6 najpiękniejszych polskich jaskiń
To, co piękne, nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Mamy tu oczywiście na myśli polskie jaskinie, które naprawdę są niezwykle malownicze. Przygotowaliśmy zestawienie sześciu wybranych jaskiń – to właśnie one są według nas najpiękniejsze w Polsce!
Jaskinia Raj
Jaskinia Raj króluje w większości zestawień na najpiękniejsze polskie jaskinie. Nic dziwnego, największa atrakcja Gór Świętokrzyskich zachwyca bowiem różnorodnością i bogactwem stalaktytów oraz stalagmitów. Ich urok jest podkreślony odpowiednim oświetleniem elektrycznym. Dla turystów przygotowano liczącą 180 metrów trasę, która rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowano wystawę prezentującą tematykę krasu. Znalazło się tu też miejsce na prezentację ekspozycji archeologicznej – składają się na nią narzędzia neandertalczyka, zamieszkującego jaskinię, oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Podczas zwiedzania jaskini, turyści mają możliwość podziwiania między innymi stalaktytów w różnych etapach ich rozwoju.
Szukasz noclegów w okolicy Jaskini Raj? Proponujemy Chęciny - sprawdź oferty: Noclegi w Chęcinach
Zwiedzanie Jaskini Raj wymaga wcześniejszej rezerwacji biletów, której należy dokonać przynajmniej cztery dni wcześniej. W przeciwnym razie nie ma pewności, czy uda się dołączyć do zebranej grupy.
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia należy do najdłuższych w Sudetach i najgłębszych jaskiń na skalę kraju! Rozwinęła się na trzech poziomach, choć turystom udostępniono jedynie środkowy – niewątpliwie najciekawszy. Trasa zwiedzania prowadzi pośród świetnie zachowanej szaty naciekowej, podczas marszu można też przyjrzeć się kościom zwierząt żyjących w epoce lodowcowej. Najwięcej z nich należy do niedźwiedzia jaskiniowego, stąd też nazwa Jaskini Niedźwiedziej. Podobnie jak w przypadku Jaskini Raj, również ta trasa jest oświetlona i odpowiednio przygotowana dla turystów. Na zakończenie zwiedzania czeka jeszcze jedna atrakcja – spektakl światła i dźwięku.
Aby mieć gwarancję wejścia do Jaskini Niedźwiedziej, trzeba wcześniej zarezerwować bilet. Miejsce to jest rezerwatem przyrody, więc obowiązują tam dzienne limity zwiedzających.
Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mroźna leży w Tatrach – a dokładnie w Dolinie Kościeliskiej – powstała wskutek przepływu podziemnych wód Potoku Kościeliskiego. Turystom udostępniono pojedynczy korytarz, którego przejście zajmuje około 40 minut. Na trasie znajdują się różnych wielkości stalaktyty i stalagmity, a część skalnych ścian pokryta jest mlekiem wapiennym. W jaskini można zobaczyć też sztucznie utworzony zbiornik o nazwie Sabałowe Jeziorko. Wybierając się do Jaskini Mroźnej nawet w ciepły dzień trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. Przez cały rok utrzymuje się tam stała, niska temperatura wynosząca około 6 stopni Celsjusza – stąd też nazwa.
Jaskinię można zwiedzać tylko od początku maja do końca października. Jest to jedyna jaskinia w Tatrach, gdzie obowiązują bilety – można je kupić w kasie bezpośrednio przed wejściem do niej.
Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska znajduje się niedaleko Lądka-Zdroju – zatem odwiedzając to miasto, warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie jaskini. Trasa liczy 300 metrów, z czego część trzeba pokonać przeciskając się przez wąskie szczeliny, natomiast drogę oświetla kask ze znajdującą się na nim latarką czołową. Stanowi to dodatkową atrakcję i daje przedsmak prawdziwej przygody! Warto też mieć na uwadze, że wewnątrz panuje stała temperatura wynosząca około 9 stopni Celsjusza. Dobrze więc zabrać ze sobą ciepłą bluzę lub kurtkę.
Szukasz noclegów w okolicy jaskini? Sprawdź oferty: Noclegi w Lądku-Zdroju
Jaskinia udostępniana jest zwiedzającym od początku maja do końca września.
Jaskinia Łokietka
Zwiedzając Ojcowski Park Narodowy nie można pominąć Jaskini Łokietka! Grota została wyżłobiona w skałach wapiennych przez wodę jeszcze w czasach jury, składa się z kilku korytarzy oraz Sali Rycerskiej, Sypialni i dwóch mniejszych pomieszczeń. Na uwagę turystów zasługują formy naciekowe, które często kontrastują z jaśniejszymi wapiennymi ścianami. Jednak turystów przyciąga tu przede wszystkim legenda o Władysławie Łokietku, który miał schronić się tu przed królem Czech Wacławem II. Pogoń miała zmylić pokryta rosą pajęczyna zasnuwająca wejście do groty…
Wejście do Jaskini Łokietka nie wymaga wcześniejszej rezerwacji i odbywa się o pełnej godzinie. Zwiedzanie możliwe jest od 16 kwietnia do 11 listopada.
Jaskinia Ciemna
Ta jaskinia także znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, stanowiąc jego dużą atrakcję. Ciekawymi zakątkami jaskini są Ogrojec oraz Oborzysko Wielkie, gdzie, według ustaleń archeologów swoje obozowiska zakładali neandertalczycy. Jaskinia Ciemna składa się z dużej komory, w której można zobaczyć między innymi masywne stalagmity oraz kotły wirowe. Wnętrze jaskini zostało w pewnym stopniu zniszczone przez pierwszych turystów, którzy do jej wnętrza wchodzili z pochodniami.
Obecnie zwiedzanie jaskini możliwe jest od 23 kwietnia do 9 października i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Wejście o każdej pełnej godzinie.
Komentarze