykłego lasu jest wiele. Jednak najbardziej znaną jest ta, mówiąca o tym, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi czy sań.
Bez względu na historię tego miejsca i przyczyny skrzywienia drzew, obecnie stanowią one jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną. Nic w tym jednak dziwnego, bo widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.
2. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe jeziorka to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się w pobliżu miejscowości Wieściszowice i z roku na rok staja się coraz bardziej popularne. Kryją się one wśród zalesionych pagórków, u podnóża Wielkiej Kopy - najwyższego szczytu wschodnich Rudaw Janowickich. Co ciekawe, w zależności od pory dnia zachwycają intensywnością barw. Bywają Purpurowe, błękitne lub zielone. Stwarzają bajkowy klimat, pachną tajemnicą.
Czym w rzeczywistości są kolorowe jeziorka? Przybrały one swoje kolory za sprawą kopalni pirytu występującego w tym regionie. Gdy na początku XX wieku kopalnia zniknęła, natura wzięła sprawy w swoje ręce. Woda wypełniła pokopalniane doły tworząc w ten sposób jedyny w swoim rodzaju, niesamowity krajobraz.
Sprawdź noclegi w okolicy
3. Kamienne kręgi w Odrach
Kamienne kręgi kojarzą nam się głównie z Anglią, z Stonehenge. A czy wiecie, że w Polsce również występują kamienne kręgi? Znajdziemy je na Kaszubach – w Węsiorach, Odrach, Leśnie, a także m.in. Grzybnicy - niedaleko Koszalina. Są to niezwykłe i tajemnicze miejsca. Posiadające swoją, nikomu tak do końca nieznaną historię. Początki Rezerwatu "Kamienne Kręgi" sięgają roku 1958, natomiast same kręgi pochodzą z okresu wpływów Rzymskich.
Jakie było ich przeznaczenie? Czemu służyły? Są to największe kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. Badania archeologiczne wykazały, że jest to cmentarzysko składające się z grobowców rodzinnych. Prawdopodobnie Gotów z I i II w. n.e. Na terenie rezerwatu znajduje się dwanaście różnej wielkości kręgów i 30 kurhanów. Najmniejszy krąg ma średnicę 15 m, zaś największy 33 m. W każdym z nich jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na wysokość 20 do 70 cm. Pośrodku kręgu ustawiony jest jeden lub dwa kamienie.
Trafić do tego tajemniczego miejsca nie jest łatwo. Droga wiedzie przez pola i sosnowy las. Jednak bez wątpienia warto się tam wybrać i na własne oczy zobaczyć kamienne kręgi, kamienie porośnięte mchem i poczuć ten niesamowity, może nieco magiczny klimat tego miejsca. Nie da się tego opisać. Trzeba tam być i to poczuć. Po prostu.
Poszukaj noclegu w okolicy
4. Międzyrzecki Rejon Umocniony. Podziemne miasto na Ziemi Lubuskiej
Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy - Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego. Zlokalizowany jest on nieopodal Międzyrzecza i składa się z trzech odcinków różniących się pod względem charakterystyki geograficznej otoczenia oraz nasyceniem obiektami fortyfikacyjnymi.
Odcinek północny opiera się o rzekę Wartę pod Gorzowem Wielkopolskim, gdzie styka się z południową flanką Wału Pomorskiego i kończy w okolicach miejscowości Kursko i Pieski. Odcinek centralny, najsilniej ufortyfikowany, ciągnie się od Kurska przez Kęszycę, Pniewo do Boryszyna. Odcinek południowy od Lubrzy do Odry łączy umocnienia MRU z Linią Środkowej Odry.
Od wschodu, na przedpolu MRU wzniesiono Pozycję Trzcielską, chroniącą główną linię fortyfikacji przed atakiem z marszu.
Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km.
Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Koszary, łazienki, magazyny, elektrownie czy dworzec. Wszystko wentylowane i oświetlone. Tak wygląda miasto zbudowane 40 metrów pod ziemią. Obecnie na terenie miasta znajduje się muzeum oraz kilka tras zwiedzania do wyboru.
Zobacz oferty obiektów noclegowych w okolicy
5. Piramida w mazurskiej Rapie
Piramidy niezmiennie fascynują. I zachwycają. Swą wielkością, konstrukcją i tajemniczością. Jednak czy wiecie o tym, że w Polsce też istnieją piramidy? Oczywiście nie tak okazałe, jak te w Egipcie, nieco mniejsze. Ale są. Gdzie ich szukać?
Grobowiec rodziny Farenheit. Znajduje się w miejscowości Rapa niedaleko Bań Mazurskich, tuż przy granicy z Rosją. To wyjątkowo ciekawe miejsce i warte odwiedzenia. Jakiś czas temu grobowiec zabezpieczono i wyremontowano.
Znajdź nocleg w okolicy
6. Emilcin na Lubelszczyźnie i pomnik UFO
Emilcin jest niewielką wsią położoną na Lubelszczyźnie. Dlaczego warto ją odwiedzić? Bo to właśnie w Emilcinie znajduje się jedyny istniejący pomnik UFO w Polsce. Przedstawia on metalowy sześcian umieszczony na kamiennym cokole, a na nim napis: „10 maja 1978 roku w Emilcinie wylądował obiekt UFO. Prawda nas jeszcze zadziwi... Fundacja NAUTILUS 2005 r.".
Pomnik związany jest z tak zwanym „zdarzeniem w Emilcinie”, rzekomym spotkaniem mieszkańca wsi z istotami pozaziemskimi. Twierdził on, że 10 maja 1978, kiedy wracał do domu przez las, spotkał dziwne istoty oraz ich pojazd. Jest to jeden z najgłośniejszych w Polsce przypadków związanych z doniesieniami o spotkaniach z UFO i jego pasażerami.
Co ciekawe, historia z Emilcina została przedstawiona w magazynie komiksowym „Relax” nr 27/1980 w historii pt. „Przybysze”. Zdarzenie w Emilcinie wspomina też Alexander Gütsche w swojej książce „Wieczór Gorzkiej Mgły”, będącej kryminałem osadzonym w alternatywnej rzeczywistości. W 2019 roku ukazała się także książka Krzysztofa Drozda "Emilcin 1978. W poszukiwaniu prawdy". Publikacja zawiera obszerne omówienie losów tzw. "diabelskiego kamienia" z Emilcina i jego związków z Pierwszą Polską Ekspedycją w rejon Trójkąta Bermudzkiego, a także historię powstania "pomnika UFO" w Emilcinie i obszerne omówienie reakcji środowiska ufologicznego na publikację Bartosza Rdułtowskiego.
Komentarze